Panama hozzájárult ahhoz, hogy az amerikai katonai erők a csatorna térségében állomásozhassanak.

Támaszpontokat azonban nem fognak építeni egy friss megállapodás szerint.
Panama zöld utat adott az amerikai csapatok számára a csatornához közeli területeken való településhez, ahogy azt a panamai kormány csütörtökön nyilvánosságra hozott kétoldalú megállapodása is megerősíti. A dokumentum azonban világosan rögzíti, hogy katonai támaszpontok létesítése nem megengedett.
A Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter és panamai kollégája, Frank Abrego által aláírt új megállapodás lehetővé teszi, hogy az amerikai hadsereg, valamint az Egyesült Államok által megbízott katonai magáncégek igénybe vegyék az engedélyezett helyszíneket, létesítményeket és kijelölt területeket különböző célokra, például kiképzések, humanitárius missziók és gyakorlati feladatok végrehajtására. Az ötéves időtartamú, megújítható megállapodás értelmében ezek a létesítmények a panamai állam tulajdonában maradnak, és a két ország fegyveres erői közötti "közös használat" célját szolgálják.
Pete Hegseth egy panamai sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a két ország által rendszeresen végrehajtott közös védelmi gyakorlatok "lehetőséget adnak egy olyan katonai bázis újraindítására, ahol amerikai csapatok" tevékenykednek. Ugyanezen a sajtótájékoztatón panamai kollégája, Frank Abrego azonban hangsúlyozta: "Nem fogadhatunk el katonai bázisokat vagy védelmi létesítményeket".
Az amerikai csapatok panamai jelenléte érzékeny kérdés a közép-amerikai országban, mivel arra az időszakra emlékeztet, amikor az Egyesült Államoknak katonai bázisokkal rendelkező enklávéja volt ott, mielőtt 1999-ben átadta volna a csatornát a panamaiaknak.
Donald Trump amerikai elnök megválasztása után kifejezte szándékát, hogy szeretné "visszaszerezni" a Panama-csatornát, amelyet állítása szerint Kína irányít. Azt sem zárta ki, hogy katonai erővel lépne fel ennek érdekében. E kijelentésre reagálva a csatornát felügyelő hatóság helyettes vezetője, Ilya Espino de Marotta hangsúlyozta, hogy a csatorna teljes mértékben panamai irányítás alatt áll, és nincs kínai befolyás alatt. Ezt követően Panama elnöke, José Raúl Mulino is megszólalt, kijelentve, hogy az amerikai elnök megjegyzései sértik a nemzet méltóságát, és elfogadhatatlan, hogy az Egyesült Államok visszaszerzésről beszéljen.