Hszi Csin-ping kijelentette, hogy Kína és Oroszország mint jelentős globális hatalmak kulcsszerepet játszanak a világ stratégiai stabilitásának megőrzésében. Az együttműködésük nemcsak a két ország közötti kapcsolatokat erősíti, hanem hozzájárul a nemzetk

A "A múlt tanulságai a jövő számára" című cikkében Hszi Csin-ping hangsúlyozta, hogy a nemzetközi közösségnek elengedhetetlenül fontos feladata, hogy megőrizzük a második világháború történetének helyes értelmezését. Emellett arra is figyelmeztetett, hogy védeni kell a háború utáni nemzetközi rendet, valamint a globális tisztesség és igazságosság alapelveit.
A kínai elnök szerdától állami látogatást tesz Oroszországban, ahol részt vesz a második világháborúban aratott szovjet győzelem 80. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségeken is.
A cikkben Hszi Csin-ping hangsúlyozta, hogy ebben az évben két jelentős eseményt is megünnepelnek: a japán megszállók elleni kínai győzelem 80. évfordulóját, valamint az ENSZ megalapításának 80. évfordulóját. Kiemelte, hogy az antifasiszta világháború során Kína és Oroszország népei között kialakult egy szoros "harcos testvériség", amely a kölcsönös segítségnyújtás és támogatás alapjaira épült. Nyolc évtizeddel ezelőtt a világ igazságos erői, köztük Kína és a Szovjetunió, összefogtak a közös ellenség ellen, és egységesen küzdöttek a kegyetlen náci rezsim legyőzéséért - emelte ki Hszi.
Kiemelte, hogy napjainkban, 80 évvel később "az egyoldalú gondolkodás, a hatalmi dominancia, a féktelen pusztítás és a megfélemlítés módszerei" újra olyan dilemmák elé állítják az emberiséget, amelyekre sürgős választ kell találnunk.
merre haladjon tovább, mit válasszon: szolidaritást vagy megosztottságot, párbeszédet vagy konfrontációt.
Az ENSZ megalapítása kétségtelenül a világ közössége egyik legmeghatározóbb lépése volt a második világháború végén.
- írta.
Rámutatott arra, hogy a nemzetközi helyzet egyre összetettebbé válásával párhuzamosan kiemelkedően fontos az ENSZ tekintélyének megőrzése és megerősítése. Az ENSZ Alapokmányában foglalt célok és elvek mentén kell biztosítani a nemzetközi jog és a kapcsolatok alapnormáinak érvényesülését. Ezen kívül elengedhetetlen a méltányos és rendezett többpólusú világ megteremtése, valamint egy befogadó és hozzáférhető globális gazdasági rendszer kialakításának folyamatos támogatása.
Hszi szerint Kína és Oroszország számára elengedhetetlen, hogy folyamatosan támogassák egymást, különösen a két ország alapvető érdekeit és kiemelt problémáit érintő kérdésekben. Az együttműködésük így állandóan fontos szerepet játszik a regionális és globális politikai tájban.