Megérkezett a bérmegállapodás: 2027-től 374 ezer forintra emelkedik a minimálbér!
Megszületett a jövő évi bérmegállapodás, és a kormányzat célja szerint a munkáltatók és a munkavállalók hároméves egyezségre jutottak - tájékoztatta az Indexet Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár, hozzátéve:
A béremelés ütemének igazodnia kell a gazdasági és vállalati hatékonyság mérőszámainak növekedéséhez.
A bérnövekedésnek a termelékenység fejlődésén kell nyugodnia. Ezért 2027-re a minimálbérnek el kell jutnia a várható éves bruttó átlagkereset 50%-ához.
A megállapodás alapján
A rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékának elérése érdekében fontos lépések történnek. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a garantált bérminimum továbbra is megmarad, és 2025-re 7 százalékkal emelkedik, így elérve a 348 800 forintot. Ugyanakkor az Index értesülései szerint felmerült az a lehetőség is, hogy a jövőben ágazati szinten határozzák meg a bérminimumokat.
Az Index értesülései szerint a munkaadók 10 százalékos, míg a munkavállalók 12-14 százalékos sávos béremelést kívántak elérni. A bérajánlás keretében a munkáltatókhoz intézett kérés hangsúlyozta, hogy a cél a keresetek reálértékének általános növelése legyen.
Ahogy azt már sokan tudják, a munkaadók a kormány támogatását kérték, azonban a legfrissebb hírek szerint a portál arról számol be, hogy a kormány jelenleg nem képes csökkenteni a szociális hozzájárulási adót.
Azonban a kabinet vizsgálja a munkaerőköltségek csökkentésének lehetőségét, és ezt írásban is vállalja.
Lényeges szempont, hogy 2025-ben a munkáltatók a 2024-es szociális hozzájárulási adót azok után a munkavállalók után teljesítik, akiknek bére egy adott időszakban nem haladta meg a 290800 forintot. E kedvezmény a kormányzat támogatásával három éven át érvényben marad, így 2026-ban és 2027-ben is az előző évben megállapított szociális hozzájárulási adót kell megfizetniük a munkáltatóknak. Az Index értesülései szerint ez a lépés a kormány részéről több tízmilliárd forintos támogatást jelent a munkaadók számára.
Arról is írnak, hogy a kormányzat készített egy előrejelzést, amely tartalmazza a következő évekre vonatkozó gazdasági növekedéssel és inflációval kapcsolatos prognózisukat. Amennyiben az egyes mutatók összesítve 1 százalékponttal eltérnek az előrejelzésben szereplő értéktől, úgy a Versenyszféra és Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) tagjai a minimálbér 2026-os és 2027-es emelésének mértékéről újra leülnek tárgyalni. Ha nincs a tárgyalásnak eredménye, akkor a minimálbér összege az összeltérés arányában módosul.
A Világgazdaság tudósítása szerint a munkaadók és a szakszervezetek a Versenyszféra és Kormány Állandó Konzultációs Fórumának legutóbbi ülésén lényegében megállapodtak a főbb kérdésekben. Azonban a megállapodás végső formája még kérdéses, mivel két szervezet az utolsó pillanatban is módosítani kívánta a feltételeket. A Magyar Szakszervezeti Szövetség, amely gyakran politikai megfontolásokból akadályozza a megállapodások megszületését, ezúttal is aggodalmát fejezte ki. Emellett a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége is óvatosan állt több kérdéshez, amit a portál forrásai is megerősítettek.
Ugyan a megállapodást még hivatalosan nem írták alá, de a tartalmi elemekben megegyeztek a felek a VKF szerdai ülésén, ennek megfelelően 2027-re további 374600 forintra emelkedik a minimálbér. A jelenleg számítások szerint addigra várhatóan 750 ezer forint körül lesz Magyarországon a rendszeres bruttó átlagbér.