Valószínű, hogy 2025-re is megmarad a forint árfolyamának változékonysága.


2025-ben vélhetően nem lesz alacsonyabb az átlagos infláció, mint 2024-ben volt, hasonló szinten, 3,7 százalék körül alakulhat - mondta Németh Dávid a K&H Bank vezető elemzője a Reggeli gyorsban, amikor az idei kilátásokról kérdeztük. Ezzel szemben az átlagbérnövekedés 6-7 százalék között alakulhat, tehát bő 3 százalékos reálbér növekedés jöhet - véli a szakértő.

Ez azt jelzi, hogy az utolsó két évhez viszonyítva egy kedvezőbb év elé nézünk. Németh véleménye szerint körülbelül 2 százalékos növekedésre számíthatunk, de ez még mindig távol áll attól, hogy valódi, látványos fellendülésnek tekintsük.

A lakossági fogyasztás fellendülése kulcsfontosságú tényező lehet, különösen, mivel jelenleg még mindig meglehetősen alacsony szinten áll. Az emberek többsége továbbra is a megtakarításokra helyezi a hangsúlyt, ugyanakkor 2024 harmadik negyedévében már tapasztalható volt egy enyhe elmozdulás ebben a trendben. A kérdés az, hogy mekkora rejtett potenciál rejlik még ebben a folyamatban, ami nagymértékben a bizalom szintjétől függ. A fogyasztás növekedését elősegítheti, ha a gazdasági vezetés képes alacsonyan tartani az inflációt, biztosítva ezzel a munkahelyek stabilitását, a reálbérek emelkedését, valamint kedvezőbb kamatkörnyezetet, amely a hitelezést is támogathatja. Ugyanakkor már látszik, hogy bizonyos gazdaságpolitikai lépések, mint például a jövedéki adók emelése vagy a gazdaságélénkítő programok, várhatóan növelni fogják az inflációt. Németh véleménye szerint 2025-ben a 2024 végén tapasztalt 3-4%-os fogyasztási növekedéshez hasonló mértékű bővülés várható.

Valószínűleg idén is velünk marad a forint erős ingadozása, a szakértő szerint 400-420 forint között alakulhat idén az euróval szembeni kereskedési sáv.

Related posts