Évtizedek óta nem tapasztalt áremelkedés zajlik: a kávé ára az egekbe szökött.


A kávé ára az utóbbi ötven év legmagasabb szintjére emelkedett, mivel az alapanyagok kínálata jelentősen elmarad a növekvő kereslettől. E mögött részben a klímaváltozás hatásai és az ellátási lánc finanszírozásának zűrzavara húzódik meg.

A kávé világpiaci ára ötven éve nem látott magasságba emelkedett, elsősorban azért, mert a világ két legnagyobb kávébabtermelő országában, Brazíliában és Vietnámban szárazság sújtotta az ültetvényeket. A magasabb árak ugyan jól jönnek a kávétermelő farmereknek idén, ám felforgatják a kereskedők finanszírozási kalkulációit.

A kávétermelés az utóbbi három évben folyamatosan nehézségekkel küzd, amelyeket a kedvezőtlen időjárási viszonyok okoznak, és a klímaváltozás is szerepet játszhat ebben a folyamatban. Ennek következtében a tartalékkészletek folyamatosan csökkennek, ami aggasztó jelenség. A kávé tőzsdei ára mostanra rekordot döntött, elérve a fontonkénti 3,36 dollárt – ez a legmagasabb ár 1977 óta.

A háttérben rejlik az a különös jelenség, hogy az arrafelé szokatlan hóesés hatalmas károkat okozott a kávéültetvényeken. Ekkoriban a helyzet sokkal drámaibb volt, mint amit ma tapasztalunk. Ha figyelembe vesszük az inflációt, a jelenlegi ár, ami fontonként 3,36 dollár, valójában 17,68 dollárnak felelne meg.

A szakértők szerint a kedvezőtlen helyzet legalább még egy évig eltarthat. Brazíliában, a világ legnagyobb arabicatermelő országában, és Vietnámban, amely a legnagyobb robustatermelő, ugyan esett némi eső az elmúlt hónapokban, de a talaj nedvességtartalma továbbra is alacsony maradt. Ráadásul a kávécserjék sem könnyítik meg a termelők dolgát: virágok helyett inkább leveleket növesztenek, így kevesebb kávébab fejlődhet.

A Reuters idézi a StoneX tanácsadó cég szerint Brazíliában 40 millió zsák arabica teremhet jövőre, ami 10,5 százalékos csökkentést jelent. Ezt ellensúlyozhatja a robustatermés, így összesen 0,5 százalékkal zsugorodhat a dél- amerikai ország kávébabtermesztése. Vietnámban összességben 10 százalékkal maradhat el a termés 2025 szeptemberében az egy évvel korábbi szinttől. A finanszírozási zűrzavart az okozza, hogy a kereskedők shortolni szokták határidős kávébabvásárlásaikat, mert az árak csökkenésére számítanak. Ez nem jött be, így nem jutnak hozzá a szükséges mennyiséghez, ami bevételeik elmaradásához vezet. A brazil Atlantica és Cafebras kereskedő cégek ezért csődközeli helyzetbe kerültek.

Ha a spekuláció az árak emelkedésére összpontosít, az újabb nyomást gyakorol a kávépiacra. A fogyasztók számára egyelőre kedvező hír, hogy a kávéfeldolgozók hosszú távú megállapodások révén szerzik be a nyersanyagot, így a kávé drágulásának hatásait csak körülbelül fél év elteltével tapasztalhatják meg. A kávézók esetében viszont az áremelkedés valószínűleg mérsékeltebb lesz, hiszen például a Starbucksnál a kávé alapanyagának ára csupán 1,4 százalékot tesz ki a 5 dolláros (majdnem 2000 forintos) forró ital árának.

Related posts