SZOLJON - Hihetetlen, hogy milyen mértékű károkat okoztak az erdei fülesbaglyok a jászkunsági mezőgazdasági területeken.


A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) idén is a lakosság és a média támogatását kérte a Magyarországon telelő erdei fülesbagoly-csapatok országos felméréséhez január végén. Az összegyűjtött adatok alapján ismételten sikerült megvalósítani az összefogást: kiderült, hogy a felmérés időpontjában hazánk legalább 640 településén, 1 037 különböző helyszínen 13 867 erdei fülesbagoly töltötte a telet. Térségünk ezúttal is kiemelkedő szereplő volt. A felmérés számos fontos tényezőt világított meg a madarak életéről és védelméről.

A Jászkunságot továbbra is kedvelik az erdei fülesbagoly-csapatok. Ez derült ki a közelmúltbali országos felmérésből. És további fontos tények is hangsúlyossá váltak az akció által. Mutatjuk, mi az.

Minden vármegyéből érkeztek adatok

Az erdei fülsbagoly-felmérés során a lakosság mellett a Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Ragadozómadár-védelmi Szakosztálya, a helyi csoportok, valamint munkatársak és önkéntesek is aktívan részt vettek. Emellett a nemzeti parkok igazgatóságainak természetvédelmi őrszolgálatai, különböző civil szervezetek, óvodák és iskolák is hozzájárultak a felméréshez. Összesen 429 lelkes felmérő dolgozott együtt a projekten.

Ennek eredményeként Magyarország minden vármegyéjéből, valamint a fővárosból is beérkeztek megfigyelési adatok.

Az egyesület, a média és a lakosság közötti együttműködés eredményességét kiválóan tükrözi, hogy 2025-re már 115 településről érkeztek információk. Ez a szám különösen figyelemre méltó, hiszen 2018 óta folyamatosan bővül a résztvevő közösségek köre - állítják a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület képviselői.

Az erdei fülesbagoly csoportok természetes rágcsálóirtóként működnek, segítve ezzel az ökoszisztéma egyensúlyának fenntartását.

A megismételt számolások révén évről évre egyre gazdagabb adatsorok állnak rendelkezésünkre, amelyekből számos következtetést vonhatunk le. Az idei év kapcsán különösen figyelemre méltó, hogy a hazai agrárgazdaságot érintő információk között kiemelkedően fontos szerepet játszik a baglyok által elpusztított kisrágcsálók elképesztő száma.

A szakemberek elemzése alapján, figyelembe véve, hogy egy erdei fülesbagoly napi átlagban legalább 2,5 egér vagy mezei pocok méretű zsákmányállatra van szüksége, és a telelési időszakot 150 napra számítva, megállapították, hogy a hazánkban élő 13 867 bagoly összesen minimum 5 200 125 (!) mezőgazdasági kárt okozó kisrágcsálót fog elpusztítani a 2024/2025-ös telelési időszak során.

Ez azt is magában foglalja, hogy a gazdálkodóknak nem kell drága, ráadásul a környezetre káros vegyszerekkel harcolniuk az olyan mezőgazdasági kártevők ellen, mint az egér és a pocok. E helyett a baglyok, mint természetes ellenségeik, ingyenesen és biológiai módszerekkel segítenek eltávolítani ezeket a problémás állatokat a földjeikről, mindezt környezetkímélő módon.

- Ezek a számok is igazolják a baglyok védelmének, költésük segítésének fontosságát - tették hozzá.

Related posts