Sok magyar állattartónak jelentős anyagi terhet ró, hogy az Orbán-kormány elutasítja az ukrán kukorica importját.
Valószínűleg a hazai állattartók és bioetanol-gyárak importkukoricára fognak támaszkodni a közeljövőben. Az Orbán-kormány intézkedései miatt Ukrajnából nem tudunk kukoricát beszerezni, ami azt jelenti, hogy a külföldi terményekért jóval magasabb árat kell majd fizetnünk.
Az esők hiánya, valamint a tartós júniusi és július eleji kánikula súlyosan érinti a kukoricatermesztést, különösen az ország középső és déli vidékén. Ha a csapadék továbbra is elmarad, ezekben a régiókban jelentős terméscsökkenés várható. Sajnos a meteorológiai előrejelzések sem mutatnak kedvező változást, csupán a hét elején várható némi eső, amely valószínűleg nem lesz elegendő. Az aszállyal sújtott területeken pedig az öntözésre szánt területek aránya is csekély, így a helyzet további romlására lehet számítani.
Magyarországon a kukoricatermesztés területe általában 750-800 ezer hektárra rúg, és egy átlagos évben a gazdák 5-6 millió tonna termésre számíthatnak. Ebből a mennyiségből jelentős részt exportálnak, hiszen a hazai állattartók körülbelül 900 ezer tonnát használnak fel takarmányként. Az ipari feldolgozó szektor, különösen a bioetanol-gyárak, 2,5-3 millió tonna kukoricát vásárolnak, így a magyar piac összesen 3,5-4 millió tonna tengerit igényel.
Két gabonakereskedőt kérdeztünk meg arról, hogy mit terveznek, ha a kedvezőtlen előrejelzések valóra válnak, és honnan tudnánk pótolni a hiányzó kukorica mennyiséget. Berta László, aki több céget vezet az országban, kifejtette, hogy jellemzően három uniós országból, nevezetesen Lengyelországból, Romániából és Szlovákiából szoktak kukoricát beszerezni, de hogy ott milyen termés várható, azt egyelőre nem lehet biztosan tudni. Az unión kívüli lehetőségek közül Ukrajna a legkedvezőbb, ahol a kukorica ára és a logisztikai feltételek is vonzóak, azonban ehhez elengedhetetlen, hogy az uniós és a magyar kormány is engedélyezze a behozatalt. Emlékezetes, hogy 2022-ben is hasonló helyzet állt elő, amikor Magyarországon rekordalacsony kukoricatermés volt.
Tízmilliárdos veszteség vár ránk, a helyzet sokkal súlyosabb, mint a 2022-es rendkívüli aszály idején.
Az előjelek alapján idén valószínűleg nem lesznek problémák az uniós engedélyezéssel, ám a magyar kormány úgy tűnik, megakadályozza az ukrajnai behozatalt. Ennek következményeként az állattartók és a kukoricafeldolgozó üzemek indokolatlanul magas áron juthatnak majd az alapanyaghoz. Ezt a helyzetet aggasztónak tartja a pécsi gabonakereskedő, Szőke József is. Szerinte az ukrán kukorica importja továbbra is a legelőnyösebb megoldásnak tűnik, és az ukrán termékek minőségével sincsenek problémák – habár sokan politikai okokból vitatják ezt.
Attól egyébként nem kell tartanunk, mondta a két kereskedő, hogy a politikai ellenségeskedéssel terhelt magyar-ukrán viszony miatt az ukrán termelők és kereskedők a magyar partnerekkel szemben emelnék az árat, hisz az üzletet sosem befolyásolja a harag vagy a barátság. Ha Magyarország végül igent mond az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalára, akkor abszurd helyzet áll elő: miközben a kormány folyamatosan azt üzeni, hogy milyen veszélyt jelent Ukrajna uniós tagfelvétele a magyar gazdák szempontjából, a hazai feldolgozók számára - a gazdaságos működése érdekében - időnként nélkülözhetetlen, hogy kukoricát vásároljanak keleti szomszédunktól.