Németország hamarosan mesterséges intelligencia által irányított szuperfegyvereket fog küldeni Ukrajnának.


A német "Helsing" mesterséges intelligencia vállalat 2024 szeptemberében megállapodást kötött az ukrán védelmi minisztériummal, amely keretében 4000 csapásmérő drónt szállítanak. A projekt finanszírozása a német kormány védelmi korszerűsítési alapjából történik. A Bild szerint ezek a drónok szigorúan titkos szuperfegyvereknek számítanak, és először az ország déli és keleti hadszínterein kerülnek bevetésre.

A fegyverek világában különös figyelmet érdemelnek azok a drónok, amelyek nem csupán hagyományos, emberi irányítású kamikaze típusú repülőgépek, hanem mesterséges intelligencia által vezérelt, csúcstechnológiás megoldások. Ezek a drónok, melyek a "Mini-Taurus" nevet viselik, a cirkálórakéták precizitását hivatottak megidézni. A Helsing drónok egy olyan fejlett szoftverrel vannak felszerelve, amely szinte teljesen immunissá teszi őket az orosz GPS-zavarásra és egyéb elektronikus hadviselési technikákra. A szakértők által megfogalmazottak szerint e drónok képesek önállóan feltérképezni a környezetüket, mivel számos útjelző segítségével folyamatosan monitorozzák helyzetüket. Ez a funkció különösen hasznos lehet kedvezőtlen időjárási viszonyok között vagy éppen harci helyzetekben, amikor a kezelőnek navigálnia kell az esetlegesen veszélyes területeken. Miután a drón sikeresen bemérte a célpontot, és megkapta a kezelőtől az utasítást, képes önállóan elrepülni a kijelölt célhoz, elősegítve ezzel a precíziós támadások végrehajtását.

A négy szárnnyal és négy propellerrel rendelkező drón technikai forradalom. Legértékesebb része pedig az eszköz pilótáinak AI-támogatással ellátott szoftverprogramozása.

A Helsing drónok akkor is képesek a célpontokhoz repülni, ha a rádiókapcsolat megszakadt, a találati arány így lényegesen magasabb, mint a tisztán kézi vezérlésű harci drónok esetében - mesélt a lapnak egy bennfentes a harci drónokról. Ráadásul megfelelő időjárási körülmények között közvetlenül a Nap irányából repülnek orosz ellenfeleikre, így a katonai célpontoknak szinte idejük sincs reagálni. Hatótávolságuk akár négyszerese is lehet az ukrán hadsereg által használt hagyományos kamikaze drónokénak, elegendő mennyiségű robbanóanyaggal rendelkeznek az orosz harckocsik és óvóhelyek megsemmisítéséhez, valamint teljes sebességgel képesek akár a levegőből is támadni azokat.

A Bild értesülései szerint, miután az eszköz sikeresen teljesítette az ukrán hadsereg tesztjeit, jelenleg több "Mini-Taurust" drónt fejlesztenek tovább valódi harci körülmények között Kelet-Ukrajnában. Decembertől kezdődően havonta több száz drón leszállítását tervezik, és Boris Pistorius szövetségi védelmi miniszter nyilatkozata alapján a következő hetekben elindítják a szállítást.

A vasárnap reggel Ukrajnára mért nagyszabású orosz légicsapásra utalva Pistorius azt mondta,"nagyon örül annak, hogy ezeknek a mesterséges intelligenciával támogatott csapásmérő drónoknak a szállítása megkezdődik", mert az ukrán fegyveres erők nagy értékű orosz katonai célpontok, például orosz parancsnoki állások vagy logisztikai létesítmények ellen is használhatják. Pistorius méltatta továbbá, hogy a csúcstechnológiás drónok "felül tudtak kerekedni az orosz támadók elektronikus védelmi intézkedésein". A Helsing drónok teljesítményéről saját szemével győződhetett meg Rusztem Umerovnál tett májusi ukrajnai látogatása alkalmával.

Related posts