Mesélő podcast: Brutscher József volt az, aki Szombathelyen életre hívta az első esetkocsit, ezzel forradalmasítva a helyi sürgősségi ellátást.

Brutscher József 1859-ben látta meg a napvilágot Szombathelyen, és már fiatal korában megmutatkozott szociális érzékenysége. Egy iparos család sarjaként nőtt fel, amely lehetőséget biztosított számára, hogy a nehéz helyzetekben segítséget nyújtson másoknak. Élete során elsődleges célja a bajbajutottak megsegítése volt. Kárpitosként dolgozott, de szorgalma és kíváncsisága elvezette őt Németországba, ahol a tűzoltóságok működését tanulmányozta, hogy még hatékonyabban tudjon segíteni. 1878-ban csatlakozott a Szombathelyi Tűzoltó Egyesülethez, és nyolc éven át tűzoltóként szolgálta a közösséget, mielőtt szakaszparancsnokként folytatta pályafutását.
Felismerte, hogy nemcsak a tűz elleni védekezésre, hanem a bajbajutottak biztonsága érdekében, a sérült emberek szervezett mentésére is szükség van. 1903-ban mentőtanfolyamot indított, "Elsősegélynyújtás" címmel előadásokat szervezett a városban. Kérésére a Városi Tanács megszavazta az első mentőkocsi szolgálatba állításának költségeit. 1908-ban, a szombathelyi tífuszjárvány idején a ragályos betegek kórházba szállítására külön kocsit gyártatott.
Hivatástudatát "A Szombathelyi Önkéntes Tűzoltó-Egylet 40 éves története 1872-1912" című művében így fogalmazta meg: "A tűzoltó a folytonos munka embere. Ha megharsan a vészkürt feledve családját és vagyonát siet a vész helyére, hogy embertársait a pusztító elemtől megmentse...", majd így folytatta: "Állandó őrséget szerveztünk, ahol két ember éjjel-nappal végzi a mentő teendőket... a mentőszolgálat teljesen ingyenesen működik." Az első világháború idején éjjel-nappali szolgálatot szervezett, amely a frontokról a város vasútállomására érkező sebesültek ellátását biztosította. A város üzemeiben a Szombathelyi Hivatásos és Önkéntes Tűzoltótestület és Mentőosztály főparancsnokaként szervezte meg a gyári tűzoltóegységeket.
Érdemei elismeréseként, valamint áldozatos munkásságának méltatására 1923-ban kinevezték "kormánytanácsossá". 64 éves korában távozott az élők sorából. A Szent Márton utcai temetőben található végső nyughelyét tisztelői a mai napig szeretettel ápolják. 1992 óta Szombathelyen utca viseli nevét, emléke örökre megmarad a városban. 2004-ben, az új mentőállomás ünnepélyes átadásakor, méltó módon emlékeztek meg Brutscher Józsefről, és a Petőfi utcai szülőházán elhelyezett emléktáblán a Mentésügyi Alapítvány által készített felirat hirdeti tevékenységét és örökségét.