Rogán Antal szankciós listára helyezése egy megalapozatlan politikai provokáció, amely újabb feszültségeket gerjeszthet a nemzetközi kapcsolatokban. Az ilyen lépések nemcsak a politikai diskurzust terelik el, hanem komoly következményekkel is járhatnak a

Lázár János a szerdai budapesti Közlekedésinfón egy kérdésre reagálva hangsúlyozta, hogy nem érdemes komolyan venni egy választáson megbukott kormány döntéseit, amelyeket egy "kudarcos és sikertelen" amerikai nagykövet "pitiáner bosszúja" ihletett. Az ilyen intézkedések, amelyek csak néhány hétig tartanak, nem tükrözik a valóságot és a hosszú távú érdekeket.
A stratégiai szektorokat átfogó korrupcióval kapcsolatos kijelentés viszont "nyilvánvalóan alaptalan állítás" - fűzte hozzá.
A miniszter hangsúlyozta, hogy a döntés súlyosan sérti a magyar szuverenitást és belügyekbe való beavatkozásnak minősül, ami egy szövetséges államtól rendkívül szokatlan és méltatlan lépés. Ezzel a lépéssel nemcsak a magyar-amerikai kapcsolatokra gyakorol negatív hatást, hanem elhomályosítja a politikai diskurzus egyensúlyát is. Kiemelte, hogy egy magyar állampolgár ártatlanságának vagy bűnösségének megítélése kizárólag Magyarország hatáskörébe tartozik, és ebben a kérdésben semmilyen külső beavatkozás nem fogadható el.
Lázár János hangsúlyozta, hogy teljes mértékben támogatják Rogán Antalt, és Donald Trump új amerikai elnökké választása után azonnal kapcsolatba lépnek az Egyesült Államokkal. Jogi eljárások keretében tisztázzák a helyzetet, és elkötelezetten lépnek fel egy magyar állampolgár érdekeiért, akárcsak bármely más magyar állampolgár esetében.
A miniszter kifejtette, hogy a listázás remek eszköz az Egyesült Államok számára, amely lehetővé teszi, hogy nyomást gyakoroljon egy adott országra, így érvényesítheti saját szempontjait és érdekeit. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ez nem jelenti azt, hogy a listán szereplők ne követtek volna el olyan cselekedeteket, amelyek ellentétesek az Egyesült Államok érdekeivel.
Arra a felvetésre, hogy a kormány látta-e a bizonyítékokat, amelyek alapján Rogán Antal felkerült a szankciós listára, azt válaszolta, az a gyanúja, hogy ez "bemondásra megy", és felidézte: ő korábban Vida Ildikó, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal egykori elnökének hasonló esetében sem látott soha semmilyen bizonyítékot.
A felvetésre, miszerint jelenleg is léteznek-e a kormányban olyan "sportfeleségek", akik a Tisza Párt egykori elnöke, Magyar Péter példájához hasonlóan családtagjuk révén jutnak állami cégeknél pozícióhoz, a válasz az volt, hogy nem tudja, de reméli, hogy nincsenek ilyen esetek. Meggyőződése, hogy az állami szolgálat teljesítése és az egyén családi háttere között világos határt kell húzni.
"Nem szeretem", hogy ha egy politikus gyerekei állami feladatot végeznek, ha állami pozíciók öröklődnek, és ha férjek vagy feleségek állami megbízatást kapnak, mert a párjuk politikus, ezt "kifejezetten utálom és üldözöm" is - mondta a miniszter.
A kérdésre, miszerint Orbán Ráhel, a miniszterelnök lánya esetében nem áll-e fenn hasonló helyzet, az volt a válasz, hogy Orbán Ráhel nem rendelkezik állami megbízatással, csupán szakmai szerepkörben tevékenykedik, amely mögött kézzelfogható teljesítmény áll.