Az újvidéki hidakat lezárták a Belgrádból érkező egyetemisták miatt.


Több ezer egyetemi hallgató érkezett pénteken Belgrádból Újvidékre, hogy szombaton tömeges tüntetést tartson a vajdasági városban. A tiltakozók előbb megemlékeztek az újvidéki vasútállomáson három hónappal ezelőtt történt tragédia áldozatairól, majd lezárták Újvidék mindhárom hídját - számolt be az MTI.

A diákok és a hozzájuk csatlakozó csoportok – beleértve motorosokat és traktorokkal érkező gazdákat – azért emelik fel a szavukat, mert úgy vélik, hogy a tragédia felelőseinek felderítése és elszámoltatása még mindig várat magára.

A tiltakozók szombaton 11 óra 52 perckor 15 perces csenddel adóztak az újvidéki vasúti pályaudvaron történt tragédia áldozatainak. Emlékeztek arra a szörnyű napra, amikor három hónappal ezelőtt, éppen ebben a pillanatban, a pályaudvar előtetője leomlott, és ennek következtében 15 ember életét vesztette. Az esemény mély fájdalmát és a közösség összetartását hangsúlyozták e csendes megemlékezéssel.

Ezután következett a hidak lezárása. A három híd közül kettőt három órára állítottak le, míg a legnagyobb, a Bácskát Szerémséggel összekötő Szabadság-híd zárása 24 órás időtartamra vonatkozott.

A Szabad Magyar Szó híradása alapján több ezer egyetemista érkezett Újvidékre, ahol az utcákon összegyűlt tömeg lelkesen ünnepelte őket ovációval és tapssal. Számosan teát készítettek a vendégek számára, míg mások ízletes palacsintákkal kedveskedtek nekik.

Az egyetemisták, akik úgy érzik, hogy a Szerbiai Rádió és Televízió nem volt hajlandó élőben tudósítani a megmozdulásaikról, saját portáljukon indítottak élő közvetítést a 24 órás blokádról. Ezzel próbálják meg biztosítani, hogy hangjuk eljusson a közönséghez, és felhívják a figyelmet az eseményekre.

Újvidék február elsején ünnepli születésnapját, ám idén a város nem tartotta meg a hagyományos ünnepi akadémiát, mivel "biztonsági okokra hivatkozva" elhalasztották az eseményt – számolt be róla a Szabad Magyar Szó.

Az MTI azt írja, hogy Milos Vucevic, a tüntetőket ért erőszakos akciók miatt leköszönő miniszterelnök, a kormányzó Szerb Haladó Párt (SNS) elnöke arra kérte pártja szimpatizánsait, hogy ne is menjenek a blokád közelébe, és ne kerüljenek összetűzésbe a tiltakozókkal.

A szöveg mögött az a szörnyű esemény áll, amely kedd hajnalban történt, amikor az SNS tagjai baseballütőkkel támadtak a demonstráló egyetemistákra, ami következtében egy lány súlyos sérüléseket szenvedett. A történtekért vállalt felelősséget Milos Vucevic, aki ennek következményeként lemondott kormányfői pozíciójáról.

Hatalomváltás küszöbén áll Szerbia? Vagy csupán egy újabb, már jól ismert forgatókönyv valósul meg? Tüntetések, lelkesedés, majd az unalom és a hazatérés? Erről a kérdésről folytattunk eszmecserét Szerbhorváth György szociológussal, aki mélyebb betekintést nyújt a helyzet mögötti dinamikákba ebben a cikkben.

Aleksandar Vucic, a szerb köztársasági elnök, szombaton reagált a tüntetésekre, amelyek Dél-Szerbia Aleksandrovac városában zajlottak. Az MTI tudósítása alapján Vucic kifejezte reményét, hogy a diákok nem dőlnek be az ellenzéki politikai trükköknek, és nem követelik szakértői kormány megalakítását. Kijelentette, hogy sem átmeneti, sem szakértői kormány létrehozását nem támogatja. Hangsúlyozta, hogy a miniszterelnök lemondása után két lehetőség áll előttük: a törvények keretein belül új kormányt kell alakítaniuk, vagy előrehozott választásokra van szükség.

A szerb államfő ismételten hangsúlyozta korábbi megállapításait, miszerint külföldi érdekek állnak a háttérben, amelyek célja a hatalma megdöntése. Azt állítja, hogy a kormányellenes demonstrációk is külföldi támogatásban részesülnek, és hogy bizonyos felelőtlen politikai szereplők Szerbiában is hozzájárulnak ezekhez a támadásokhoz. E politikai alakok, akik választási mandátum és a választók bizalmának megszerzése nélkül kívánnak hatalomra kerülni, a helyzet tovább bonyolítását célozzák. Szerbiában november eleje óta tartanak a kormányt ellenző megmozdulások, amelyek a november 1-jén történt tragikus baleset után kezdődtek, amikor is az újvidéki vasúti pályaudvar előtetője összeomlott, 15 ember halálát okozva. Azóta a felelősök még nem álltak bíróság elé.

Related posts