A hazai üzleti színtéren minden elem egyesül és összhangba kerül.


Egy felmérés szerint 2024-ben globális szinten is csúcsra jár a céges felvásárlási piac, ebből a hullámból Magyarország sem marad ki.

Az A&O Shearman 2024-es globális jelentése szerint a felvásárlási piac élénkülése tapasztalható, hiszen az összeolvadások és felvásárlások (M&A) összértéke 2024-ben meghaladta a tavalyi évet. A londoni tőzsde adatai alapján az előző évi alig 2900 milliárd dolláros érték 2024-re közel 3170 milliárd dollárra emelkedett.

Az Egyesült Államok, Európa és Ázsia csendes-óceáni térsége magasabb M&A tranzakciós értéket ért el 2024-ben: az Egyesült Államok mintegy 1440 milliárd dollárt, Európa 707 milliárd dollárt, illetve Ázsia csendes-óceáni térsége valamivel kevesebb mint 610 milliárd dollárt. A londoni tőzsde adatai szerint 2024-ben a közép-kelet-európai M&A piacon 1474 tranzakciót bonyolítottak le összesen közel 23,1 milliárd dollár értékben, ami enyhe növekedést jelent a 2023-as 1598 ügyletből származó közel 21,5 milliárd dolláros értékhez képest.

Sahin-Tóth Balázs, az A&O Shearman Budapest M&A osztályának vezető ügyvédje megjegyezte: "A közép-kelet-európai M&A tevékenység a tágabb európai gazdaságot érintő kihívások ellenére is megőrizte stabilitását az elmúlt néhány év során. Ezzel párhuzamosan az amerikai M&A piac szereplői bizakodva tekintenek az új amerikai kormányra, miközben a tőzsdék – a dereguláció következtében várható M&A fellendülés miatt – általában növekedést mutatnak."

A mesterséges intelligencia iránti növekvő érdeklődés jelentős hatással van az új amerikai kormány szakpolitikai irányvonalára. Donald Trump elnök nyíltan támogatta a nyílt forráskódú MI-modellek fejlesztését, és bejelentette, hogy eltörli elődje végrehajtási rendeletét, amely a biztonságos, megalapozott és megbízható mesterséges intelligenciára vonatkozott. Ez a lépés globális szinten új lehetőségeket teremt az iparág számára.

Idén figyelemre méltóan kedvező jelek mutatkoznak a nem tőzsdei befektetésekből való kilépések terén, hiszen várhatóan mind a tőzsdei bevezetések, mind a tőzsdén kívüli tranzakciók aktivitása fokozódni fog. A Bain & Company legfrissebb elemzése szerint 2023 végén rekordszámú, összesen 28 ezer vállalat szerepelt a globális magántőkealapok portfóliójában, ezek összértéke pedig meghaladta a 3000 milliárd dollárt. Számos magántőkealap-kezelő most, a kedvező piaci környezet tükrében, fontolgatja, hogy kiszáll a meglévő befektetéseiből. E folyamatot tovább fokozhatja, hogy az új amerikai elnök várhatóan csökkenteni fogja a társasági adót, ezáltal a felszabaduló tőke segítheti a vállalatokat növekedési stratégiáik keretében tervezett felvásárlások megvalósításában.

Európában olyan új szabályozási kezdeményezések vannak készülőben, amelyek, ha megvalósulnak, várhatóan tovább serkenthetik az M&A-piac aktivitását. Kőmíves Attila, az A&O Shearman Budapest versenyjogi praxisának vezető ügyvédje megjegyzte: "A Mario Draghi által aláírt uniós versenyképességi jelentésben szereplő egyik leglényegesebb javaslat az innováció fokozott támogatására vonatkozik. Például, ha a versenyhatóság egy engedélyezési eljárás során versenyproblémát tár fel, akkor a javasolt megoldás szerint a felek ezt orvosolhatják azzal, ha jelentős K+F befektetést vállalnak. Emellett egy másik fontos javaslat a versenyjogi normák finomítását célozza, hogy elősegítse a határokon átnyúló konszolidációt az európai távközlési és katonai/védelmi szektorokban, amelyek jelenleg szétszórtak."

A legfrissebb kutatási eredmények szerint a közép-kelet-európai piacon is megfigyelhető a globális trend, amelynek lényege, hogy kevesebb tranzakció révén jelentős összértéket sikerült elérni. 2024 során a régióban körülbelül 23,1 milliárd dollár értékű tranzakció valósult meg, mindössze 1474 ügylet keretében. Ez a szám egy enyhe emelkedést tükröz a 2023-as évhez képest, amikor 1598 ügyletből körülbelül 21,5 milliárd dollárt realizáltak.

2024-ben Magyarországon 57 tranzakciót regisztráltak, amelyek összértéke elérte a 4,751 milliárd dollárt. Ez a szám jelentős emelkedést mutat a 2023-as év 73 ügyletéből származó csupán 156,68 millió dolláros értékhez képest. A kiugró növekedés hátterében egy kiemelkedő üzlet áll: az állami Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. és a nemzetközi reptér-üzemeltető VINCI Airports 2024 júniusában közösen megvásárolták a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér koncessziós társaságát. Az adásvétel értéke 3,2 milliárd dollár volt, amelyhez 1,23 milliárd dollár nettó adósság is társult.

Related posts