Milliárdos mínusz és meredeken csökkenő részvényárak: az amerikai kormány komoly gondot okozott az Nvidiának.


Május 8-án megrendezésre kerül a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol a szakma kiválóságai osztják meg tapasztalataikat és befektetési stratégiáikat. Legyen szó részvényekről, állampapírokról, nyersanyagokról, kriptovalutákról, ingatlanokról vagy műtárgyakról, itt biztosan hasznos információkat talál! Ne habozzon, most érdemes jelentkezni!

Az Nvidia kedden közzétette, hogy 5,5 milliárd dolláros veszteséget szenvedett el, mivel az Egyesült Államok kormánya szigorúbb korlátozásokat vezetett be a H20 mesterséges intelligencia chipek Kínába irányuló exportjára. A bejelentés hatására a cég részvényei körülbelül 6 százalékkal csökkentek a zárás utáni kereskedés során.

Az Egyesült Államok exportkorlátozásai fokozott figyelmet szentelnek az Nvidia mesterséges intelligencia chipjeinek, mivel Washington célja, hogy megakadályozza a legújabb technológiák Kínába átjutását. Ezzel az intézkedéssel az USA igyekszik megőrizni vezető szerepét a mesterséges intelligencia területén zajló versenyben. A korlátozások életbe lépése után az Nvidia új chipmodellek fejlesztésébe kezdett, amelyek maximálisan kihasználják az amerikai határértékeket, miközben szigorúan betartják a vonatkozó jogszabályokat.

Az amerikai kereskedelmi minisztérium szóvivője kedden közölte, hogy új engedélyezési követelményeket vezetnek be többek között az Nvidia H20 és az AMD MI308 chipek, valamint ezek megfelelőinek exportjára vonatkozóan.

A Kereskedelmi Minisztérium elkötelezett amellett, hogy maradéktalanul végrehajtsa az elnök utasításait, amelyek célja nemcsak nemzetbiztonságunk, hanem gazdasági stabilitásunk védelme is.

- nyilatkozta a minisztérium szóvivője.

Az AMD részvényei a tőzsdei zárás után 7%-os csökkenést mutattak.

Az Nvidia számára az H20 chip jelenti a legújabb és legfejlettebb technológiát, amely Kínában értékesíthető. Ez a chip kulcsszerepet játszik a vállalat kínai mesterséges intelligencia szektorában való jelenlétében. A térségben működő cégek, mint a Tencent, az Alibaba és a ByteDance (a TikTok anyavállalata), jelentős mértékben megnövelték H20 chip-igényeiket, mivel a DeepSeek startup költséghatékony AI modelljei iránti kereslet folyamatosan nő.

Bár a H20 chip nem olyan gyors az AI modellek betanításában, mint az Nvidia Kínán kívül értékesített chipjei, versenyképes néhány ilyen chippel az úgynevezett következtetési (inference) fázisban, amikor az AI modellek válaszokat szolgáltatnak a felhasználóknak. A következtetés gyorsan az AI chip piac legnagyobb szegmensévé válik. Jensen Huang, az Nvidia vezérigazgatója a múlt hónapban érvelt amellett, hogy az Nvidia jó pozícióban van e változás kihasználására.

Az Nvidia keddi bejelentése szerint az Egyesült Államok kormánya korlátozásokat vezetett be a H20 chipek Kínába irányuló értékesítésére. Ennek oka, hogy aggályok merültek fel azzal kapcsolatban, hogy ezeket a chipeket szuperszámítógépekben alkalmazhatják, ami potenciális kockázatokat hordozhat.

Bár az H20 számítási teljesítménye elmarad más Nvidia chipekétől, a memória- és egyéb számítási chipekhez való gyors kapcsolódási lehetőségei továbbra is figyelemre méltóak.

A memória- és kapcsolódási aspektusok jelentős szerepet játszhatnak a H20 chipek alkalmazásában a kínai szuperszámítógépek fejlesztésében. Az Egyesült Államok 2022 óta szigorú korlátozásokat vezetett be a szuperszámítógépekhez használható chipek Kínába irányuló értékesítésére. A washingtoni Institute for Progress, egy pártsemleges agytröszt, kedden a H20 chipek exportjának korlátozása mellett foglalt állást, arra figyelmeztetve, hogy a kínai vállalatok valószínűleg már dolgoznak hasonló rendszerek kiépítésén.

Legalább az egyik vásárló, a Tencent már telepített H20 chipeket egy olyan létesítményben, amelyet nagy modellek betanítására használnak, valószínűleg megsértve a meglévő korlátozásokat, amelyek tiltják a chipek használatát bizonyos küszöbértékeket meghaladó szuperszámítógépekben. A DeepSeek szuperszámítógépe, amelyet V3 modelljük betanítására használnak, szintén valószínűleg megsérti ugyanezeket a korlátozásokat

- írta a csoport.

Az Nvidia kedden bejelentette, hogy az amerikai kormány április 9-én értesítette a céget arról, miszerint a H20 chip Kínába történő exportálásához engedélyre lesz szükség. Ezt követően, április 14-én közölték a vállalattal, hogy ezek a szabályok határozatlan időre fognak érvényben maradni. Jelenleg nem világos, hogy az amerikai kormány hány ilyen engedélyt lenne hajlandó kiadni, vagy egyáltalán tervez-e ilyen lépéseket.

Az 5,5 milliárd dolláros veszteség a H20 termékek készletével, beszerzési kötelezettségeivel és kapcsolódó tartalékokkal függ össze - közölte az Nvidia.

A hír a napokban vált ismertté, miután az Nvidia hétfőn bejelentette ambiciózus tervét, amely során a következő négy évben akár 500 milliárd dollár értékű mesterséges intelligencia szervereket kíván létrehozni az Egyesült Államok területén. A projekt megvalósításában olyan neves partnereket vonnak be, mint a TSMC, mindezt pedig a Trump-adminisztráció helyi gyártásra fókuszáló politikájának megfelelően.

Az információ forrása: Reuters.

A címlapkép egyedi illusztrációval rendelkezik. A kép forrása: Portfolio.

Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsnak vagy ajánlásnak. Kérjük, vegye figyelembe, hogy a következő információk jogi szempontból fontosak.

Related posts