A Demokratikus Koalíció jogerős pert nyert, amelynek következtében kötelezővé vált a magyarországi kastélyok magánkézbe játszásának részleteinek nyilvánosságra hozatala.
Nemrégiben egy Európai Parlamenti küldöttség érkezett Magyarországra, hogy alaposan megvizsgálja a Lázár-féle kastélytörvény ügyét.
Az Építési és Közlekedési Minisztérium kénytelen közzétenni a kastélyprivatizációval összefüggő pályázati anyagokat és dokumentációkat - tájékoztatta szerkesztőségünket Sebián-Petrovszki László, a Demokratikus Koalíció parlamenti frakcióvezetője. Közleménye szerint az ellenzéki párt jogerősen megnyerte azt a pert, amelyet a Lázár János által bevezetett kastélytörvény pályázatainak nyilvánosságra hozataláért indítottak.
A DK márciusban elsőfokú győzelmet aratott az ÉKM ellen, és most másodfokon is megerősítette, hogy az adatokat nyilvánosságra kell hozni.
Pert nyert a Demokratikus Koalíció Lázár János kastélytörvénye kapcsán, így a bíróság elrendelte a vonatkozó dokumentáció kiadását.
Ahogy korábban említettük, a Demokratikus Koalíció (DK) feljelentése nyomán az Európai Csalás Elleni Hivatala (OLAF) 2024 októberében vizsgálatot indított, majd 2025 februárjában nyomozást is megkezdett a Lázár János által vezetett építési és közlekedési minisztérium által előterjesztett kastélytörvény kapcsán. Ez a jogszabály a privatizációs folyamatokat hivatott elősegíteni, amelyhez Novák Katalin volt köztársasági elnök 2023 végén visszadobta a törvényt, és az Alkotmánybírósághoz fordult. Az Alkotmánybíróság 2024 januárjában egyes rendelkezéseit alaptörvény-ellenesnek minősítette. A törvény későbbi módosítása, amely az Orbán-kormány célja szerint külső források bevonásával kívánja megújítani a kulturális és építészeti örökséget, végül 2024 júniusában nyerte el az Országgyűlés támogatását. Érdemes megjegyezni, hogy ez a folyamat összefonódott egy olyan állami kastélyfelújítási hullámmal, amely során közel 60 milliárd forintnyi állami és uniós forrást használtak fel épületek renoválására. "Ezért indítunk pert a minisztérium ellen: jogunk van tudni, kik pályáztak, milyen pályázati anyagokat nyújtottak be, és milyen felújítási vagy üzemeltetési kötelezettségeket vállaltak a kastélyokért cserébe" - nyilatkozta Sebián-Petrovszki László egy online sajtótájékoztatón.
Az első, vagyis 2024. augusztusi körben nyolc, a második körben, 2025. februári kiírás nyomán 21 kastélyra lehetett pályázni
Íme egy egyedi változat a szövegedről: "Bemutatjuk a kastélyok listáját, amelyeket Lázár János magántulajdonba kíván bocsátani. A dokumentumok megtekintése tízmillió forintba kerül."
A jogszabály következtében magántulajdonba került kastélyok ügye nemrégiben egy Európai Parlamenti küldöttség figyelmének középpontjába került Magyarországon.
Budapestre érkezett a korrupcióellenes EP-munkacsoport, hogy alaposan megvizsgálja a Lázár-féle kastélytörvény körüli ügyeket. A vizsgálódás során az egyik érintett épülethez is ellátogattak, ahol közvetlen tapasztalatokat gyűjtöttek a helyszínen.