Trump vámháborúja: Új lehetőségek a régiós startupok számára A Trump-adminisztráció által kirobbantott vámháború nem csupán politikai esemény, hanem egy olyan gazdasági jelenség is, amely számos lehetőséget kínál a régiós startupok számára. A kereskedelm

Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata. A cikkek a szerzők véleményét tükrözik, amelyek nem feltétlenül esnek egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával. Ha hozzászólna a témához, küldje el cikkét a [email protected] címre. A megjelent cikkek itt olvashatók.
Ahogy a világ egyik legnagyobb befektetési zsenije, Warren Buffett is hangsúlyozta: "Legyél körültekintő, amikor a környezetedben a többség kapzsisága dominál, és merj bátor lenni, amikor mások rettegnek."
A történelem tanulságai folyamatosan arra figyelmeztetnek minket, hogy a változás szívverése az innováció. Vegyük csak szemügyre: amikor a világunk drámaian átalakul – legyen az egy forradalmi technológiai újítás, új jogszabályok bevezetése, vagy egy kereskedelmi konfliktus – a nagy, bürokratikus vállalatok gyakran megfagynak, míg a fiatal, agilis startupok gyorsan megragadják a felmerülő lehetőségeket. De miért van ez?
A változás előnyben részesíti azokat, akik rugalmasan alkalmazkodnak, és gyorsan felfedezik az új kihívásokra adott megoldásokat.
A nagy vállalatok olyanok, mint a dinoszauruszok: monumentálisak és erőteljesek, ám ha a körülmények drámaian megváltoznak, a kisebb, rugalmasabb lények, mint a kisemlősök, képesek alkalmazkodni és túlélni, míg a hatalmas óriások eltűnnek. Jelenleg, Trump elnöknek köszönhetően, egy meteorzápor közepén találjuk magunkat, ahol a jövő kilátásai rendkívül bizonytalanná váltak.
Egyszerűbb lenne az élet, ha nem ugrálna a sok kis éhes európai startup, hiszen az amerikai tech óriások mindent is jobban tudnak. Több a pénzük, a tudásuk, a szakemberük, jobb a brandjük, nagyobb az értékesítési hálózatuk, aminek köszönhetően sokkal hatékonyabbak is, mint bármilyen kis kezdő európai vállalkozás.
Egy változatlan világban ez igaz is lenne, de szerencsére a világunk változik, ráadásul egyre gyorsabb tempóban.
Trump 2025 áprilisában bevezetett 10%-os általános vámja és a további célzott vámok alaposan felforgatják a piacot. A világ összes tőzsdéje hektikus rángatózásba kezdett a vörös ördög támadására, minden borul fel és le, csak a befektetői és cégvezetői bizalom halad konzekvensen egy irányba - lefelé.
Willy Shih, a Harvard Business School professzora úgy véli, hogy "a kölcsönös függőségek világában élünk, és ha megpróbáljuk megszüntetni ezeket a kapcsolatokat, az nem fog varázsütésre megtörténni." Ez azt jelenti, hogy még az sem nyújt vigaszt, ha a változások gyorsan lezajlanak. Ugyanakkor éppen ez a zűrzavar új lehetőségeket nyithat meg az európai startupok számára.
1. Az amerikai technológiai export gyengülése Az Egyesült Államok technológiai szektorának exportja az utóbbi időszakban jelentős visszaesésen ment keresztül. Ennek hátterében több tényező is áll: a globális gazdasági környezet változásai, a kereskedelmi feszültségek, valamint a nemzetközi verseny fokozódása. Az amerikai vállalatok, amelyek korábban a világpiac vezető szereplői voltak, most egyre inkább kénytelenek alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez. Az innováció és a piaci részesedés megőrzése érdekében fontos, hogy a cégek új stratégiákat dolgozzanak ki, és erősítsék nemzetközi együttműködéseiket. Az export gyengülése nemcsak a gazdasági növekedést érinti, hanem a munkahelyek számát és a technológiai fejlődést is veszélyezteti, így a jövőbeni versenyképesség megőrzése érdekében sürgős intézkedések szükségesek.
Bár Amerika számos Kínában készült terméket hoz be, a digitális szolgáltatások piacán ő a legnagyobb exportőr. A digitális szektor külkereskedelmi egyenlege 2023-ban elérte a 178 milliárd dollárt, ami a teljes szolgáltatási szektor egyenlegének 64%-át teszi ki. Nem meglepő tehát, hogy a digitális korban a legnagyobb nyertesek túlnyomó része amerikai vállalat, a felhőszolgáltatóktól kezdve a mesterséges intelligencián át egészen az üzleti szoftverekig.
Innen nézve a vámháborúnak ez a szektor szinte biztos, hogy az egyik nagy vesztese lesz.
A vámok miatt az amerikai technológiai termékek ára emelkedik, versenyképességük csökken, és ami talán még fájóbb lesz, hogy kiszámíthatatlanná válik. Míg Amerika bezárkózik a protekcionista vámjaival, a világ többi részén tovább dübörög az épelméjűség és a globalizáció. Ahogy a nagy amerikai cégek kénytelenek átszervezni ellátási láncaikat és emelni áraikat, piaci rések nyílhatnak az európai startupok előtt. Az európai cégeknek ez nem csak az EU-n belül javítja a versenyképességét, hanem az USA-n kívüli piacok mindegyikén, Kanadától Kínáig.
Az amerikai piacra való fókuszálás ideje lejárt - most az európai piacon van a hangsúly, ahol mi otthon vagyunk. Az európai startupok számára a helyi gyártás, a költséghatékony alternatívák és a kiszámíthatóság olyan eszközök, amelyekkel sikeresen navigálhatnak a piacon. Egy ilyen gazdasági irányváltás valószínűleg azt eredményezi, hogy az EU még szorosabbra fűzi kapcsolatait, erősödik mint közösség, és felgyorsítja az integráció és jogharmonizáció folyamatát, ezzel egységesebb piacot teremtve. Emellett várható, hogy az unió új szövetségeket alakít ki, és új partnereket keres, például Kínával.
2. Agyelszívás helyett agyfrissítés
A régi Rakéta porszívóknak volt egy különleges fortélya. A porszívócsövet könnyedén a gép másik oldalához lehetett csatlakoztatni, így hirtelen nemcsak a takarítás, hanem a porfújás élményét is élvezhettük. Hasonló jelenség figyelhető meg most az Egyesült Államokban is. A STEM (Tudomány, Technológia, Mérnöki tudomány és Matematika) területeken dolgozó szakemberek 23,1%-a külföldön született, s a kiemelkedő kutatók között ez az arány még magasabb. Őket a híres amerikai álom vonzotta a világ minden sarkából a fellegvárba, ezzel megerősítve Amerika tudományos és technológiai fölényét, és biztosítva az innováció folyamatos áramlását.
Már most is világosan látszik, hogy Trump elnök - lehet, hogy csak véletlenül? - éppen a másik irányba csatlakoztatta az agyszívót.
Rendszeresen hallani a rémisztő történeteket a kutatók vízumainak visszavonásáról, a nemzetközi szakemberek letartóztatásáról, valamint a tömeges kitoloncolásokról. Különösen figyelemre méltó, hogy a DOGE (Department of Government Efficiency) élén álló Elon Musk hirtelen megszüntette a kutatási támogatásokat. A Nature Magazin által végzett felmérés alapján a válaszadó 1600 tudós közül a többség, 75%-uk, már fontolóra vette az Egyesült Államok elhagyását.
Képzeld el, milyen forradalmi változások várnak ránk, ha ezek a kiemelkedő elmék Európa földjére lépnek! A tudás áramlása, a technológiai hatások kölcsönhatása és az új startupok megalapítása mind hozzájárulhat az európai innovációs ökoszisztéma dinamizálásához. Az ilyen tehetségek érkezése új lehetőségeket teremt, felgyorsítva a fejlődést és ösztönözve a kreatív gondolkodást.
Tizenkét európai ország képviselői közösen nyílt levélben fordultak Ekaterina Zaharievához, az Európai Unió startupokért, kutatásokért és innovációért felelős biztosához, sürgetve, hogy az EU minél hamarabb lépéseket tegyen a tehetségek vonzásának elősegítése érdekében. Az Európai Kutatási Tanács már jelenleg is dolgozik azon, hogy megduplázza az EU-ba érkező ösztöndíjasok számára biztosított támogatást, akár 2 millió euróig. Ez nem csupán egy szimpatikus gesztus, hanem egyértelmű üzleti érdek is: a kiváló szakemberek oda vándorolnak, ahol értékelik a tudásukat és a kreativitásukat.
Az Európai Unió (EU) finanszírozási mechanizmusai kulcsszerepet játszanak a tagállamok gazdasági fejlődésében és a közös célok elérésében. Az EU különféle alapokat és programokat hozott létre, hogy támogassa a régiók fejlődését, a környezetvédelmet, a kutatást és innovációt, valamint a társadalmi kohéziót. A válasz a finanszírozási kérdésekre általában többdimenziós: egyrészt a rendelkezésre álló források hatékony felhasználásáról, másrészt pedig a tagállamok együttműködéséről szól. Az EU célja, hogy a finanszírozási eszközöket rugalmasan alkalmazza, figyelembe véve a helyi igényeket és a globális kihívásokat. Ezen kívül a pénzügyi támogatások nemcsak a gazdasági növekedést szolgálják, hanem hozzájárulnak a fenntartható fejlődéshez is, amely kulcsfontosságú a jövőbeni kihívások kezelésében. Az EU tehát nem csupán pénzügyi forrásokat biztosít, hanem egy olyan keretrendszert is, amely elősegíti a tagállamok közötti szoros együttműködést és a közös célok elérését.
A Draghi-jelentés ajánlásai talán most, külső nyomás hatására, valóban életre kelhetnek. Az Európai Unió nem marad tétlen a technológiai függőség kérdésével kapcsolatban. A Horizon Europe program, a Digital Europe Program és az InvestEU mind olyan innovatív kezdeményezések, amelyek milliárdokat áramoltatnak az európai technológiai iparba, támogatva ezzel a versenyképességet és az önállóságot.
A régiós startupok számára különösen fontos, hogy az EU a regionális különbségek csökkentésére is nagy hangsúlyt fektet, ami extra forrásokat jelent a kelet-európai régiónak.
Ahogy az ukrán háború és az azt követő energiaválság felforgatta az európai energetikai startup szektort, jelentős tőkét mozgósítva a védelmi ipar és az energetikai innovációk támogatására, úgy várhatóan egy hasonló forradalom veszi kezdetét az Amerikától függetlenedő új világrend keretein belül is.
Egy kontinens nem engedheti meg, hogy kiszolgáltatott legyen energiában, vagy a biztonság kérdésében. Ugyanígy azt sem, hogy teljes függésben éljen a technológiai és innovációs szektorokban, a digitális szolgáltatásokban. Ez szerintem jelentős plusz forrásokat fog mozgósítani, mind nemzeti, mind Európai szinten.
Ha éppen most vágysz bele egy startup kalandjába, vagy már van egy működő vállalkozásod, érdemes néhány fontos szempontot szem előtt tartanod:
Nekem nem igazán szimpatikus a protekcionizmus. Úgy vélem, hogy ez egy régi, elavult megközelítés, amely a hatékonyság hiányának fenntartására irányult. A globalizáció számomra egy olyan lehetőséget jelent, ahol minden ország és régió azzal foglalkozik, amiben a legjobban teljesít. Mindenki a saját erősségeire épít, nem pedig a gyengeségeire pazarolja az energiáit. Ugyanakkor tisztában vagyok azzal, hogy ha sok ember kihívásaira találok megoldást egy folyamatosan változó környezetben, akkor abból komoly üzleti lehetőségek születhetnek.
Aztán rájöttem, hogy a vámháború okozta felfordulás pont ilyen lehetőséget teremt. Mert a változás mindig lehetőség azoknak, akik elég gyorsak és okosak, hogy alkalmazkodjanak.
Nem zárható ki, hogy az amerikaiak tévedései végül új lehetőségeket teremtenek Európa számára az innováció terén. Az öreg kontinensen ugyanis bőven akadnak értékes és előremutató ötletek, csupán néha a felületes zajok – mint a kóláskupak szintű ostobaságok – eltakarják őket. Izgalmas startupok nőnek ki a földből, beleértve Magyarországot is, amelyek a világ élvonalába tartoznak, és globális trendeket formálnak, legyen szó rákgyógyításról, digitális oktatásról, e-kereskedelmi megoldásokról vagy innovatív pénzügyi szolgáltatásokról. Különösen vonzó lehetőséget kínálnak a jó cégekbe való befektetések, főleg akkor, amikor a többség óvatosan lép, hiszen ezek a pillanatok sokszor rejtenek komoly potenciált.