Az isteni jelenlét keresése az űrhajók fedélzetén: a spiritualitás és a tudomány határvonalán. Az asztronauták számára az űr nem csupán a fizikai határok átlépését jelenti, hanem egy mélyebb kapcsolat kialakítását is a végtelennel. Az űrhajók nem csupán t

Dél-koreai kutató az űrspiritualitás jelentőségéről Egy dél-koreai tudós új perspektívát hozott az űrutazás és a spiritualitás kapcsolatának vizsgálatába. Az űrspiritualitás fogalma arra utal, hogy az űrkutatás és a kozmikus felfedezések hogyan hatnak az emberi tudatra és lelkiségre. A kutató hangsúlyozza, hogy a világűr felfedezése nem csupán technológiai vívmány, hanem mély filozófiai és spirituális kérdéseket is felvet, amelyek segíthetnek az emberiség önmegértésében és helyének megtalálásában a világegyetemben. Az űrbe tett utazások során szerzett tapasztalatok révén új dimenziókat nyerhetünk a létezésről és a kapcsolatainkról, ami elengedhetetlenné teszi a spiritualitás integrálását a jövőbeli űrprogramokba.
A protestáns filozófus, Kant gyönyörű baltikumi városában, Königsbergben két évszázaddal ezelőtt hirdette, hogy "Nincs csodálatosabb, mint a csillagos égbolt fölöttem és az erkölcsi törvény, ami bennem él." Most, a második magyar űrhajósunk, Kapu Tibor, éppen visszatérési pályára áll a társai társaságában. Elkezdtem böngészni a NASA és más űrkutatási híroldalak tartalmát, és rengeteg izgalmas információra bukkantam. Mielőtt megosztanám veletek néhányat közülük, szeretném elmondani, hogy amióta Kapu Tibor és csapata az űrben van, több online platformon is kezdeményeztem egy imaösszefogást, hogy támogassuk őket az útjuk sikerességében.
Ahogy az űrállomás ablakán át lenyűgöző kék bolygónkra nézhettem, eszembe jutott a zsoltáros több ezer éves imádsága: "Mily csodálatosak a te műveid!" (Zsolt 66,3). Az űrből nézve a Föld szépsége és törékenysége új értelmet nyert, és mély hálát éreztem a teremtés iránt.
Elhatároztam, utána járok, miként vannak jelen a világvallások a világűrben, milyen Isten-szükségletei, spirituális vágyai lehetnek az űrhajósoknak.
Felfedeztem néhány lenyűgöző anyagot. Új kifejezéseket ízlelek: űrspiritualitás – asztronauták isteni igényei – világvallások a végtelenben. Az egyik legnagyobb meglepetés számomra: az utóbbi években az orosz űrhajókat és űrutasokat úgy indítják útnak, hogy az ortodox egyház űrpapja megáldja az űrhajót a start előtt. Az asztronauták magukkal vihetnek ikonokat az űrbe! Az egyik űrhajós egy ikont rögzített az űrkabin ablakához, míg máshol egy teljes ikonosztázt láttam a kabin belsejében. Micsoda átalakulások történtek Gagarin óta!
David Kim, a dél-koreai valláskutató, figyelemre méltó aspektusokat tár fel a hosszú űrutazások során tapasztalható fizikai és pszichológiai kihívásokról. Míg a mérnökök és űrkutatók a szakmai felkészültségük révén minden energiájukat a legénység testi és mentális állapotának javítására fordítják, a lelki aspektusok sokszor háttérbe szorulnak. A szakirodalomban csupán ritkán esik szó arról, hogy az űrhajósok milyen mély lelki nehézségekkel küzdenek az űr mélyében, ami a hosszú távú küldetések során jelentős hatással lehet a teljesítményükre és a közérzetükre.
Pedig a személyes spiritualitás az űrkutatás fenntarthatóságának nagy erőforrása lehet
- úgy vélem, hogy... - mondja Kim.
Az űrutazás során öt alapvető veszélyforrásra kell figyelni: a megváltozott gravitációra, a kozmikus sugárzásra, a bezártság érzésére, a Földtől való távolságra, valamint az ismeretlen és esetleg ellenséges környezetre. Az elszigeteltség és a távoli külső világ pszichológiai nehézségeket hozhat magával. A bizonytalan körülmények rontják az emberi teljesítményt, fokozzák a konfliktusokat és csökkentik a biztonságérzetet. Ezek a tényezők pedig súlyosbíthatják a magány, az érzelmi feszültség, a félelem, a letargia és a motiváció csökkenésének érzését. Kim és kutatótársai azt a kérdést vetik fel, hogy vajon a hit és a vallás segíthet-e a jó közérzet megőrzésében az űrhajó fedélzetén. A válaszuk: Igen! A vallások mély betekintést nyújtanak az ember belső világába. Az asztronautikai spiritualitás olyan megközelítést kínálhat, amely választ ad az űrutazás és a bolygóközi lakhatás pszichológiai kihívásaira.
Számos űrhajós szívből jövő vallomásából egyértelműen kiderül, hogy mindannyian egy támogató isteni lény jelenlétére törekednek, aki képes vigaszt és biztos támaszt nyújtani a kiszámíthatatlan helyzetek közepette.
A vallási igények aktív kielégítése, legyen szó akár egyéni, akár közösségi űráhítatról, jelentős mértékben fokozhatja a teljesítményt stresszes szituációkban. A tudomány és a vallás, valamint a hit világai nem zárják ki egymást, hanem kiegészítik egymást, gazdagítva az emberi tapasztalatot.
Ezek olyan különböző kutatási területek, amelyek célja a hosszú távú űrutazások során felmerülő emberi aggodalmak csökkentése. A houstoni irányító központ által végzett megfigyelések szerint az űrhajósok számos pszichológiai stresszforrással szembesülnek, mint például a honvágy, a monotonitás, a bezártság érzése, valamint a nappali és éjszakai ciklusok megváltozása. Emellett tapasztalják az instabil pihenést, a rezgéseket és a kozmikus sugárzás hatásait is. A rendelkezésre álló bizonyítékok alapján úgy tűnik, hogy a belső nyugalom megteremtése és a békés tudatállapotok aktív fenntartása hatékonyan hozzájárulhat az akaraterő, a szenvedély, a felelősségérzet és a kitartás fokozásához.
A vallás és a hit képes olyan belső békét teremteni, amely segíti a űrmissziók céljainak megvalósítását, miközben gondoskodik az űrhajósok mentális és érzelmi egészségéről.
Tizenöt különböző ország űrügynökségeit képviselő asztronauták működtek együtt az Egyesült Államok és Oroszország irányítása alatt álló projektek keretében, beleértve az űrsikló-missziókat, a Szojuz űrhajókat és a Nemzetközi Űrállomást. Az asztronauták vallási sokszínűsége lenyűgöző, hiszen a protestantizmustól és a római katolicizmustól kezdve a judaizmuson, orosz ortodoxián át egészen az iszlámig és hinduizmusig terjed. David Kim a személyes spiritualitásra épülő űrpolitikát javasol, amely a pozitív gondolkodás, az önfeláldozás, a kitartás, a bátorság és az optimista remény értékeinek művelésére összpontosít. Ezen értékek nemcsak az űrközösség pszichológiai biztonságát erősítik, hanem segítenek az űrutazás során felmerülő nehézségek kezelésében is. A személyes spiritualitás tudatos megélésének, az űrcsendesség és az űrimák tartásának jelentősége különösen fontos lehet az űrben tapasztalt kellemetlenségek ellensúlyozására. Külön cikkben fogunk foglalkozni az űrutazások keresztyén és nem-keresztyén vallási vonatkozásaival, az űrhajósok imáival és hitgyakorlásukkal.
A jövőkutatás magyar professzor nagyasszonya komolyan vette önkéntes imafelhívásunkat, amelyet két héten át indítottunk Kapu Tibor és űrmissziós társaiért. A professzor asszony Jézus hívó szavára reagálva így nyilatkozott: "Örömmel csatlakozom a felhívásotokhoz. Kérem a Jóistent, hogy sikeres kutatómunkával térhessen vissza az űrhajós csapat, Isten dicsőségére és hazánk hírnevének emelésére."
Alan Shepard Hold-járó asztronauta imáiból:
Ó, Atyánk, felemeljük színed elé imáinkban azokat, akik arra vágynak, hogy elérjék a világmindenséget, és felfedezzék teremtésed hatalmasságát. Adj nekik bátorságot, bölcsességet és kitartást küldetésük megvalósításában. Vezesse őket a Te fényed, inspirálják őket a világegyetem csodái, és adj nekik erőt, hogy eredményesen megküzdjenek minden kihívással. Áldd meg űrmissziójukat, és add, hogy szívük szilárd maradjon a hitben. Hallgass meg Fiad, az Úr Jézus érdeméért. Ámen.
Atyánk, a megpróbáltatások és nem várt nehézségek idején adj nekünk bátorságot, hogy szilárdan és rendíthetetlenül álljunk. Erősítsd meg szívünket, hogy jó reménységgel szembenézzünk az előttünk álló kihívásokkal, és tölts el minket az ellenálló képesség lelkével. Hadd találjunk reményt a Te jelenlétedben, és bízzunk a Te vezetésedben, tudva, hogy Veled minden akadályt le tudunk győzni. Szent Fiad, a mi Urunk Jézus Krisztus által. Ámen.