XIV. Leó pápa máris kiemelkedő közleményt tett közzé a Szentszék nevében, amely számos hívet és érdeklődőt egyaránt megérintett.

A Szentszék elkötelezetten törekszik arra, hogy elősegítse az ellenséges felek párbeszédét, és lehetőséget adjon a népeknek a béke reményének újbóli felfedezésére – hangsúlyozta XIV. Leó pápa. A szentatya újabb békefelhívást intézett a keleti egyházak képviselőihez tartott audienciáján, amelyen a magyar delegáció is jelen volt, Kocsis Fülöp hajdúdorogi érsek metropolita vezetésével.
Az egyházfő hangsúlyozta, hogy elkötelezetten fog dolgozni a béke előmozdítása érdekében, és minden lehetséges eszközt megragad a célja eléréséhez.
A Szentszék elkötelezetten áll rendelkezésre, hogy lehetőséget biztosítson az ellenséges felek számára a találkozásra és a párbeszédre. Célja, hogy a népek újra megkapják a reményt és a megérdemelt méltóságot, amely a béke méltóságát jelenti. A népek békére vágynak, és én, a szívem mélyéből, ezt üzenem a vezetőknek: találkozzunk, beszélgessünk, és folytassunk párbeszédet! – hangsúlyozta a pápa.
Hozzátette: "a háború soha nem elkerülhető, a fegyverek elhallgathatnak és el kell hallgatniuk, mivel nem jelentenek megoldást a problémákra, ellenkezőleg megsokszorozzák őket; a másik fél nem elsősorban ellenség, hanem emberi lény, nem gyűlölni való rossz, hanem ember, akivel beszélni lehet. Kerüljük az erőszakos elbeszélések tipikus manicheista gondolkodásmódját, amely jókra és rosszakra osztja a világot".
XIV. Leó történelmi pillanatot élt át, amikor először találkozott a jubileumi szentév eseményeihez érkező delegációkkal és zarándokokkal. A vatikáni audienciaterem falai között a keleti egyházak vezetőit és híveit látta vendégül. A magyar görögkatolikus közösség több száz fős küldöttségét Kocsis Fülöp irányította, akik büszkén képviselték hitüket és kultúrájukat.
A pápa megjegyezte, hogy az "egyház soha nem fárad bele annak ismétlésébe, hogy hallgassanak el a fegyverek". Köszönetet mondott azoknak a keresztényeknek, akik csendben és imával dolgoznak a békéért, és kitartanak földjeiken, különösképpen a Közel-Keleten, és így "erősebbek a távozás csábításánál".
"Ki az, aki nálatok jobban tudja megénekelni a remény szavait az erőszak sötét örvényében? Ki az, aki mélyebben ismeri a háború borzalmait, mint ti, akiket Ferenc pápa mártír egyházaknak hívott? Valóban így van: a Szentföldtől Ukrajnáig, Libanontól Szíriáig, a Közel-Kelettől a Tigrisig és a Kaukázusig, mennyi erőszak és szenvedés tapasztalható!" - hangsúlyozta az egyházfő.