Jöhet a jégeső, a rendszer felkészült az elhárításra – Magyar Mezőgazdaság.


A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) április 15-én beüzemelte az Országos Jégkármérséklő Rendszert (JÉGER), amely ezzel megkezdte nyolcadik védekezési szezonját.

Az ország 986 különböző helyszínéről működő ezüst-jodidot a felhőkbe juttató rendszer évente milliárdos nagyságrendű kárt hárít el a mezőgazdaság területén. Ezen kívül a rendszer védelmet nyújt a lakossági, ipari és állami létesítmények, valamint ingatlanok és ingóságok számára is.

Az országos szinten elérhető, összesen 986 darab - 223 automata és 763 manuális - talajgenerátorból álló rendszer különleges megoldásokat kínál. Ezek a talajgenerátorok ezüst-jodid tartalmú hatóanyagot juttatnak a légkörbe, amely a feláramló levegő segítségével a felhőkbe emelkedik. Ezzel a módszerrel képesek csökkenteni a kialakuló jégszemcsék méretét. Bár a jégesők előfordulásának lehetősége nem zárható ki teljesen, azonban biztosítható, hogy a lehulló jégszemcsék mérete kisebb lesz, mint azoké, amelyek a rendszer alkalmazása nélkül keletkeznének.

A generátorokat 2024-ben - az április 15-e és szeptember 30-a közti védekezési szezonban - 93 napon, összesen közel 188 ezer üzemórára kellett bekapcsolni. A rendszer évről évre bizonyítja létjogosultságát, ebben nagy szerepe van a generátorkezelőknek, akik nap mint nap készenlétben állnak és gyorsan reagálnak a riasztásokra.

Emellett az informatikai rendszer továbbfejlesztésére, tesztelésére is sor került. Az induláshoz szükséges ezüst-jodid hatóanyag is kiszállításra került a generátorkezelőkhöz

A NAK által kiépített rendszernek az idei a nyolcadik üzemelési éve, működtetéséhez az Agrárminisztérium évi legfeljebb 2 milliárd forint külön forrást biztosít. Számítások szerint a rendszerre fordított minden 1 forint mintegy 33 forint termelési értéket óv meg, éves szinten több mint 60 milliárd forint megmentett termelési értéket jelent.

Related posts