Szijjártó: Magyarországnak az az alapvető érdeke, hogy Szerbiában tartós stabilitás és béke valósuljon meg | Vajdaság MA


Marko Đurić külügyminiszter (jobbra) barátságosan köszönti Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter ma egynapos látogatást tett Belgrádban, s tárgyalt Marko Đurić szerb külügyminiszter.

Marko Đurić külügyminiszter a Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel folytatott megbeszélés után hangsúlyozta, hogy Magyarország kiemelkedő szerepet fog játszani a 2027-es belgrádi világkiállításon (Expo 2027), amely lehetőséget ad a két ország közötti kapcsolatok erősítésére és a közös érdekek előmozdítására.

Örömmel töltött el, hogy ma Szijjártó úrtól hallhattam, miszerint Magyarország a 2027-es Expón jelentős és figyelemre méltó jelenléttel készül. Ez számunkra óriási megtiszteltetés, és lehetőséget ad arra, hogy a magyar állampolgárok számosan látogassanak el Szerbiába. Ezzel együtt tovább erősíthetjük az emberi kapcsolatok terén kialakult együttműködéseinket - mondta Đurić a Szijjártóval közösen tartott sajtótájékoztatón. A magyar külgazdasági és külügyminiszter egynapos látogatása során érkezett Szerbiába.

Đurić arra ösztönözte a szerb polgárokat, hogy minél nagyobb számban fedezzék fel Budapestre, a magyar gyógyfürdők és más lenyűgöző látnivalók varázsát. Emellett hangsúlyozta, hogy a két ország közötti kapcsolatok fejlesztése ezen a területen is kölcsönösen előnyös lehet.

A magyar és a szerb kormányzat számára kiemelkedő fontosságú a kétoldalú kapcsolatok folyamatos erősítése, amely jelenleg különösen sürgető feladat, figyelembe véve az új világrend formálódását - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Belgrádban.

A minisztérium csütörtökön az MTI-hez eljuttatott közleményében a tárcavezető és szerb kollégája, Marko Đurić külügyminiszter közös sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy az amerikai elnök beiktatásának következtében egy új világrend és realitás bontakozik ki. Ez üdvözlendő fejlemény, mivel Donald Trump patriotizmusra épülő politikát képvisel, amely fellép a woke ideológiával szemben, és véget vet a korábbi "szégyentelen beavatkozásoknak" más országok belügyeibe.

"Mindezekkel együtt még mindig azt látjuk természetesen, hogy a patrióta, szuverenista kormányokkal szemben folyamatosak a támadások (...) Annyi viszont változott, hogy ezek a támadások most már nem Brüsszelből és Washingtonból, hanem most már csak Brüsszelből érkeznek. Ez sem kellemes, de sokkal könnyebb őket kivédeni a korábbi időszakhoz képest" - mutatott rá.

"Természetesen figyelemmel kísérjük a szerbiai eseményeket, és észrevesszük azokat a destabilizáló törekvéseket, amelyek folyamatban vannak. Magyarország számára kulcsfontosságú, hogy Szerbiában stabilitás és béke uralkodjon."

Ezután kifejezte elismerését a szerb elnök és kormány által tett erőfeszítések iránt, amelyek elengedhetetlenek a kétoldalú kapcsolatok előmozdítása szempontjából.

A miniszter ezután méltatta a két ország együttműködésének eddigi eredményeit, például a két főváros vasúti összeköttetésének korszerűsítését és a kölcsönös hozzájárulást egymás energiabiztonságához.

Kiemelte, hogy Röszkénél Európa legkorszerűbb, legnagyobb és legmagasabb színvonalú határátkelőhelyének építése kezdődik, célja pedig a két ország közötti közlekedés gyorsabbá tétele. Emellett döntés született arról is, hogy a már működő határátkelőhelyek nyitva tartási idejét meghosszabbítják, így még kényelmesebb átkelést biztosítva az utazók számára.

Szijjártó Péter úgy vélekedett, hogy az Európai Unió óriási bajban van, a versenyképessége igen mélyre süllyedt, ebben a helyzetben pedig a közösségnek új lendületre lenne szüksége, ami a Nyugat-Balkánról jöhet, ahol Szerbia tölti be a vezető szerepet.

"Ma az Európai Uniónak legalább annyira érdeke a nyugat-balkáni államok csatlakozása, mint fordítva" - jegyezte meg.

Valamint szégyennek nevezte, hogy a brüsszeli intézmények és bizonyos európai országok még mindig blokkolják Szerbia csatlakozási folyamatát. Ennek kapcsán az érintettek "gyávaságát" is kiemelte, mivel szavai szerint a bővítést akadályozók a zárt ajtó mögött rendkívül bátrak, amikor azonban jelen vannak a szerb kormány képviselői is, akkor teljesen másként fogalmaznak.

Határozottan kifejezte nemtetszését azzal kapcsolatban, hogy az utóbbi években nem mutatkozik előrelépés a szerb integrációs folyamatban. Sajnálatosnak tartotta, hogy néhány EU-s vezető akadályozza a harmadik csatlakozási fejezetcsoport megnyitását az ország számára.

Majd részletesen kifejtette, hogy ez a téma különösen fontos, hiszen éppen a gazdasági növekedés és a versenyképesség kérdése áll a középpontban.

"Én azt javasoltam az európai kollégáimnak, hogy látogassanak el Belgrádba, majd térjenek haza, és két hét múlva térjenek vissza. Így személyesen tapasztalhatják meg, mit is jelent a gazdasági növekedés és a gyors fejlődés" - fogalmazott.

"Mi Magyarországról ezután is minden támogatást megadunk ahhoz, hogy Szerbia európai integrációs folyamata a lehető leggyorsabb legyen" - összegzett.

Az új globális politikai helyzet kedvező lehetőségeket teremt Magyarország és Szerbia számára, mivel a friss világrendben a szuverenista, patrióta és konzervatív politikai irányvonal kezd dominálni a hagyományos mainstream diskurzusban.

Fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy a baloldali liberális támadások sorozata továbbra is tart, ám most már nem Washingtonból, hanem Brüsszelből irányítják ezeket. Számunkra kulcsfontosságú, hogy Szerbia stabilitása megmaradjon, mivel ez a stabilitás hozzájárul a kétoldalú kapcsolatok fejlődéséhez, és kedvező hatással van a vajdasági magyar közösségre is. Érdekünk, hogy Szerbia minél hamarabb az Európai Unió teljes jogú tagjává váljon; eddig is számos nagyszerű dolgot valósítottunk meg a szerb barátainkkal, és a jövőben még fényesebb lehetőségek várnak ránk – fogalmazott Szijjártó közösségi oldalán.

Related posts