Mi a közös Nessie, a híres Loch Ness-i szörny és az európai versenyképesség között? Mindkettő rejtélyes és sokak által vágyott, de nehezen megfogható. Nessie legendája évszázadok óta foglalkoztatja a fantáziát, míg az európai versenyképesség kérdése folya


Fotó: MTI/Purger Tamás Mi a közös a Loch Ness-i szörny és Európa versenyképessége között? Hertelendy Gábor 2025. január 7. Egy érdekes párhuzam bontakozik ki a Loch Ness-i szörny legendája és Európa gazdasági helyzete között. Mindkettő rejtélyes és bizonytalan, sokan keresik a valóság mögött rejlő igazságot. Míg a szörnyet a hiedelmek és a mítoszok övezik, úgy Európa versenyképessége is sok vitát generál, és sokan megkérdőjelezik a kontinens jövőjét a globális piacon. Hertelendy Gábor írása feltárja ezeket a párhuzamokat, és elgondolkodtat arról, hogy vajon a valóság mennyire eltérhet a mítoszoktól.

Lehetséges, hogy a helyzet valahol a mélyben rejtőzik, vagy talán egyáltalán nem is létezik. Az Euronews Business legfrissebb elemzése, amely nem vádolható unióellenességgel, arra a következtetésre jutott, hogy Európa legnagyobb gazdaságú országának egy főre jutó GDP-je a mélypont közelében van. Olyan alacsony szintről beszélünk, hogy csakis Amerika legszegényebb államához lehet hasonlítani. Érdekes módon a Draghi-jelentés már korábban is figyelmeztetett erre a tendenciára, de a valódi meglepetés talán a leszakadás mértékében rejlik.

Az amerikai és az uniós tagállamok egy főre jutó GDP-je közötti különbségek figyelemre méltóak, és ezt az alábbi táblázat világosan szemlélteti.

Míg Mississippi 49 780 eurós GDP-je és Columbia 246 523 eurós GDP-je között majdnem ötszörös eltérés tapasztalható, addig az Európai Unió országai között a GDP egy főre jutó értéke Bulgária 15 773 eurójától egészen Luxemburg 125 043 eurójáig terjed, ami nyolcsoros különbséget jelent. Az EU átlagos GDP-je 40 060 euróra rúgott, míg az Egyesült Államok esetében ez az átlag 80 023 euró (vagyis 86 601 dollár).

Európa legnagyobb gazdaságai közül Németország vezeti a rangsort az egy főre jutó GDP terén, amely elérte az impozáns 51 304 eurót. Ezt követi az Egyesült Királyság, ahol az egy főre jutó GDP 48 441 euróra rúg, míg Franciaország 44 365 eurós mutatójával a harmadik helyen áll.

Vagyis az USA legszegényebb államában, Mississippiben az egy főre jutó GDP magasabb, mint Európa vezető gazdaságaiban.

Kivéve Németországot, amely csak 1524 euróval múlja felül az amerikai államot.

Létezik azonban egy másik mutató, amely szintén érzékelteti ezt a nagy különbséget, mégpedig az úgynevezett vásárlóerő-paritás (PPP).

A vásárlóerő-paritások azt mutatják meg, hogy egy adott mennyiségű termék vagy szolgáltatás milyen valutaértéken érhető el a világ különböző pontjain.

Az Eurostat kifejti, hogy...

Amikor az egy főre jutó GDP-t a vásárlóerő-paritáshoz (PPP) igazítjuk, a számok és rangsorok drámai módon átalakulnak. Az IMF adatai alapján, amely az értékeket amerikai dollárban prezentálja, az Egyesült Államokban az egy főre jutó GDP 86 601 dollárra rúg, míg az Európai Unió átlagos értéke 62 660 dollár.

Ezen kívül a fent említett információkat úgy érdemes szemlélnünk, hogy a legfrissebb felmérések alapján az amerikai gazdaság tavaly októberben a vártnál mérsékeltebb növekedést produkált.

A tengerentúli GDP 2,8%-os növekedést mutatott, ami alulmúlta az elemzők által várt 3,1%-os bővülést.

Bár a Tesla bevétele is jelentősen elmaradt a vártnál, nem volt akkora csökkenés, mint a német autógyárak esetében. Fotó: MTI/EPA/Fazry Ismail

Nincs meglepetés

Az uniós elmaradottság ténye nyilvánvalóan csak azok számára okoz meglepetést, akik nem ismerik a Draghi-jelentést. A volt olasz miniszterelnök már szeptemberben felhívta a figyelmet arra, hogy az unió kritikus nyersanyagok terén erősen a beszállítóktól függ, és a digitális technológiák több mint 80%-át külföldről importálja. Ráadásul az EU-ban az energiaárak lényegesen magasabbak, mint az Egyesült Államokban és Kínában.

"Európa jelentős hátrányban van az új technológiák fejlődésében, és a legkevésbé felkészült arra, hogy megóvja magát a kihívásoktól."

- hangoztatta Mario Draghi.

Ez összhangban áll azzal, hogy az amerikai és az európai uniós GDP-értékek között jelentős eltérések figyelhetők meg, amelyeket a közgazdaságtani számítások magyaráznak. Az Egyesült Államokban a főbb mutatók között szereplő egy főre jutó GDP figyelembe veszi a szabadalmaztatott technológiák hozamát is, míg az uniós számítások ezt nem tartják relevánsnak. Ennek hátterében több tényező áll, köztük Draghi megállapításai is.

Nem elhanyagolható tényező, hogy az innovatív, Európában terjeszkedésre törekvő vállalatokat számos kihívás nehezíti, különösen az egységes piac és az integrált tőkepiac hiányában. Ez a helyzet megakasztja az innováció folyamatos fejlődését, ahogyan azt az egykori olasz miniszterelnök is hangsúlyozta.

Ennek ellensúlyozására csökkenteni kellene a függőségeket és be kell fektetni a biztonságba is. Kérdés persze, hogy hol lesz vége a leszakadásnak.

Facebook hozzászólás

Kapcsolódó témákamerikai gazdaságEgyesült Államokeurópai versenyképességgazdaságGDPPPPVezető

Related posts