Magyarország a napenergia hasznosításának élvonalába került, és ezzel világelső pozíciót szerzett!


A bejelentést arra alapozta a tárca, hogy ma reggel hozta nyilvánosságra az Ember nevű független nemzetközi think tank a globális villamosenergia kitekintő című átfogó kiadványt, és

Hazánk az említett összevetésben az élen áll.

A rangsorban az 5 terawattóra feletti termelést elérők szerepelnek, és ebben a rangsorban hazánkon kívül csak a két másik dobogós (Chile és Görögország sorrendben, 22 százalékkal) és Spanyolország (21 százalékkal) rendelkezik 20 százalék feletti napenergia aránnyal. A szerzők megjegyzik, hogy a világrangsor két éllovasa tíz éve még 2 százaléknál kisebb hányadot tudott felmutatni a napenergia hasznosításában.

Az Ember elemzéséből világossá vált, hogy...

Magyarország az utolsó öt évben kiemelkedően teljesített, hiszen a 2019-es mindössze 4%-os növekedési rátájától elérve a legmagasabb növekedési arányt mutatta fel Európában.

Hollandia mellett mi is büszkék lehetünk arra, hogy tavaly a csúcstermelési időszakokban több mint hetven napon keresztül a naperőművek biztosították a hazai áramigények több mint 80 százalékát. Ez a teljesítmény nemcsak a megújuló energiaforrások használatának növekedését mutatja, hanem a fenntartható jövő felé tett fontos lépéseinket is.

- hangsúlyozza a tárca közleménye. A korábbi jelentés rámutatott, hogy 2023-hoz viszonyítva hazánk esetében tapasztalható a legjelentősebb fejlődés, hiszen tavalyelőtt mindössze 10 ilyen napot jegyeztek fel.

A legújabb információk szerint a tárca folyamatosan nyomon követi a fejleményeket: Magyarországon 2025 tavaszára körülbelül 7800 megawatt napenergia kapacitás jött létre. Érdekes módon a beépített teljesítmény négyötöde 2020 óta áll rendelkezésre. Az utóbbi három évben, 2022-től kezdődően, évente legalább 1200 megawattal bővült a hazai napelemes kapacitás.

A tárca zárásképpen hangsúlyozza, hogy a tiszta áramtermelés előnyei csak akkor mutatkozhatnak meg igazán, ha kellő tárolási kapacitásokkal párosulnak, és ha a megújuló energiaforrások között szerepet kapnak azok az alternatívák is, amelyek nem függenek az időjárástól vagy a napszaktól. Ebből adódóan a kormány legújabb lépése a Jedlik Ányos Energetikai Program keretében a vállalati energiatárolók kiépítésének támogatása, valamint a geotermikus energia és a biogáz-biometán fokozottabb kihasználása.

Related posts