Meglepő ultimátum érkezett az Egyesült Államoktól: Brüsszel javaslata nem elegendő a vámháború befejezéséhez.


Az Egyesült Államok az Európai Uniótól egyoldalú vámengedmények biztosítását követeli, ellenkező esetben nem hajlandó előrelépni a tárgyalásokban a további 20 százalékos vámok felfüggesztéséről - írja a Financial Times.

A brit sajtó értesülései alapján Jamieson Greer, az amerikai kereskedelmi képviselő, várhatóan tájékoztatni fogja Maroš Šefčovičot, az uniós kereskedelmi biztost arról, hogy az Egyesült Államok nem elégedett a Brüsszel által nemrégiben Washingtonnak megküldött "magyarázó jegyzet" tartalmával.

A Trump-kormányzat bírálja az Európai Uniót amiatt, hogy csupán kölcsönös vámcsökkentésre tett javaslatot, ahelyett, hogy egyoldalúan is kedvezményeket kínálna, ahogyan azt más kereskedelmi partnerek már megtették.

Az Egyesült Államok azt is kifogásolja, hogy az EU nem jelölte meg a tervezett digitális adót tárgyalási pontként. Bár a tárgyalásokról eddig kiadott nyilatkozatok a tárgyalások folytatását emelték ki, a felek álláspontja továbbra is távol áll egymástól.

Greer és Šefčovič jövő hónapban Párizs szívében fognak találkozni, ami meghatározó pillanat lesz a kereskedelmi feszültségek eszkalációjának elkerülésében.

Az Egyesült Államok egyértelműen arra törekszik, hogy Brüsszel lépéseket tegyen a 2024-es évre tervezett 192 milliárd eurós kereskedelmi hiány mérséklése érdekében.

Bár a felek már elkezdték a tárgyalási dokumentumok cseréjét, érdemi előrelépés alig történt azóta, hogy Trump bejelentette a 90 napos tárgyalási időszakot. Egy harmadik, a tárgyalásokról tájékoztatott tisztviselő nem optimista azzal kapcsolatban, hogy sikerül-e olyan megállapodást kötni, amely elkerüli az európai importra kivetett amerikai vámokat.

Az Egyesült Királyság olyan megállapodást alakított ki, amely lehetővé tette Trump 10%-os "viszonossági" vámtételének fenntartását, ugyanakkor vámmentes kvótát biztosított az acélexport számára, valamint csökkentette a vámot 100 000 autóra 10%-ra. Cserébe az Egyesült Királyság több amerikai etanol és marhahús importját is engedélyezte.

Néhány uniós diplomata úgy látja, hogy az Egyesült Államok bármely megállapodás keretein belül meg fogja tartani a 10%-os alapszintet. Ezt a lehetőséget sok uniós kereskedelmi miniszter elégedetlenséggel fogadná, sőt, válaszlépéseket tervezne. Ugyanakkor ez felveti a kérdést, hogy Donald Trump elnök április 2-án bejelentett 20%-os vámtarifája a jövőben az EU-ra is érvényes lehet, ami aggasztó fejleményeket hozhat.

Az USA az EU jelenlegi ajánlatát, amely minden ipari árura és egyes mezőgazdasági termékekre megszüntetné a vámokat, ha Washington ugyanezt teszi, végső soron Brüsszelnek kedvezőnek tekinti, mivel az unió termékelőírásokat használ az import távoltartására.

Washington megküldte az Európai Uniónak a megállapodás alapvető kereteit, amelyek között kiemelt szerepet kap az amerikai cégek EU-n belüli befektetéseinek elősegítése, a szabályozási terhek enyhítése, valamint az amerikai élelmiszer- és termékszabványok elismerése.

Ezen túlmenően célja, hogy megszüntesse a nemzeti digitális adókat.

Sabine Weyand, a Bizottság legmagasabb rangú kereskedelmi tisztviselője vasárnap közölte a nagykövetekkel, hogy az EU "az USA egyoldalú követeléseivel szemben együttműködési megállapodásokat kíván állítani". Az EU felajánlotta, hogy megvitatja a szabványok kölcsönös elismerését, az élelmiszer- és állatkereskedelmi eljárások egyszerűsítését, valamint azt, hogyan lehet biztosítani, hogy az import megfeleljen a nemzetközi munkajogi és környezetvédelmi előírásoknak.

Weyand hangsúlyozta, hogy bár a Bizottság további megtorló intézkedések lehetőségét mérlegeli, mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy ezeket elkerüljék. Az EU a tárgyalások időtartamára felfüggesztette az amerikai árukra kivetett, összesen 23 milliárd euró értékű büntetővámokat. Ezen kívül konzultációkat folytat az ipari szereplőkkel és kormányokkal egy további 95 milliárd euró értékű terméklistáról, amely tartalmazza a Boeing repülőgépeket és a bourbon whiskyt is.

Related posts