A végbélpolipok esetében fontos, hogy figyeljünk a korai jelekre, mivel ezek könnyen rosszindulatúvá alakulhatnak. Íme öt figyelmeztető tünet, amire érdemes odafigyelni:
A sebészorvos szerint számos tünet utalhat arra, hogy érdemes lehet végbélpolipra gyanakodni. Az alábbi jelek figyelmeztető jelként szolgálhatnak: 1. **Vérzés**: Ha észlelünk vért a székletben vagy a vécépapíron, ez lehet a polipok egyik elsődleges jele. 2. **Változások a székletürítésben**: A széklet szokásos formájának vagy gyakoriságának hirtelen megváltozása, például hasmenés vagy székrekedés, szintén aggasztó lehet. 3. **Fájdalom**: A hasi fájdalom vagy a végbél környékén érzett kellemetlenség szintén figyelmeztető jel lehet. 4. **Nyálkás váladék**: Ha szokatlanul sok nyálkás váladékot észlelünk a széklet mellett, ez is utalhat polipokra. 5. **Kellemetlen érzés**: A végbél teltségérzete vagy a folyamatos sürgetés érzése, még akkor is, ha a bélmozgás megtörtént. Ezek a tünetek nem feltétlenül jelentenek végbélpolipot, de ha tapasztaljuk őket, fontos, hogy orvosi vizsgálatra menjünk, hogy kizárjuk a komolyabb problémákat.
Fontos, hogy a megfelelő beavatkozásra még időben sor kerüljön- és nemcsak a panaszok miatt, hanem azért is, mert rossz esetben akár rosszindulatú daganattá válhat. Hogy milyen tünetek esetén érdemes végbélpolipra gyanakodni, arról dr. Baranyai László, a Trombózisközpont sebésze beszélt.
A végbélpolip a vastagbél utolsó részében, a végbél nyálkahártyáján kialakult kinövés. Méretét tekintve elég változatos képet mutatnak, léteznek igen aprók és nagyra növő polipok is, kocsányon lógóak, laposan a falon fekvők, létrejöhetnek csoportosan és magukban is. Általában az 50-60 év feletti férfiaknál fordul elő, ám megjelenhet a fiatalabb korosztály tagjainál is. Kialakulásának pontos oka nem ismert, ám nagyobb kockázati tényezőnek számít a genetikai hajlam mellett a helytelen, mozgásszegény életmód, dohányzás, rostszegény táplálkozás.
Kis méret esetén általában a tünetek viszonylag enyhék, azonban ha mégis fellépnek panaszok, akkor a leggyakoribbak a következők:
A végbélpolipok általában ártalmatlanok, de fontos tudni, hogy a nagyobb és mirigy eredetű vastagbélpolipok (más néven polip-adenomák) potenciálisan rosszindulatúvá válhatnak. Az elején nehéz megállapítani, hogy a polip jó- vagy rosszindulatú-e, ezért csak a daganat eltávolítása után tudjuk biztosan, mire számíthatunk. Ezért elengedhetetlen, hogy minden polipot eltávolítsunk. A szövettani vizsgálat során derül ki, hogy milyen típusú elváltozással állunk szemben.
Mivel nem mindig könnyű megállapítani, hogy a betegséget jó- vagy rosszindulatú daganat okozza, létfontosságú, hogy a tünetek megjelenésekor minél előbb orvoshoz forduljunk. Ez különösen fontos, hiszen még a jóindulatú elváltozások is idővel kockázatot jelenthetnek, és átalakulhatnak rosszindulatú formává.
Lényeges hangsúlyozni, hogy nem csupán akkor indokolt szakember segítségét kérni, ha konkrét panaszokkal küzdünk. Szintén fontos, hogy figyelmet fordítsunk saját egészségünkre, még tünetmentesség esetén is, hiszen:
Ha valakinél polip képződött, és azt sikeresen eltávolították, fontos, hogy az érintett rendszeres orvosi ellenőrzéseken vegyen részt. Sajnos előfordulhat, hogy az elváltozás újból megjelenik. A szűrés gyakorisága változó, hiszen számos tényezőtől függ, például a kioperált polipok számától, méretétől és esetleges rosszindulatúságától - magyarázza dr. Baranyai László, a Trombózisközpont sebésze.
A végbélpolipok néha tapinthatóak, de általában a végbéltükrözés (rektoszkópia) vagy a teljes vastagbél vizsgálata (kolonoszkópia) során derül fény rájuk. Ezek a polipok gyakran szétszóródva találhatóak az egész vastagbél területén. Ha a polip típusa és helyzete megengedi, sok esetben egyidejűleg el is távolítják őket. Jó hír, hogy csak a nagyobb polipok eltávolítása igényel hasi műtétet.
A polipok eltávolítása általában elegendő a gyógyulás eléréséhez, azonban ha az elváltozás rosszindulatú, akkor további sebészeti beavatkozásokra és onkológiai kezelésekre lehet szükség a megfelelő eredmények biztosítása érdekében.
A vastagbél polipok keletkezésének oka nem ismeretes. Egyes vélemények szerint hozzájárulhatnak életmódi tényezők, mint pl. a nagy mennyiségű, magas zsírtartalmú étkezés, vörös húsok fokozottabb fogyasztása, kevés étkezési rost, több alkohol fogyasztása. Genetikai tényezők is szerepet játszanak, mint pl. a vastagbél polip, vagy a vastagbélrák családi halmozódása.
A familiáris polyposis egy olyan állapot, amelyben a vastagbél belső felszínén számos apró polip alakul ki, így a bél fala kárpitozott megjelenést kap. Ez a betegség gyakran érinti a családok több tagját is, ami jelentős kockázatot jelent, hiszen a polipokból könnyen vastagbélrák fejlődhet. Éppen ezért létfontosságú, hogy a polipok észlelése esetén a vastagbél rendszeres ellenőrzése prioritást élvezzen, valamint a polipos elváltozások sebészi eltávolítása ajánlott. Ha a familiáris polyposis kezelése elmarad, a 40 éves kor feletti esetekben nem ritka, hogy ezek a polipok daganatos elfajuláshoz vezessenek.
Szakértők becslései alapján a vastagbél-adenomák előfordulása a középkorú és idősebb felnőttek körében körülbelül 20%-ra tehető. Különösen figyelembe kell venni, hogy azoknál az egyéneknél, akiknél speciális genetikai hajlam mutatkozik, illetve akiknél nagyméretű polipok alakultak ki, a vastagbélrák kockázata jelentősen megnő.