Az Oresnyik hiperszonikus rakéta – az orosz katonai technológia csúcsragyogása.
A világ Moszkva új ballisztikus rakétáját akkor ismerte meg, amikor Oroszország a közepes hatótávolságú Oresnyik hiperszonikus rakétarendszerével válaszolt egy korábbi ukrán támadásra, amely az amerikai ATACMS rakéták használatával történt. A kelet-ukrajnai Dnyipróban található Juzsmas rakétagyártó hadiipari üzemet célzó csapás során a pontos indítási helyszín ismeretlen maradt; lehetséges, hogy a támadás Kapusztyin Jar, a Pleszeck űrközpont vagy a Domabarovszkij bázis (Jasnaja) területéről indult.
Vlagyimir Putyin az asztanai Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete-csúcstalálkozón számolt be az új Oresnyik rakéta néhány jellemzőjéről, aminek hatását egy nukleáris töltettel ellátott rakétához hasonlította.
Az orosz-ukrán háború hátterében egyre aggasztóbbá válik az eszkaláció veszélye, és ennek következtében Moszkva frissítette nukleáris doktrínáját. A Civil Társadalom és Emberi Jogok Fejlesztési Tanácsának legutóbbi moszkvai ülésén Putyin elnök kifejtette véleményét arról, hogy:
Az Oresnyik az interkontinentális ballisztikus rakéták továbbfejlesztett változata, amely képes nagy pontossággal elérni távoli célpontokat, extrém sebességének köszönhetően a legnehezebb felderíteni és lelőni. A rakéta rendszere a "Post Boost Vehicle" (PBV) technológiát alkalmazza, amely a végső pályakorrekciókért és célpontba való bejuttatásért felelős. A hipergolikus hajtóanyagok lehetővé teszik a gyors és hatékony indítást, különösen az űrben végrehajtott manőverek során, írta a Rocket Science.
Az RS-26 Rubezh egy olyan közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta aminek fejlesztését több mint 13 évvel ezelőtt, 2011-ben kezdték el, majd 2018-ban leállították - olvasható a Russianforces.org szakportálon. Az RS-26-ot a Jarsz szilárd hajtóanyagú ICBM-ből származtatják. Mivel a Rubezh-nél egy korai tesztelés során 5800 kilométeres hatótávolságú csapást regisztráltak, ez már bőven az interkontinentális rakéták hatótávolságának belépő szintje.
A hiperszonikus rakéták lenyűgöző képességgel bírnak, hiszen a hangsebességet meghaladó, jellemzően Mach 5-öt vagy még gyorsabbat elérve haladnak. Ez a rendkívüli sebesség lehetővé teszi számukra, hogy könnyedén megkerüljék a hagyományos légvédelmi rendszereket, így gyakorlatilag esélyt sem adva az ellenfeleknek a reagálásra. Az Oresnyik ilyen jellegű tulajdonságai miatt kulcsfontosságú szereplővé válhat a jövő katonai összecsapásaiban, ahol a gyorsaság és a váratlan támadás döntő előnyhöz juttathatja a használóit.
Az Oresnyik egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta (IRBM), amely elérheti az 5500 kilométeres távolságot. A rakéta innovatív post-boost vehicle (PBV) rendszert alkalmaz, amely lehetővé teszi a harci rész precíziós célba juttatását. A PBV hipergolikus hajtóanyagokat használ, amelyek öngyulladásuk révén rendkívül hatékonyan működnek az űrbeli manőverezés során. Ezek a hajtóanyagok, mint például a hidrazin és a dinitrogén-tetraoxid, azonnali reakciót generálnak, így biztosítva a rakéta megbízhatóságát. Az Oresnyik képes mind nukleáris, mind hagyományos robbanófejek szállítására. Ráadásul a visszatérő eszköze (reentry vehicle) különösen ellenálló a hőmérséklet- és mechanikai terhelésekkel szemben, ami garantálja a célba érkezés pontosságát.
A rakéta specifikációi és jellemzői
Hatótávolság: Körülbelül 5500 km, amely lehetővé teszi, hogy a rakéta közepes hatótávolságú ballisztikus rakétának számítson.
Maximális sebesség: Átlépi a Mach 5 határt, belépve a hiperszonikus zónába.
A rakéta méretei változóak, de általában az átmérője körülbelül 1,5-2 méter között mozog, attól függően, hogy milyen fokozatot használnak.
Hajtóanyag típusa: Hipergolikus üzemanyag, amely gyors indítást tesz lehetővé
Az Oresnyik rakéta pusztítóereje attól függ, hogy milyen robbanófejet hordoz. Az ilyen típusú ballisztikus rakéták általában kétféle robbanófejjel szerelhetők fel: hagyományos (pl. nagy erejű robbanóanyagok) vagy nukleáris fegyverekkel. A pusztítóereje ezáltal hatalmas.
Hagyományos robbanófej: az a katonai eszköz, amely a múltban jelentős szerepet játszott a harci taktikákban és stratégiákban. Ezek a robbanófejek számos formában és méretben jelentek meg, és céljuk a hatékony pusztítás, valamint az ellenséges erők meggyengítése volt. A hagyományos robbanófejek jellemzően mechanikai vagy kémiai alapú működéssel bírnak, és a fejlesztésük során a hatékonyság és a precizitás kiemelt fontosságú volt. A modern hadviselésben fokozatosan helyüket átveszik az új technológiák, mint például az irányított fegyverek és drónok, de a hagyományos robbanófejek története továbbra is fontos része a katonai tudományoknak.
Hagyományos robbanóanyaggal felszerelve az Oresnyik alkalmas nagyságú csapások végrehajtására katonai helyszínek, parancsnoki központok vagy stratégiai infrastruktúra ellen. A robbanóereje egy nagyobb légibombáéval (a GBU-4/B MOAB) vethető össze amely képes nagy területi pusztítást okozni.
Nukleáris robbanófej
Az Oresnyik nukleáris töltettel felszerelve interkontinentális ballisztikus rakéták (ICBM) kategóriájába tartozhat, hasonlóan az orosz Topol-M vagy az amerikai Minuteman III rakétákhoz. Ezek robbanóereje általában 300 kilotonna és 1 megatonna közötti, ami azt jelenti, hogy egyetlen robbanás ereje akár 300 000-1 000 000 tonna TNT robbanásának felelhet meg.
Hirosima bombája, a 1945-ös "Little Boy", 15 kilotonnás robbanóerejével hatalmas pusztítást végzett, de ez csupán a jéghegy csúcsa az Oresnyik potenciális nukleáris töltetéhez képest. Az Oresnyik ereje messze felülmúlja a "Little Boy"-ét, és ezt a különbséget a történelem sötét lapjai között érdemes megjegyezni.
A Topol-M rakéta: Oresnyikihez hasonló jellemzőkkel rendelkezik, és robbanóereje elérheti a 800 kilotonnát.
B83 nukleáris bomba: Az Egyesült Államok legerősebb aktív bombája, amely 1,2 megatonnás, és az Oresnyik maximálisan robbanóereje ehhez közelíthet.
A hiperszonikus technológia és az Oresnyik típusú fegyverek radikálisan átformálják a modern hadviselés játékszabályait. Az Oresnyik rakéták olyan elképesztő sebességgel száguldanak a célpontjuk felé, hogy a hagyományos védelmi rendszerek számára gyakorlatilag lehetetlenné válik azok elfogása.
Az Oresnyik rakéta tesztelését Moszkva nyilvánvalóan politikai üzenetként értelmezte. Szergej Lavrov, az orosz külügyminiszter hangsúlyozta, hogy a rakétabemutató a nyugati fegyverszállításokra adott reakcióként fogható fel. A teszt előtt Moszkva az Egyesült Államok felé kommunikált a nukleáris dekonfliktusvonalon, ezzel jelezve, hogy a rakétaindítás nem egy globális konfliktus kezdetét jelzi, hanem inkább figyelmeztetés a "vörös vonalak" átlépésének kockázataira.
Vlagyimir Putyin korábban megerősítette, hogy megkezdődött az Oresnyik sorozatgyártása. Azonban a győzelem eléréséhez szükséges eszközöket a célpontok típusától és az Oroszországi Föderációt érintő fenyegetésektől függően választjuk ki.