Oroszország olyan lépéseket fontolgat, amelyek képesek lehetnek felforgatni a globális rendet – figyelmeztet az Agro Napló.

Oroszország, mint a globális búzaexport élmezőnye, július 9-től drámai lépést tett: teljes mértékben eltörölte a búzakiviteli vámot - adta hírül pénteken az Interfax hírügynökség, hivatkozva az orosz mezőgazdasági minisztériumra. Ez a lépés új fejezetet nyit a 2021-ben bevezetett vám eltörlésével, és eddig példa nélküli a búza kereskedelmében.
A vámot eredetileg azzal a céllal vezették be, hogy védelmet nyújtson a belföldi piac számára az árak emelkedése ellen és megakadályozza a túlzott exportot. A vám mértékét egy különleges képlet szerint határozzák meg, amely figyelembe veszi az irányadó árat – ezt az exportszerződések adatai alapján hetente állapítják meg – és a mezőgazdasági minisztérium által meghatározott alapár közötti különbség 70%-át. Érdekesség, hogy magasabb alapár esetén az esedékes vám mértéke alacsonyabbá válik – számolt be róla a Reuters.
Pénteken a búza tonnánkénti irányadó ára 228,7 dollárra emelkedett, miközben a vámot teljesen eltörölték. Januárban a vám a legmagasabb értékét érte el, tonnánként 4699,6 rubelre (59,87 dollárra) rúgott. A gazdálkodók folyamatosan felszólították a kormányt a vám eltörlésére vagy legalábbis csökkentésére, arra hivatkozva, hogy ez a lépés jelentősen rontja a búzatermesztés nyereségességét, és a beszedett vámoknak csupán egy csekély része jut vissza a mezőgazdasági szektorba.