Marco Rubio véleménye szerint Trump visszavonul a közvetítési folyamatból, ha néhány napon belül nem kerülnek napvilágra a béketerv részletei.


Ha nem jön létre béke az orosz-ukrán háborúban, "akkor azt hiszem, az elnök valószínűleg eljut egy olyan pontra, amikor azt mondja: oké, ennyi volt" - közölte Marco Rubio amerikai külügyminiszter pénteken Párizsban, hozzátéve: "az elkövetkező napokban el kell dönteni, hogy megvalósítható-e" a béke Ukrajnában.

"A következő napok során fontos, hogy tisztázzuk, vajon lehetséges-e a béke megteremtése, vagy sem. Amennyiben ez nem kivitelezhető, akkor új irányt kell keresnünk, hiszen az Egyesült Államoknak másfajta prioritásai is vannak."

- idézte az AFP hírügynökség az amerikai diplomácia vezetőjét, aki a párizsi Le Bourget repülőtéren adott nyilatkozatot újságíróknak.

Rubio csütörtökön a francia elnöki hivatalban találkozott Emmanuel Macron államfővel és Steve Witkoff amerikai elnöki különmegbízottal. A három politikus egész napos megbeszéléssorozaton vett részt, amelynek középpontjában az ukrajnai helyzet állt, Kijev szövetségeseivel való együttműködés jegyében.

Úgy vélem, hogy az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország támogatása kulcsfontosságú lehet számunkra, hiszen előre mozdíthatja a folyamatokat, és közelebb vihet a megoldásokhoz. Az ötleteik rendkívül hasznosnak és építő jellegűnek bizonyultak számomra.

- fogalmazott Marco Rubio a párizsi megbeszélésekről, amelyek a megelőző napon zajlottak.

"Készen állunk segíteni, amikor önök készen állnak a békére, de nem fogjuk hetekig és hónapokig folytatni ezt az erőfeszítést" - hívta fel a figyelmet, rámutatva, hogy ez a háború, amely 2022 februárjában kezdődött Ukrajna orosz megszállásával, "az európai kontinensen zajlik".

"Ha ez nem lehetséges, ha olyan messze vagyunk, hogy nem fog létrejönni (a béke), akkor azt hiszem, (Donald Trump) elnök valószínűleg eljut egy olyan pontra, amikor azt mondja: oké, ennyi volt" - mondta Marco Rubio. Hozzátette: "tehát nagyon gyorsan meg kell határoznunk, és most napokról beszélek, hogy megvalósítható-e (a béke) néhány hónapon belül".

A külügyminiszter kiemelte, hogy Donald Trump amerikai elnök "óriási időt és energiát fektetett" a közvetítési folyamatba. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a békemegbeszélések valóban lényegesek, de számos más, legalább ennyire fontos ügy is létezik, amelyek szintén megérdemlik a figyelmet – sőt, talán még többet is.

Donald Trump hivatalba lépése januárban óta aktívan keresi a párbeszéd lehetőségét Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, és célja egy gyors tűzszünet elérése Ukrajnában. Azonban a tárgyalások jelenleg stagnálnak, miközben az európai országok hetek óta aggódnak amiatt, hogy kiszorulhatnak az Egyesült Államok és Oroszország közötti megbeszélésekből.

A francia elnöki hivatal legfrissebb tájékoztatása szerint egy harminc országból álló "önkéntesek koalíciója" dolgozik azon, hogy Franciaország és az Egyesült Királyság vezetésével biztonsági garanciákat alakítson ki Kijev számára, egy jövőbeli békemegállapodás keretein belül. Ez magában foglalhatja egy potenciális katonai erő telepítését Ukrajnába, amelynek feladata a békekötést követően a tűzszünet fenntartása és Oroszország újabb agresszív lépéseinek megakadályozása lenne.

A koalícióhoz való csatlakozás érdekében néhány európai állam amerikai védelmi támogatást igényel, míg Moszkva világossá tette, hogy számára elfogadhatatlan, ha többnemzetiségű katonai erők jelennek meg Ukrajnában, ezt pedig vörös vonalként azonosítja.

Kapcsolódó tartalmaink:

Az USA a jövő héten megkötheti Ukrajnával az ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást - jelentette ki Donald Trump

Macron kifejezte örömét amiatt, hogy az európai országok is aktívan bekapcsolódhatnak az orosz-ukrán békefolyamatokba.

Vezetőkép: Marco Rubio floridai republikánus szenátor, Donald Trump megválasztott amerikai elnök külügyminiszter-jelöltje a szenátus külügyi bizottságának meghallgatásán a washingtoni Capitoliumban 2025. január 15-én. Fotó: MTI/EPA/Graeme Sloan

Related posts