Magyarországra hatalmas összegeket invesztálnak, és az áldás egy meglepő forrásból érkezik. Vajon milyen titkokat rejtenek ezek a befektetések? – Pénzcentrum.


2025-ben a külföldi befektetők bizalma továbbra is Kína és a Közel-Kelet felé irányul, ugyanakkor Brazília is előretört, megelőzve Indiát. Magyarország a 17. helyen végzett, megelőzve több délkelet-ázsiai és latin-amerikai országot is, ami jelzi, hogy a befektetői bizalom továbbra is erős a közép-európai térség iránt. A jogi környezet és a gazdasági teljesítmény a legfontosabb tényezők között van, amelyek alapján a vállalatok döntenek a befektetésekről a feltörekvő piacokon.

Kulcskérdés a globális gazdaságon tekintve, hogy a nemzetközi cégek hová fektetnek be szívesen, különösen a feltörekvő piacokon. A külföldi közvetlen tőkebefektetés (FDI - foreign direct investment) fő célja a befektető üzleti tevékenységének új piacokra való kiterjesztése, valamint az alacsonyabb termelési költségekből származó előnyök kihasználása is, de fontos szempont lehet az új technológiákhoz és szakértelemhez való hozzáférés, továbbá az ellátási lánc hatékonyságának javítása, de a feltörekvő piacokat gyakran a magasabb gazdasági növekedési kilátások és a piaci diverzifikáció miatt is választják a befektetők.

Egy Kearney által végzett kutatás eredményeként napvilágra került, hogy mely feltörekvő piacok élvezik a legnagyobb bizalmat a globális befektetők körében. A rangsort az 500 millió dollár feletti éves bevétellel rendelkező vállalatok 536 vezetőjének visszajelzései alapján állították össze. A befektetők számára kiemelt jelentőséggel bír a belföldi gazdasági teljesítmény, valamint a jogi és szabályozási keretek hatékonysága – számolt be róla a Visual Capitalist.

Ez az infografika a 2025-ös évre vonatkozóan bemutatja a 25 legígéretesebb feltörekvő piacot, rangsorolva azokat a külföldi közvetlen tőkebefektetések iránti bizalom szempontjából.

Kína 2025-re is megőrzi vezető pozícióját a feltörekvő piacok között, azonban az FDI (külföldi közvetlen befektetések) beáramlása az utóbbi években csökkenő tendenciát mutat, és 2023-ra több éves mélypontra jutott. Az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia továbbra is a második és harmadik helyen állnak, stabilan fenntartva helyezésüket. A rangsor negyedik és ötödik helyén Brazília és India található, amelyek a GDP alapján a legnagyobb feltörekvő gazdaságok közé tartoznak. Érdekes módon Brazília előrelépett Indiát megelőzve az FDI bizalom szempontjából a 2025-ös rangsorban.

A 2025-ös rangsorban a legnagyobb előrelépést Dél-afrikai Köztársaság tette, amely a 11. helyről a 7. helyre ugrott. Emellett 2025 első negyedévében mintegy 661 millió dollárnyi FDI-beáramlást regisztrált, ami 56%-os növekedést jelent 2024 negyedik negyedévéhez képest.

Összességében az FDI-bizalom szempontjából első 25 feltörekvő piac közül 11 Ázsiában és a Közel-Keleten található.

Magyarország a 17. helyen szerepel, amely figyelemre méltó pozíció a globális versenyben. A befektetői érdeklődést táplálhatja többek közt a kedvező földrajzi elhelyezkedése és az uniós tagság nyújtotta biztonság is. Emellett az ipari és logisztikai infrastruktúra fejlettsége is vonzóvá teheti a piacot a nemzetközi cégek számára, valamint a beruházásösztönző programok is hozzájárulhattak ahhoz, hogy Magyarország továbbra is a legígéretesebb feltörekvő piacok között szerepeljen.

Kínában a technológiai újítások jelentették a befektetői bizalom fő hajtóerejét, míg az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia esetében a gazdasági teljesítmény játszotta a legnagyobb szerepet. Indiában és Mexikóban pedig a képzett és tehetséges munkaerő kínálta a legnagyobb vonzerőt a befektetők számára.

A 2025-ös FDI bizalmi rangsor világosan rámutat arra, hogy a befektetők számára kulcsfontosságúak a stabil jogi keretek, a gazdasági mutatók erőssége, valamint a helyi munkaerő szakképzettsége. Kína továbbra is a lista éllovasa, azonban az új belépők egyre inkább felkeltik az érdeklődést, ezért érdemes figyelemmel kísérni a piaci dinamikák alakulását.

Related posts