Fedezd fel a Jókai-emlékév különleges újdonságait: bemutatkozik a két új pénzérme! - Világgazdaság


Elstartolt a Magyar Nemzeti Bank 2025. évi kibocsátási programja. A jegybank a kétszáz éve született Jókai Mórról is megemlékezik.

Jókai Mór előtt tisztelgő, húszezer forint névértékű ezüst és háromezer forint névértékű színesfém emlékérmét bocsátott ki kedden, a magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb alkotója születésének 200. évfordulóján a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A jegybank keddi tájékoztatása szerint az emlékérmék a nagy magyar mesemondó életművét és ikonikus alakját idézik meg, méltatva irodalmi és kulturális hagyatékát.

Az emlékérmék elülső oldalának központi eleme a Révai testvérek által Jókai Mór ötvenéves írói jubileuma tiszteletére, 1894-től forgalomba hozott, aranyozott vászon Gottermayer-kötésű, Jókai Mór összes művei - Nemzeti kiadás című könyvsorozat egyik kötetére utaló könyvgerinc és kemény borító részlete. Az előoldalon, a könyvgerinc körül, külső körgyűrűben a kibocsátóra utaló "Magyarország" felirat található. Mellette, a gerinccel párhuzamosan elhelyezve, két sorban szerepel a "20000" és a "3000" értékjelzés. Továbbá, balról a "BP." verdejellel, jobbról pedig a "2025" verési évszámmal övezett "Forint" felirat is olvasható.

Az emlékérmék hátoldalán Jókai Mór ülő alakja elevenedik meg, melyet egy, a 1870-es évek végén Budapesten készült fénykép inspirált. A portré bal oldalán található az "1825-1904" felirat, amely Jókai születésének és halálának évszámát hirdeti. Az évszámok alatt Jókai saját kézírásával készült aláírása látható. Az emlékérme tervezését Kovács Zoltán szobrászművész végezte, aki mesterjegyét egy íróasztal ábrázolásával örökítette meg, így adva tiszteletet az irodalom nagy alakjának.

Különleges fizetőeszközök Jókai Mór emlékére

Mindkét emlékérme átmérője 38,61 milliméter, és recézett széllel rendelkezik. A húszezer forintos névértékű emlékérme 925 ezrelék finomságú ezüstből készült, súlya 31,46 gramm. Ezzel szemben a háromezer forintos, színesfém változat egy réz-nikkel ötvözetből készült, amely 75% rézet és 25% nikkelt tartalmaz, súlya pedig 30,80 gramm. Az ezüst emlékérme tükörfényes (proof) kivitelben, míg a színesfém változat selyemfényes (BU) kivitelben készül, mindkettőből ötezer-ötezer darabot lehet előállítani.

Az emlékérmék szerepe nem csupán értékek közvetítése, hanem figyelemfelhívás is. Ezen érmék széleskörű alkalmazása és elterjedése érdekében fontos, hogy minél több emberhez eljussanak, így gazdagítva a kultúrát és a történelem iránti érdeklődést.

február 18-tól az érméket gyártó és forgalmazó Magyar Pénzverő Zrt. érmeboltjában és webáruházában.

Related posts