Tényleg gyakrabban esik az eső hétvégén, mint a hétköznapokon? | 24.hu

Sokan tapasztalhatták már: hétfőtől péntekig gyakran szép az idő, hétvégére azonban borongóssá, csapadékossá válhat. Az IFLScience annak járt utána, hogy van-e tudományos háttere ennek a jelenségnek.
A hétnapos hét csupán az emberi kreativitás szüleménye, nem pedig a természet ritmusának része. Éppen ezért érdekes megfigyelni, hogy bizonyos területeken a szombati és vasárnapi időjárás valóban eltérhet a hét többi napjától, és egyre több bizonyíték támasztja alá ezt a jelenséget.
Úgy fest, hogy a hőmérséklet, az eső, a szél és a felhők játéka ezen a vidéken heti ciklusban ismétlődik.
A vezető elmélet szerint a hétköznapi élet során felhalmozódó légszennyezés, amely főként a közlekedésből és ipari tevékenységekből ered, áll a jelenség hátterében. A hétvége közeledtével a szennyezés szintje tetőzik, majd hirtelen csökkenésnek indul. Ezek a dinamikus változások pedig a felhőzetréteg alakulására is hatással vannak, ami növelheti az esőzés esélyeit.
Egy 1998-ban készült tanulmány során a kutatók az Egyesült Államok atlanti-óceáni partvidékén vizsgálták a légszennyezés, az esőzések és a trópusi ciklonok heti ciklusait. Az elemzett adatok arra utalnak, hogy a levegő szennyezettsége a hét elején a legalacsonyabb, majd fokozatosan növekszik, ami összefüggésben áll a hétvégi borongós időjárással. Érdemes megjegyezni, hogy a hatások regionálisan eltérőek lehetnek; míg Amerikában bizonyos területeken szárazabb időt tapasztalhatunk, Európában egyes helyeken akár csapadékosabb hétvégékre is számíthatunk.
Amerikai, mexikói, japán és kínai meteorológiai állomások azt is feltárták, hogy a napi hőmérsékleti tartományok is mintha heti ciklust mutatnának. A legvalószínűbb magyarázat az aeroszol-szennyezés, amely nagyon rövid idő alatt megváltoztatja a felhők tulajdonságait, potenciálisan csökkentve a felszínt nappal elérő napsugárzást, ezáltal pedig a hőmérsékletet, illetve éjszaka bent tartva hőt.
Az USA keleti részén azt is megfigyelték, hogy a jégesők és a tornádók gyakrabban fordulnak elő hétköznapokon. A feltételezések szerint ezen extrém események valószínűségét növelhetik a hétfő és péntek közötti időszakra jellemző szennyezett, nedvességben gazdag légtömegek.
Érdemes hozzátenni: a fentiekkel kapcsolatban rengeteg a szakmai vita, több tudós szerint a bizonyítékok nem meggyőzőek, az ok-okozati összefüggés nem megállapítható. Az időjárási rendszerek rendkívül összetettek, számtalan faktor alakítja őket, ami megnehezíti az ennyire rövid távú emberi hatások felmérését.