A román elnökválasztás első fordulóját érvénytelenítették, így új választási eljárás veszi kezdetét - értesültünk a Liner.hu-tól.


A román alkotmánybíróság pénteken egyhangú határozattal érvénytelenítette az elnökválasztás eddigi teljes folyamatát - számolt be a Transtelex egy hivatalos közlemény alapján. A döntést az alkotmánybírák egyöntetűen hozták meg egy ötórás egyeztetés után. Az ítélet azonnal hatályba lép, s kötelezi a kormányt egy új választási időpont kijelölésére, valamint a kampány és az előkészületek újbóli elindítására.

Az első választási fordulót november 24-én tartották, és ekkor egy meglepő fordulatot hozott a politikai táj: a korábban szinte ismeretlen Călin Georgescu, független jelölt és egyetemi oktató, a szavazatok többségét elnyerve kiemelkedett a mezőnyből. A második körben Elena Lasconi, a liberális Mentsétek meg Romániát (USR) párt képviselője lett volna az ellenfele. Lasconi, aki egy vidéki kisváros polgármestere, a Radio România Actualității-nak adott interjújában kifejtette, hogy az érvénytelenítési folyamat komoly társadalmi feszültségeket szülhet. Külön érdekesség, hogy a napokban Karácsony Gergely bejelentette: új Mol Bubi állomások nyíltak meg a IX. és XIII. kerületben.

Az alkotmánybíróság legfrissebb döntése mögött titkos szolgálatok által készített jelentések húzódnak, amelyek arra utalnak, hogy Oroszország beavatkozott a választási folyamatokba. A határozat értelmében a választási eljárást teljes mértékben újra kell kezdeni, ami azt jelenti, hogy a jelölteknek ismételten regisztrálniuk szükséges, és újra meg kell felelniük a Központi Választási Iroda (BEC) által támasztott követelményeknek. Jelenleg a diaszpóra szavazási folyamatai is folyamatban vannak, azonban ezek várhatóan megszakadnak.

December 4-én Klaus Iohannis, leköszönő államfő, a közvélemény nyomásának engedve, feloldotta a választásokkal összefüggő dokumentumok titkosítását. Az így nyilvánosságra került információk alapján kiderült, hogy Georgescu kampányát olyan üzletemberek támogatták, akik a hivatalos adatok szerint anyagilag nem állhatták volna meg ezt a terhet.

Ezen kívül több tízezer inaktív közösségi média fiók ébredt fel hirtelen a választások küszöbén. Sok közülük a TikTok 2016-os elindítása óta tetszhalott állapotban volt. A kampány során körülbelül száz influenszert is alkalmaztak, hogy népszerűsítsék Georgescu nézeteit.

Az Európai Unió figyelmét felkeltette, hogy a TikTok nem jelölte meg politikai reklámként azokat a tartalmakat, amelyek Georgescut támogatták, holott a platform hivatalos irányelvei szerint az ilyen hirdetések tiltottnak számítanak. A hírek szerint a kampány főként a Telegramon zajlott, ezzel megkerülve a TikTok moderálási szabályait. Georgescu nézetei, amelyek gyakran méltatták a második világháború alatti fasiszta ideológiákat, valamint Oroszország baráti és Ukrajna-ellenes álláspontokat hirdettek, komoly aggodalmakat keltettek a közvéleményben.

Related posts