Orbán Viktor és csapata egy olyan kiskapára lelhetett, amely milliárdos lehetőségeket rejt magában.


A magyar kormány csaknem kétmilliárd euróhoz is hozzájuthat a befagyasztott uniós pénzekből "némi ügyeskedéssel" - értesült a Népszava.

A cikk emlékeztetett, a jelenlegi, 2020-2027-es uniós költségvetésből több csatornán fagyasztották be a Magyarországnak szánt pénzeket. A főszabály szerint a pénzek feloldásához szigorú feltételeknek kellene megfelelnie a kormánynak, de a költségvetési ciklus félidős átírása ügyében új lehetőségek nyílhatnak Magyarország számára.

A cikk szerint a kohéziós politika egy része az úgynevezett horizontális feljogosító feltételek miatt blokkolt terület, ilyenek például az Alapjogi Charta megsértésével kapcsolatos aggályok. Ide tartoznak a gyermekvédelmi törvénnyel, vagy a tudomány szabadságával kapcsolatban megfogalmazott aggályok. A portál hozzátette, vannak úgynevezett tematikus feltételek is, például a különböző szakpolitikához kapcsolódóan a kormány csak akkor kaphat uniós pénzt, ha előre meghatározott nemzeti terveket tesz le az asztalra.

Mint írták, a kohéziós politikában ugyanakkor fontos elem a rugalmasság is, és bár a fő programokat és prioritásokat az Európai Bizottsággal egyeztetve kell megterveznie a tagállamoknak, egyes programokon belül van némi mozgástere a nemzeti kormányoknak.

A Népszava híradása szerint a magyar kormány idén tavasszal kihasználta a lehetőséget, és 157 millió eurót (jelenlegi árfolyamon körülbelül 63 milliárd forintot) csoportosított át olyan blokkolt programokból, amelyekre már kérhetők uniós források. Piotr Serafin, az Európai Bizottság költségvetésért felelős biztosa korábban az Európai Parlament szakbizottságában elismerte, hogy a brüsszeli intézménynek nem volt lehetősége döntést hozni ebben az ügyben, mivel a magyar kormány rendelkezik a joggal, hogy ilyen lépéseket tegyen.

Március elején aztán a magyar kormány újabb kérést intézett a Bizottsághoz, immár 605 millió euró (242 milliárd forint) átcsoportosítását kérvényezte a befagyasztott pénzekből - ezek kifizetését azonban a Bizottságnak is jóvá kell hagynia. A kérvény elbírálására négy hónapja lenne, viszont döntés helyett a Bizottság újabb kérdéseket intézett a kormányhoz.

A portál hangsúlyozta, hogy a kiskapu lehetőséget adhat arra, hogy a Bizottság arra ösztönözze a tagállamokat, hogy fokozottan invesztáljanak bizonyos kulcsfontosságú célokba, mint például a digitális technológiai újítások és a biotechnológiai fejlesztések. A Népszava értesülései szerint ez a javaslat négy regionális fejlesztési programot is érintene, többek között a Gazdaságfejlesztési és Innovációs (GINOP PLUSZ) valamint az Emberi Erőforrás Fejlesztési (EFOP PLUSZ) operatív programokat.

A kohéziós politika félidős felülvizsgálatának keretében minden tagállam számára adott a lehetőség az úgynevezett "átprogramozásra". A magyar kormány számára azonban a mozgástér további bővítését az is segítheti, hogy a 2027 végéig fennmaradó források felhasználásának szabályait jelenleg újraírás alatt állnak.

Amennyiben a szabályok lehetővé teszik az átcsoportosítást, egy tagállami számítás alapján a magyar kormány számára több mint 1,2 milliárd euró (körülbelül 480 milliárd forint) átcsoportosítási lehetőség nyílna meg a kereteken belül. Ez a szám jelentős mértékű forrást jelent, amelyet érdemes komolyan venni.

Related posts