Amerikai és európai egyetemek számára lehetőség nyílik arra, hogy kölcsönvegyenek Kína által gyűjtött holdkőzeteket.


Kína bejelentette, hogy holdi kőzetmintákat kínál amerikai és nyugati egyetemek számára, amelyeket egy öt évvel ezelőtti robotszondás küldetés keretében gyűjtöttek össze az égitesten. A hírt csütörtökön tette közzé a kínai űrügynökség (CNSA).

A Reuters beszámolója szerint Peking a lépéssel növelni szeretné holdprogramjának nemzetközi befolyását. A bejelentés egyben azt jelzi, hogy az Egyesült Államok és Kína közötti geopolitikai versengés és büntetővámok által okozott feszültség ellenére maradtak olyan területek, mint az űrkutatás, ahol lehetőség van valamilyen szintű együttműködésre.

A minták két amerikai felsőoktatási intézmény, a Brown Egyetem, valamint a New York-i Állami Egyetem (Stony Brook) mellett brit, francia, német, japán és pakisztáni kutatókhoz kerülnek majd. Ezeket a mintákat Kína még a Csang-o-5 holdszondával gyűjtötte, ami 2020 decemberében szállt le a Hold felénk néző oldalán elterülő, Viharok Óceánjának (Oceanus Procellarum) nevezett síkságon. Azóta egy újabb küldetés, a Csang-o-6 tavaly a Hold túlsó oldaláról hozott vissza sikeresen kőzetmintákat.

Az Egyesült Államok és Kína közötti űrprogramok közötti együttműködés jelentősen korlátozott egy 2011-es amerikai jogszabály miatt, amelyet azzal a szándékkal fogadtak el, hogy megakadályozzák a kínai hadsereg hozzáférését fejlett amerikai technológiákhoz. E törvény értelmében a NASA-nak együtt kell működnie a Szövetségi Nyomozó Irodával (FBI), hogy biztosítsák, a Kínával folytatott párbeszédek nem jelentenek veszélyt a nemzetbiztonságra.

Bill Nelson, a NASA egykori vezetője tavaly októberben bizakodóan nyilatkozott arról, hogy létrejöhet a megállapodás a kínai holdminták kölcsönzéséről. Ugyanakkor megjegyezte, hogy az űrügynökségnek valószínűleg még további egyeztetésekre lesz szüksége az FBI-al, mielőtt a szakértők végre birtokba vehetik ezeket az értékes mintákat.

Related posts