Az olasz belügyminisztérium különleges intézkedéseket hozott szilveszterre, rendkívüli hatósági készenlétet elrendelve az ünnepi időszak biztonságának érdekében. + videó
Milánó, Bologna és Firenze városában Szilveszter és az újév első három hónapja alatt különleges intézkedéseket vezettek be, hogy a legnagyobb látogatottságú helyszíneket megóvják a közbiztonságot fenyegető egyénektől. A hatóságok úgynevezett vörös zónákat alakítottak ki, melyek célja, hogy távol tartsák a közbiztonságra veszélyes migránsokat és egyéb bűnözőket a legforgalmasabb területektől az ünnepi időszakban. A rendelet értelmében az elkövetkező három hónapban a vörös zónákban nem tartózkodhatnak olyan személyek, akiket korábban kábítószer-kereskedelem, lopás vagy erőszakos bűncselekmények miatt jogerősen elítéltek.
A belépési tilalom kiterjed azokra a személyekre is, akik agresszív, fenyegető vagy zaklató magatartást tanúsítanak. Amennyiben a hatóságok a vörös zónának minősített városrészen igazoltatás során olyan egyéneket találnak, akik közbiztonsági kockázatot jelentenek, vagy büntetett előéletűek, úgy akár három hónapig terjedő szabadságvesztés, illetve 250 euróig terjedő pénzbírság is kiszabható rájuk. A szigorú intézkedés hátterében részben az áll, hogy Milánóban 2022 szilveszterén egy másodgenerációs bevándorlókból álló csoport szexuális erőszakot követett el olasz nőkkel és külföldi turistákkal szemben. Matteo Piantedosi belügyminiszter hivatalos nyilatkozatában arra kérte az olasz települések rendőrkapitányságait, hogy a milánói, bolognai és firenzei példához hasonlóan alakítsanak ki vörös zónákat szilveszter éjjel, és fokozzák a hatósági jelenlétet a szórakozóhelyek környékén.
Ugyancsak biztonsági okokra hivatkozva szinte egész Olaszországban betiltották a szilveszteri tűzijátékokat. Egyedüli kivétel Nápoly, ott ugyanis a tűzijáték több, mint hagyomány. 500 euróig terjedő pénzbírságra számíthatnak azok, akik nem tartják be a rendeletet, amely kedden lép életbe és január 6-áig marad érvényben. A rendfenntartó erők munkatársai az elmúlt hónapokban a pirotechnikai termékek veszélyeire figyelmeztető foglalkozásokat tartottak a római iskolákban. Aggasztóan magas ugyanis a petárdák és házi tűzijátékok által okozott súlyos sérülések száma, különösen a fiatalok körében.