Ki lehet a következő pápa? Összegyűjtöttük a legígéretesebb jelölteket! - PestiSrácok


Ki lehet a következő pápa? Összegyűjtöttük a legvalószínűbb jelölteket! Hertelendy Gábor 2025. április 22.

Óriási figyelem hárul az elkövetkezendő hetekben most a Vatikánra, miután húsvét hétfőn elhunyt Ferenc pápa. Az összeülő pápai konklávé választja meg a következő pápát, aki 1,39 milliárd katolikust fog vezetni világszerte. A nagy kérdés, hogy milyen irányba: Ferenchez hasonlóan a globális eszmei és technológiai fejlődéseket követő, ahhoz igazodó, progresszivitás vagy a tradicionalista, konzervatív politika mentén? Nézzük, kik a legesélyesebb jelöltek a pápaságra. Spoiler: igen, magyar is szerepel a listán, méghozzá előkelő helyen.

A Reuters és a The Gateway Pundit közösen összeállították a legesélyesebb pápa-jelöltek listáját, ami számos új kérdést vetett fel, miközben a válaszok egyre ködösebbé váltak. Érdekes megfigyelni, hogy Erdő Péter bíboros most talán kedvezőbb eséllyel pályázik a pápai trónra, mint a 2013-as konklávé idején, amelyet XVI. Benedek pápa halála után tartottak.

Különösen annak fényében, hogy a progresszív változásokkal és ellentmondásos reformokkal tarkított pápaság tapasztalatait figyelembe véve a konzervatívok most arra áhítoznak, hogy visszanyerjék a doktrinális tisztaságot és a hagyományos értékekhez való hűséget.

Nézzük meg tehát a jelölteket a Reuters, a The Gateway Pundit és a PestiSrácok elemzésében.

Liberális, progresszív jelöltek

Luis Antonio Tagle bíboros, a Fülöp-szigetek szülöttje, 67 éves korában is rendkívüli hatással van a vallási közéletre. Szellemi vezetőként és a katolikus egyház fontos alakjaként nemcsak a helyi közösségek, hanem a globális katolikus társadalom számára is inspiráló példát mutat. Életpályája során számos kihívással nézett szembe, és mindig elkötelezetten törekedett a társadalmi igazságosság és a szolidaritás előmozdítására. Tagle bíboros szavai és tettei mély nyomot hagynak mindazokban, akik ismerik őt.

Nincs liberálisabb jelölt az "ázsiai Ferencként" is ismert Tagle-nél. Támogatta az egyházi tanítások enyhítését az azonos neműek házasságáról és válásáról, és fő támogatója volt Ferenc pápa társadalmi igazságossági programjának. A The Gateway Pundit oldal szerint ha megválasztják, akkor a katolikus erkölcsi tanítás elleni folyamatos támadásra kell számítani a baloldal javára. Fontos kitétel, hogy még Ferenc pápa is konzervatív egyházi vezetőnek számított a bíborosok körében kifejezetten fiatalnak számító Tagle-hez képest, aki számunkra olyan benyomást kelt, mintha Francis Fukuyamát tették volna meg bíborosnak. A Reuters szerint jelenleg a fülöp-szigeteki bíboros a legesélyesebb a pápaságra.

Mi is az a konklávé? Ferenc pápa elhunytával egy izgalmas és különleges időszak kezdődött el, amelyet a Vatikánban "sede vacante"-nek, azaz "üres széknek" neveznek. Ezen időszak alatt a 80 év alatti bíborosok gyűlnek össze, hogy titkos szavazás keretében válasszák meg a következő pápát a Sixtus-kápolnában. Ezt a szertartást konklávénak hívják, ami a "zárt együttlét" jelentésével bír. A szavazás idejére a bíborosokat teljes mértékben elzárják a külvilágtól; sem telefon, sem internet, semmilyen kommunikációs eszköz nem áll rendelkezésükre, hogy kapcsolatba léphessenek a kinti világgal. Naponta kétszer két fordulóban zajlik a szavazás. Az eredmény ismeretében a füstjelek hirdetik meg a döntést: ha fekete füst száll fel, az azt jelenti, hogy még nem sikerült elérni a szükséges kétharmados többséget az új egyházi vezető megválasztásához, míg a fehér füst az új pápa választásának örömhírét jelzi.

Luis Antonio Tagle bíboros. Fotó: Gateway Pundit.

Pietro Parolin bíboros (Olaszország, 70 éves)

Parolin jelenleg a Vatikán államtitkáraként a pápaság kulcsfontosságú vezetője, aki az egyház hierarchiájában a második legmagasabb pozíciót tölti be. Ő a Bíborosok Tanácsának tagja, és kiemelkedő szerepet játszott a vitatott megbékítési megállapodás létrehozásában a kommunista Kínával. A Reuters szerint kompromisszumos jelölt, de sokan úgy vélik, hogy valójában az Ursula von der Leyen-féle Európai Unió érdekeit képviseli, és személye jól szimbolizálja a Vatikán jelenlegi bonyolult bürokratikus rendszerét.

Jean-Marc Aveline bíboros (Franciaország, 66 éves)

A marseille-i érsek a multikulturalizmust képviseli, ugyanis a bevándorlás és a felekezetközi kapcsolatok, különösen a muzulmánok támogatása mellett száll síkra. A The Gateway Pundit szerint teológiai beállítottsága a világi francia baloldalt tükrözi. A francia katolikusok elnevezték XXIV. Jánosnak, utalva arra, hogy egyházpolitikája hasonlít XXIII. Jánoshoz, az 1960-as évek elején hivatalban lévő reformer pápához.

De van egy apró probléma: Aveline nem beszél sem latinul, sem olaszul, ami jelentős adminisztratív és vezetési kihívásokat jelentene a Vatikánban, ha őt választanák meg.

Mario Grech bíboros, aki Málta szülötte és 68 éves, jelentős szerepet játszik a katolikus egyház életében. Tevékenységei és nézetei sokak számára inspirálóak, és hozzájárulnak a vallási közösségek közötti párbeszédhez.

Az egykor hagyománytisztelő pápa most egy merész reformer szerepében tűnik fel a konklávéban.

Grech arra szólította fel az egyházat, hogy "lépjen túl a nosztalgián", és fogadja el az LMBTQ-emberek elfogadását.

A Püspöki Szinódus főtitkáraként Ferenc jelentős szerepet játszott a zsinati átszervezés megvalósításában, és sokan vélekednek úgy, hogy ez a lépés az egyházi tekintély demokratizálására, valamint annak elvékonyítására irányuló kísérlet volt.

Mario Grech bíboros. Fotó: The Gateway Pundit.

Juan José Omella bíboros, a spanyol katolikus egyház kiemelkedő alakja, 79 éves korában is aktívan részt vesz a vallási és társadalmi életben. Ő a spanyol egyház egyik jelentős vezetője, aki évtizedek óta elkötelezetten szolgálja közösségét, és számos kezdeményezést indított a társadalmi igazságosság és a közjó érdekében. Inspiráló példája a hit és a szolgálat iránti elkötelezettségnek, amely a mai világban is releváns üzeneteket közvetít.

A felsorolt jelöltek közül ő tűnik a legkevésbé esélyesnek. Noha a társadalmi igazságosság és az "együttérző" katolicizmus elkötelezett támogatója, sokan úgy vélik, hogy "túlságosan ideológikus" bíborosként van számon tartva. A The Gateway Pundit elemzése szerint politikai irányvonala valószínűleg aláásná az egyházi hagyományokat a politikai aktivizmus érdekében.

Joseph Tobin bíboros, az Egyesült Államokban élő 72 éves vallási vezető, aki jelentős hatással bír a katolikus közösségre.

Egy amerikai liberális ikon, aki bátran kiállt az LMBTQ közösség elfogadása és a nyílt bevándorlás mellett. Tobin bíboros határozottan szembeszállt azzal a politikával, amely a bevándorlókat "igazságtalannak" bélyegezte. Rendszeresen részt vett olyan eseményeken, amelyek az illegális bevándorlók támogatására irányultak, és nyíltan bírálta a tömeges kitoloncolásokat, melyeket "embertelen politikának" minősített, hangsúlyozva, hogy ezek "bontsák le a családokat és a közösségeket." Radikális aktivizmusa és a doktrinális tekintéllyel kapcsolatos gyenge álláspontja miatt sokan kétségbe vonják, hogy alkalmas lenne pápává válni, azonban mégis az esélyesek között emlegetik.

Matteo Zuppi bíboros, aki 69 esztendős, Olaszország szívében tevékenykedik. Az ő személyisége és munkássága egyedi színt visz a katolikus egyház életébe, ahol nem csupán lelki vezetőként, hanem a közösségek összekötőjeként is ismert. Zuppi bíboros elkötelezett a párbeszéd és a megbékélés mellett, és munkája során mindig is hangsúlyozta a társadalmi igazságosság fontosságát.

Az "olasz Bergoglionak" nevezett Zuppi mélyen belemerül a ferences hagyományokból táplálkozó populizmusba, valamint a modern diplomáciai megoldások keresésébe. Olyan egyházi személyiségek közé tartozik, akik igyekeztek minimálisra csökkenteni az olaszországi szexuális visszaélések körüli botrányok jelentőségét, miközben a vallások közötti párbeszéd és a kulturális relativizmus fontosságát hangsúlyozza.

Hagyományőrző, konzervatív jelöltek

Wim Eijk bíboros, a 71 éves holland vallási vezető, aki mély elkötelezettséggel szolgálja a katolikus egyházat, gazdag tapasztalatával és bölcsességével hozzájárul a vallási közösségek életéhez.

Az ortodoxia ritka európai védelmezője, aki merész szavakkal és határozott elvekkel lép fel a modern kihívások ellen. Jelmondatával, a Noli recusare laborem ("Ne utasítsd el a munkát"), Tours-i Szent Márton utolsó szavaival inspirálva, a szorgalom és az elkötelezettség fontosságát hangsúlyozza. Eijk bátor kihívás elé állította Ferencet a polgári egyesülések és az Eucharisztia kérdésében, határozottan ellenzi a katolikus tanítások felhígítását a protestáns vagy világi érzékenység kedvéért. Sokan kétségbe vonják az alkalmasságát pápai szerepre, és a Reuters is megjegyzi, hogy a konklávé résztvevői között ökumenikus funkciójú egyházi vezetők iránti érdeklődés mutatkozhat, ami Eijket könnyen a háttérbe szoríthatja.

Fridolin Ambongo Besungu bíboros, a Kongói Demokratikus Köztársaság szülötte, immár 76 esztendős tapasztalattal és bölcsességgel gazdagítja a katolikus egyházat.

Az afrikai bíboros határozottan elutasította Ferenc pápa azon szándékát, hogy áldást adjon az azonos nemű párokra. Álláspontja szorosan összefonódik az afrikai országok felemelkedő blokkja által képviselt értékekkel, amelyek ellenállnak a világi befolyásnak. Ha őt választják meg, az komoly sokkot okozna a liberális irányzatok számára, és a szellemi erő visszatérésének jeleként értelmezhető a társadalmi változásokkal szemben. Ugyanakkor a Reuters forrásai szerint nem tartják valószínűnek, hogy esélyes lenne a pozícióra.

Peter Kodwo Appiah Turkson bíboros, aki Ghána szülötte, 76 éves korában is aktívan részt vesz a katolikus egyház életében és a globális kihívások kezelésében.

A másik afrikai aspiráns, Turkson egy komplex tudással, és egy érdekes világlátással is rendelkezik. Bár Ghánában ritkának számít, rendkívül jól érti a médiát, képes azt a katolicizmus oltárán felhasználni, ezenkívül tapasztalt a vatikáni igazságügyi hivatalokban is. Amikor nyilvánosan elutasította a klímahisztériát, konzervatív sztárnak kezdték tekinteni, miközben többször hangsúlyozta, nem kíván egyik oldalhoz sem tartozni.

Raymond Burke bíboros, az Egyesült Államokban élő, 76 éves vallási vezető, aki jelentős hatással van a katolikus egyházra és a teológiai diskurzusra.

Burke-t a katolikus ortodoxia védelmezőjeként emlegetik, mivel már régóta éles vitákat folytat Ferenc pápa házassággal, bűnnel és szexualitással kapcsolatos kétértelmű megnyilvánulásairól. A Gateway Pundit értesülései szerint, ha őt választanák meg, az egy "konzervatív lázadás" lenne az egyház falain belül. Bár a bíborosok körében valószínűleg nem élvezne széleskörű támogatást, az amerikai republikánus politikai színtéren jelentős népszerűségnek örvend, különösen miután Donald Trump nyíltan kiállt mellette.

Donald Trump és Raymond Burke kölcsönösen támogatják egymás politikai törekvéseit. Fotó: Daily Express/Getty Images

Erdő Péter bíboros (Magyarország, 72 éves)

Végezetül a magyar pápaaspiránst, Erdő Péter bíborost vesszük górcső alá. Mind a Reuters, mind a The Gateway Pundit részletesen kielemezte őt, és az egyház "hídépítőjeként" hivatkoznak rá.

Talán nem véletlenül: a hagyományos katolikus értékek szövetségeseként Erdő korábban ellenállt a nyomásnak, hogy liberalizálja az egyház álláspontját az elvált párok közösségével kapcsolatban, és ő az, aki a leghatározottabban képviseli Európa keresztény gyökereinek védelmét.

Még a Reuters is hangsúlyozza, hogy Erdőt már a legutóbbi, 2013-as konklávén a legesélyesebb pápai jelöltként emlegették. Ennek oka elsősorban a széleskörű európai és afrikai egyházi kapcsolatrendszere, valamint az a tény, hogy sokan úttörőnek tartják az új evangelizációs kezdeményezések terén. E törekvés célja a szekularizált fejlett országokban a katolikus hit újbóli megerősítése volt, ami számos bíboros számára kiemelkedő jelentőséggel bír.

Mindkét médium egyértelműen kedvezően értékeli, hogy a hagyományos értékekhez való hűség mellett rendkívül pragmatikus és diplomáciai érzékkel bír - ami egy pápa számára különösen lényeges szempont.

Bár véleménykülönbségek feszültek közöttük, Ferenc nem került nyílt konfliktusba, ellentétben a többi hagyománytisztelő klerikussal.

Kiválóan beszél olaszul, németül, franciául, spanyolul és oroszul - ami segíthet felengedni a katolikus és az orosz ortodox egyház közötti kapcsolatokat, amely az ukrajnai háború óta elhidegült.

"Bár az erdő nem éppen a legelbűvölőbb szónok, és ezt egykor komoly hátránynak tartották, most mégis előny lehet, ha a bíborosok egy nyugodt pápaságot szeretnének Ferenc uralmának fényes tűzijátékát követően."

- emelte ki a Reuters.

Erdő Péter bíboros. Fotó: MTI/Kovács Attila

Akárki is kerül ki a pápaválasztás során a jelöltek közül, egy dolog biztos: ez az esemény komoly fordulópontot jelenthet az egyház és a globális politika történetében, függetlenül attól, hogy a liberális vagy a konzervatív irányvonal dominál. Ha a konklávé végül egy kompromisszumos jelölt mellett dönt, Erdő Péter jelenleg a legmegfelelőbb aspiráns, akit elképzelni lehet.

Kiemelt kép: MTI/EPA/AP/pool/Gregorio Borgia

Természetesen! Íme egy egyedi Facebook hozzászólás mintája: "🌟 Csodás napot mindenkinek! 🌞 Ma úgy érzem, hogy a világ tele van lehetőségekkel, és csak rajtunk múlik, hogyan használjuk ki őket. Ne felejtsük el, hogy minden egyes nap egy új lehetőség a fejlődésre! 💪✨ Ti mivel töltitek a mai napot? 😊 #pozitívenergia #újkezdetek" Ha más stílusban szeretnéd, vagy más tartalomra van szükséged, csak szólj!

Kapcsolódó témákbíborosErdő PéterFerenc pápakonklávéLuis Antonio TaglepápaválasztásVezető

Related posts