Németországot megrázó bankbotrány: az ügyészek razziát tartottak a müncheni pénzintézetnél, mivel hatalmas áfacsalás gyanúja merült fel - értesült a Világgazdaság.


Az Európai Ügyészség nyomozói akcióba léptek, és razziát tartottak egy müncheni bankban, amely a Handelsblatt értesülései szerint az UniCredit csoporthoz tartozó Hypovereinsbank. A németországi bankbotrány mögött súlyos vádak állnak: a gyanú szerint egy vállalkozó több mint kétszázmillió eurós áfacsalást szervezett a bank közreműködésével, mindezt pedig úgy, hogy azt nem jelentették a hatóságoknak.

Az Európai Ügyészség berlini irodájának munkatársai csütörtökön razziát tartottak egy müncheni bankfiókban. A Handelsblatt pénteki beszámolója szerint a vizsgálat a német bankbotrányhoz kapcsolódik, és az érintett pénzintézet nem más, mint a Hypovereinsbank (HVB), amely az olasz UniCredit csoport része. A bank és anyavállalata egyelőre nem reagált a médiában megjelent megkeresésekre.

A holland Follow The Money portál volt az első, amely nyilvánosságra hozta az ügy részleteit, ezt követően pedig az ügyészség pénteken közleményt adott ki, melyet a Bloomberg is idézett. A vizsgálat tárgya egy gyanús áfacsalás, amelynek értéke meghaladja a 200 millió eurót (kb. 83 milliárd forint). Az eljárás középpontjában egy vállalat ügyvezető igazgatója áll, aki a bankot felhasználva hajtotta végre a csalást. Az információk szerint a vállalatot kifejezetten arra alapították, hogy fiktív üzleti tevékenységre hivatkozva illegális tranzakciókat végezzen a bankszámláin keresztül.

Német bankbotrány: Évekig tartó körhintacsalás a HVB-nél A HVB, a német bank színfalai mögött zajló botrány évek óta tartó körhintacsalásra derített fényt. Az ügy részletei sokkolóak, és rávilágítanak arra, hogy milyen mélyen gyökereznek a visszaélések a pénzügyi szektorban. Az érintett ügyfelek bizalmát megrendítő események sorozata rávilágít arra, hogy a pénzügyi intézményeknek milyen felelősségteljesen kellene működniük. Az eljárások és a következmények még mindig a középpontban állnak, miközben a hatóságok igyekeznek megoldani a problémát és helyreállítani a károsodott hiteleket.

A német lap beszámolója szerint az ügyészség eddig arra a megállapításra jutott, hogy a gyanúsított 2016 és 2022 között összesen több mint 200 millió euró értékű utalást kapott, 127 különböző vállalattól Olaszországban és Szlovákiában. Az összeg jelentős része egy úgynevezett áfa-körhintacsalás révén keletkezett.

A körhintacsalások lényege abban rejlik, hogy a pénz folyamatosan mozog, miközben az adó egy bizonyos ponton elkerülésre kerül, de ezt később visszaigénylik. Az alapelv az, hogy az Európai Unió tagállamai között az áruszállítás során nem szükséges áfát fizetni. A csaló vállalkozás külföldön értékesíti az árut, és beszerzi az áfát, de az adóhatóság számára ez a folyamat láthatatlan marad - magyarázza a cikk. Ezt követően az árut közvetítők révén újból exportálják, lehetővé téve a ciklus újraindítását.

Szakértők szerint az ilyen csalásokból származó kár Európában az 50 milliárd eurót is meghaladhatja.

Az áfa és a készpénz özöne elárasztotta a helyszínt, mintha a bank szeme előtt zajlott volna a világ legnagyobb titka, de őt mégsem rázta meg az események forgataga.

A vizsgált konkrét esetben a gyanúsított eurószázezreket szedett le készpénzben szinte naponta a számláiról az utalások érkezte után. Volt olyan számla, amelyről 2017 és 2022 közt 188 millió euró készpénzt szedtek le.

Ezt a helyzetet a banknak mindenképpen észlelnie kellett volna. A Handelsblatt értesülései szerint a gyanúsított korábban már egy másik pénzintézetnél is próbálkozott, ám az a pénzmosás gyanúja miatt értesítette a hatóságokat. Ezt követően választotta az UniCredit német leányvállalatát.

Related posts