Elindult egy új, jelentős projekt a magyar áramhálózat védelme érdekében.

Mint ahogy arról márciusban hírt adtunk, az MVM Zöld Generáció Zrt. tevékenységei és innovációi folyamatosan formálják a fenntartható jövőt.
több mint 3 milliárd forintos beruházással 22 MWh kapacitású villamosenergia-tároló telepítését tervezi Sopronkövesd-Nagylózs melletti szélerőműparkja közelében.
A fejlesztési projekt megvalósításához az Európai Unió 1,35 milliárd forint összegű vissza nem térítendő támogatást nyújt a Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervén (HET) keresztül. Ez a támogatás a "Hálózati energiatárolók telepítése energiapiaci szereplőknél" című program keretében kerül felhasználásra.
A márciusi MVM közleményből már értesültünk arról, hogy az energiatároló telephelyének kialakítása során egy új, 22 kV-os kapcsolóállomás építése is tervbe van véve. A hálózati csatlakozás a már meglévő, szélerőművet kiszolgáló 132/22 kV-os transzformátorállomás révén fog megvalósulni. Ez a kolokációs csatlakozási megoldás célja, hogy elősegítse a rendszerkapacitások hatékonyabb kihasználását és hozzájáruljon a megújuló energiaforrások szélesebb körű integrációjához.
Az energiaügyi miniszter a projekt hivatalos megnyitóján hangsúlyozta:
Az a célunk, hogy a zöldenergia-termelés és -tárolás terén vezető szerepet töltsünk be a világ országai között. Az eddigi eredményeink figyelemre méltóak, és elkötelezettek vagyunk a zöld gazdaságra való átállás mellett, amely új lehetőségeket teremt a fenntartható jövő érdekében.
Magyarország megújuló energiaforrásaiban jelentős előrelépéseket tett, hiszen a napelemek és szélerőművek kombinációjával már összesen 8300 megawattnyi, időjárástól függő energiatermelő kapacitással bír. Továbbá, a legfrissebb fejlesztés keretében Szolnokon üzembe helyezett integrált áramtároló révén az ország energiatároló kapacitása immár 114 megawattot tesz ki. A Nemzeti Energia- és Klímaterv alapján a jövőbeli célok között szerepel, hogy 2030-ra ez az érték akár 1 gigawattra is növekedhet.
Sőt, hamarosan indul az 50 milliárd forintos keretösszeggel a Jedlik Ányos Energetikai Program keretében egy újabb pályázat, amely a hazai gazdasági társaságok tárolólétesítési beruházásait hivatott ösztönözni.