Már a nászútjuk során Margit hercegnő férje, apaként lépett a világ elé, mindezt pedig szeretője által hozott helyzet tette lehetővé.
"Lilibet a büszkeségem, de Margit a boldogságom" - már szállóigévé vált a királyi testvérpárral kapcsolatban édesapjuk, VI. György kijelentése, ami élethosszig megpecsételte a kapcsolatukat és azt is, hogy az emberek hogyan viszonyultak a két nővérhez.
Margit hercegnő élete tele volt ellentmondásokkal; híres volt arról, hogy nem éppen a példás viselkedéséről volt ismert. Szórakozásra vágyott, az ital és a férfiak bűvkörében élt, ami nem volt éppen a királyi etikett része. Már kisgyermekként is azt tapasztalta, hogy nővére, a jövendőbeli királynő, mindig a figyelem középpontjában állt. Margit számára ez a helyzet elviselhetetlenné vált, így úgy döntött, hogy sajátos módon hívja fel magára a figyelmet: lázadásával és provokációival. Élete során sokan lázadónak tartották, aki nem fél a konvenciók ellenállásától, és akinek minden lépése egy újabb kihívás volt a megszokott rend ellen.
A testvérek életét nagybátyjuk lemondása változtatta meg, mert így egyértelmű lett, hogy apjuk után Erzsébet kerül majd trónra. Innentől fogva - amikor Erzsébet 11, Margit pedig mindössze 7 éves volt - már arra készítették a lányokat, hogy egyikük királynő lesz. A király nem rejtette véka alá, hogy Erzsébet a kedvence, ami fájt Margitnak, és fiatal kora okán nem is tudta mire vélni ezt az éles különbségtételt.
A The Crown sorozat megjelenése óta a testvéri kötelékek - és természetesen az egész királyi család - kapcsolata a figyelem középpontjába került. Az emberek világszerte kíváncsiak lettek arra, milyen is valójában uralkodó testvérének lenni, és vajon Margit hercegnő életvitele valóban olyan botrányos, mint ahogyan azt a bulvársajtó állította.
A sorozatból, de több, a királyi család életével foglalkozó könyvből is kiderül: annak ellenére, hogy a királyi család tagjai, náluk is elkerülhetetlenek voltak a feszültségek és a testvérek közötti viták.
Erzsébet szervezett volt, Margit művészi; Erzsébet diszkrét, Margit figyelemfelkeltő; Erzsébet kötelességtudó, Margit engedetlen; Erzsébet fegyelmezett, Margit vad
- írja a Margit hercegnő életét feldolgozó könyvében Craig Brown. Margit engedetlensége és vadsága sok fejfájást okozott nővérének, amikor uralkodó lett. Ez az óriási polaritás, amit Brown is ábrázol, egész életükben jelen volt, már kicsi koruktól fogva. Margit mindig is magabiztos volt királyi státuszában, Erzsébetnek bele kellett szoknia. A sorozatban is van olyan jelenet, amikor a kis Erzsébet megkérdezi, nem cserélhetne-e Margittal, hiszen a húga sokkal jobban szeretne királynő lenni.
Ez a kísérlet nem hozta meg a várt eredményt, Erzsébetnek azonban meg kellett találnia a helyét a feladatban, amit végül sikeresen teljesített. Margitban hatalmas frusztrációt okozott, hogy a nővére folyton a figyelem középpontjában állt, míg őt csak utólag, vagy még úgy sem vették észre. Ez a belső feszültség több alkalommal is kitört belőle, éppen a legrosszabb időpontokban.
"Egyedül csak azért vonzzák a figyelmüket, mert te vagy a valódi uralkodó!"
- ezzel a felkiáltással rontott be Erzsébethez, épp akkor, amikor a királynő a szokásos audienciáját tartotta a miniszterelnökkel. Margit sosem rejtette véka alá irigységét, viszont tény, hogy nem tudott bánni a királyi státuszával járó felelősséggel sem.
Sokan úgy vélik, hogy Margit hercegnő valójában II. Erzsébet titkos alteregója volt, aki irigykedett testvérére azért, mert az, a rangja ellenére, sokkal szabadabb életet élhetett.
II. Erzsébet és Margit hercegnő között az egyik leghevesebb nézeteltérés akkor bontakozott ki, amikor a királynő határozottan ellenezte, hogy húga Peter Townsendhez férjhez menjen. Townsend nem csupán édesapjuk legfőbb bizalmasa volt, hanem egy elvált férfi is, ami miatt Erzsébet nem tudta elfogadni, hogy testvére egy ilyen kapcsolatba bonyolódjon. Margit számára ez a helyzet nem csupán a szerelemről szólt, hanem arról is, hogy nővére, aki a királynői tekintélyt képviselte, próbálta irányítani az életét. A lázadó szellemű hercegnő nehezen viselte ezt a domináló magatartást, hiszen mindig is vágyott arra, hogy saját döntéseit hozhassa meg, függetlenül attól, hogy milyen cím birtokában volt a nővére.
Miután II. Erzsébet és Fülöp összeházasodtak, a bulvár sajtó egyre többet foglalkozott a hercegnő magánéletével és szabadidős tevékenységeivel. A pletykalapok számtalan férfival összeboronálták, olyan találgatások is szárnyra kaptak 1948-ban, hogy 18 éves korában eljegyezte őt egy Sunny nevezetű márki, de összehozták Peter Warddal és Billy Wallace-szal is.
Az ötvenes évek elején Margit világát teljesen beárnyékolta Townsend jelenléte; annyira elbűvölte a férfi, hogy még a királyi méltóságáról is hajlandó lett volna lemondani érte. Azonban a parlament heves ellenállása miatt a királynő végül kénytelen volt elzárni a férfit Angliától. Margit szívét mély fájdalom hatotta át, és úgy érezte, hogy soha többé nem talál rá a szerelemre. 1958-ban még egyszer összefutottak, amikor Townsend egy rövid látogatásra tért vissza a szigetországba, de Margit már ekkor eljegyezte magát a neves fényképésszel, Anthony Armstrong-Jones-szal.
1960. májusában Margit férjhez ment Armstrong-Joneshoz, de a királynő ezután sem nyugodhatott meg testvére életével kapcsolatban. A házasságában rengeteg probléma volt, főként a hűséget tekintve, a férfi például már a nászútjukon apa lett, a szeretőjének köszönhetően. Margit sem értelmezte pontosan a hűség fogalmát, a hetvenes években már nem is rejtegette viszonyait, amiket nála sokkal fiatalabb férfiakkal folytatott.
A királynő szívét mély aggodalom fogta el testvére iránt, ami nem volt megalapozatlan, hiszen a testvér kicsapongó életmódja súlyos lelki és fizikai problémákhoz vezetett. Egészségügyi állapota drámaian romlani kezdett, több agyvérzést és műtétet is megélt, így élete utolsó éveit, akárcsak édesapja, fél tüdővel kellett leélnie. Végül 2002-ben, harmadik agyvérzése következtében hunyt el.
A királynő szívét mély fájdalom sújtotta, amikor elvesztette legfőbb bizalmasát, azt az embert, akit a világon a legjobban szeretett. Bár gyakran akadtak nézeteltéréseik és heves vitáik, az odaadó testvéri szeretetük és a közöttük lévő szoros kötelék soha nem gyengült meg. Margit hercegnőnek állítólag volt egy különleges telefonja, amelyet kizárólag nővérének hívására használt. Esténként gyakran találkoztak így, órákon át csevegtek, pletykáltak és nevetgéltek, élvezve egymás társaságát, mintha a világon semmi más nem számítana.
Olyan szeretet, barátság és egység volt közöttük, amit lenyűgöző volt az első sorból figyelni
- nyilatkozta a királyi család egy közeli barátja a Vanity Fair-nek.
II. Erzsébet királynő arca mindig is a megfontoltság és a távolságtartás szimbólumaként volt jelen, érzelmeit ritkán mutatta meg a nyilvánosság előtt. Minden eseményt higgadtan és figyelmesen kísért figyelemmel, ám egy különleges pillanatban ez a szigorú maszk megroppant: testvére, Margit hercegnő búcsúztatásán a fájdalmát már nem tudta rejtegetni.
Ahogy ott állt a Szent György katedrális lépcsőin, és figyelte, ahogy cipelik testvére koporsóját, látni lehetett, ahogy mindig állhatatos tekintete megenyhül és szemei minden érzését elárulják
- nyilatkozta Reinaldo Herrera, a királynő közeli ismerőse.