Hormonok és az öregedés: Vissza lehet-e fordítani az őszülés folyamatát?


Egy friss tudományos kutatás, amelynek eredményeit az Endocrine Reviews című folyóiratban tették közzé, azonban arra utal, hogy bizonyos biológiai folyamatok befolyásolásával akár vissza is fordíthatók a változások, akár az őszülés is. A bőrápolásban régóta alkalmaznak hormonokat, például retinoidokat - ilyen a retinol és a tretinoin - a bőrmegújításra, valamint ösztrogént a menopauza tüneteinek enyhítésére. Anémet kutatók pedig most egy újabb hormoncsoportot azonosítottak, amely kulcsszerepet játszhat az öregedési folyamatok lassításában.

"A kutatásunk során sikerült felfedeznünk azokat a kulcsfontosságú hormonokat, amelyek meghatározó szerepet játszanak a bőr öregedési folyamatában. Ezek a hormonok nemcsak a ráncok megjelenését befolyásolják, hanem hatással vannak az őssejtek élettartamára és a pigmentvesztésre is, amely az ősz haj kialakulásáért felelős" - mondta Markus Böhm, a Münsteri Egyetem bőrgyógyász professzora és a kutatás vezetője. A tudósok különböző hormonokat, köztük egy inzulinszerű növekedési hormont, ösztrogént, retinoidokat és melatonint vizsgáltak az öregedésre gyakorolt hatásuk szempontjából.

A vizsgált hormonok közül a melatonin különösen ígéretesnek bizonyult. Nemcsak erős antioxidánsként működik, hanem a sejtek energiatermelésének szabályozásában is kulcsszerepet játszik. A melatonin leginkább az alvás-ébrenlét ciklus szabályozásáról ismert, de a szervezet képes természetes úton is előállítani.

A tej remek melatoninforrás, amelynek fogyasztása hozzájárulhat a melatonin termelődésének fokozásához. Ezen kívül a diófélék, különösen a mandula, pisztácia és dió is bővelkednek ebben az alvássegítő anyagban. Az egyes halfajták, mint a tonhal és a lazac, szintén jelentős mennyiségben tartalmazzák. A cseresznye pedig szintén természetes melatoninforrásként van jelen, ezért vált a TikTokon népszerű Sleepy Girl Mocktail egyik alapvető összetevőjévé.

A kutatás során számos hormon hatását elemezték, köztük az α-melanocita-stimuláló hormont, amely kulcsszerepet játszik a bőr pigmentációjának, tehát a bőr színének szabályozásában. Az öregedési folyamatok két fő okra vezethetők vissza: egyrészt a belső, természetes változásokra, másrészt a külső környezeti hatásokra, ilyenek például a napfény, a légszennyezés, a dohányzás, a nem megfelelő táplálkozás, az alváshiány és a stressz.

A kutatók által végzett legfrissebb tanulmányok alapján az általuk vizsgált hormonok nem csupán a bőr védelmét erősíthetik a külső káros hatásokkal szemben, hanem hozzájárulhatnak az öregedés jeleinek lassításához, sőt, a haj színének megőrzésében is fontos szerepet játszhatnak. "A bőr nem csupán passzív célpontja ezeknek a hormonoknak; valójában az egyik legfontosabb hormontermelő szervünk - magyarázta Markus Böhm, a kutatás vezetője. - További kutatások révén olyan új terápiás lehetőségek kerülhetnek kialakításra, amelyek nemcsak képesek késleltetni az öregedés jeleit, hanem akár vissza is fordíthatják azokat."

A hajunk őszülése elsősorban a genetikai örökségünktől függ. Ha a családodban már fiatalon megjelentek az ősz hajszálak, valószínű, hogy nálad is hasonló sors vár. Az első ősz hajszálak jellemzően a 30-as vagy 40-es éveinkben bukkannak fel, ám ez egyénenként változó, és különböző etnikai csoportok között is eltérések tapasztalhatók. A genetikai tényezők mellett az oxidatív stressz is szerepet játszhat az őszülés felgyorsításában. Ráadásul a B12-vitamin, a réz, a cink és a vas hiánya is hozzájárulhat ahhoz, hogy a hajszálaink gyorsabban veszítsenek színüket.

Az utóbbi években egyre többen büszkén vállalják természetes ősz hajszínüket, sőt, a "granny hair" stílus igazi divattrenddé nőtte ki magát, ahol sokan a fodrásznál már festett változatban is kérik ezt a különleges árnyalatot. Bár az idő múlásának hatásait teljes mértékben nem tudjuk megállítani, az egészséges életmód, a kiegyensúlyozott táplálkozás és a megfelelő bőrápolási rutinok alkalmazása segíthet abban, hogy bőrünk és hajunk minél tovább megőrizze fiatalos ragyogását.

Related posts