A Kárpát-medencében már több mint száz alkalommal rázta meg a földet a földrengés.


Fontos értesítést tett közzé az MVM Next: ne felejtsd el átnézni a februári villanyszámládat!

Megkerestük Juhász Árpád geológust, hogy megtudjuk, van-e kapcsolat a jelenségek között, és hogy vajon nekünk is érdemes-e aggódnunk a földrengések miatt.

Természetesen! Íme egy egyedibb változat: "Talán nekünk is el kéne hagynunk ezt a helyet?"

- Dehogyis! Mindkét mozgás ugyanazon geológiai folyamat következménye. Az a lemez, amelyen Afrika helyezkedik el, észak felé halad, és összetalálkozik a környező lemezekkel. Nem egy sima vonal mentén történik ez, hanem úgy, mintha apró tüskék merednének ki belőle. Ha a mi időmérő rendszerünket nézzük, ez a mozgás rendkívül lassú: évente csupán 2 centimétert halad.

Miért rázkódott meg mindkét helyszín a föld?

- Nem, csak az eredetük ugyanaz, a kettő között nincs közvetlen összefüggés. Mikrorengések mindig vannak, ezeket az emberek nem is érzékelik, csak a műszerek.

Természetesen! Íme egy egyedibb megfogalmazás: **Legújabb frissítéseink**

Magyarországon a legnagyobb esély a jelentősebb földmozgásokra a Dunántúl területén, különösen a Balaton környékén és a Pannon-medence régiójában található. Itt a földkéreg mozgásai miatt gyakrabban tapasztalhatók kisebb földrengések, mivel a terület geológiai sajátosságai kedveznek a geodinamikai aktivitásnak. Ezen kívül a környező országok, például Szlovénia és Horvátország is hozzájárulhatnak a földmozgásokhoz, így a határ menti területek is fokozott figyelmet érdemelnek. Érdemes megjegyezni, hogy Magyarországon a földrengések általában gyengék, de a helyi adottságok miatt előfordulhatnak megerősödött mozgások is.

- A Bakonytól Komárom felé fekvő vonal mentén és a Dél-Kelet-Alföldön lehetnek gyakrabban nagyobb rengések. A Richter skála szerint 2-es, 3-as rengéseknél összekoccanhatnak a poharak a szekrényben, az 5-ös vagy erősebb képes csak károkat okozni, de ilyen utoljára 1985-ben történt.

Görögországban is végeztek hasonló méréseket?

- Ott most nem is rengések ereje, hanem a történelmi emlékezet miatt óvatosak a hatóságok. 3500 éve egy vulkánkitörés miatt keletkezett cunami az egész mínoszi kultúrát elpusztította. Santorinin pedig régóta nem volt erősebb földmozgás.

Related posts