Tánczos Barna kijelentette, hogy az idei költségvetés garantálja a bérek és nyugdíjak időben történő kifizetését, emellett pedig támogatást nyújt a rászoruló csoportok számára - tájékoztat az AGERPRES.
Bukarest, január 31./Agerpres/ - A 2025-ös költségvetés a rekordösszegű, 150 milliárd lejes beruházások és 7 százalékos költségvetési hiány mellett is biztosítja a bérek és nyugdíjak kifizetését, támogatja a rászorulókat, és biztosítja a gazdaság és az önkormányzatok fejlődéséhez szükséges forrásokat - jelentette ki pénteken Tánczos Barna.
A pénzügyminiszter Facebook-posztjában az idei költségvetést három kulcsszóval foglalta össze: 'beruházások, egyensúly és mértékletesség'.
Tánczos Barna úgy véli, az idei költségvetés egy új időszak kezdetét jelenti, mivel számos strukturális problémát kell megoldania a kormánynak: helyre kell állítani a költségvetési egyensúlyt, és határozott, gyorsan végrehajtható intézkedésekkel meg kell szilárdítani a gazdasági növekedést.
'Ezért 2025-ben három pillérre építünk: 1. karcsúbb állam, amely csökkenti saját kiadásait, de nem csökkenti a nyugdíjakat és a béreket; a nettó átlagbér az inflációs szint felett fog emelkedni, a kisnyugdíjasok pedig támogatást kapnak. 2. Rekordszintű beruházások, amelyek elérik a GDP 7,8%-át. A 150 milliárd lejt autópályák, új kórházak, helyi fejlesztési programok és a kis- és középvállalkozásokat támogató programok finanszírozására fordítjuk. 3. Országos Szolidaritási Alap, amelyhez idéntől Bukarest is hozzájárul. Először fordul elő, hogy az önkormányzatoknak juttatott összegek elosztása a népszámlálási adatok alapján történik, ami a települések lakosságát reálisan tükrözi' - áll a bejegyzésben.
A pénzügyminisztérium csütörtök este nyilvánosságra hozta az idei év költségvetési tervezetét. Ez a jogszabályjavaslat 2,5%-os gazdasági növekedésre épít, és folyó áron 1912 milliárd lejes bruttó hazai termékkel kalkulál.
A javasolt tervezet 4,4%-os éves inflációval és 7,04%-os GDP-arányos hiánnyal kalkulál.
A pénzügyminisztérium előrejelzése szerint a költségvetés bevételei 667,523 milliárd lej körül alakulnak, ami a GDP 34,9%-át teszi ki, míg a kiadások várhatóan 802,170 milliárd lejra rúgnak, ez pedig a GDP 41,9%-ának felel meg. AGERPRES/(RO - szerző: Cristian ANGELACHE, szerkesztő: Andreea MARINESCU; HU - szerkesztő: LIBEG Zsuzsanna)