HMPV: Milyen információkkal rendelkezünk a Kínában terjedő vírusról? | 24.hu A HMPV, vagyis a humán metapneumovírus, egy viszonylag újonnan felfedezett vírus, amely a légzőszervi megbetegedések egyik okozója lehet. Az utóbbi időszakban Kínában tapasztalh
Az utóbbi időszakban a Kínában terjedő humán metapneumovírus kapcsán számos aggasztó hírt olvashattunk, amelyek veszélyes betegségekről, túlterhelt kórházakról és újabb potenciális világjárványokról szóltak. A szakértők azonban megnyugtatnak minket: pánikra nincs okunk. Ez a légúti fertőzés, amely régóta ismert, most hirtelen felerősödött, de nem jelent globális krízist. Virológiai szempontból azonban érdekes fejleményről van szó. Úgy tűnik, hogy ez is újabb bizonyíték arra, hogy a koronavírus miatt bevezetett lezárások jelentősen felborították a cseppfertőzéssel terjedő légúti fertőzések normális cirkulációját.
Az elmúlt napokban bejárta a világsajtót a hír: meredeken emelkedik Kínában a humán metapneumovírusos (HMPV) esetek száma, főként a gyermekek körében. A légúti, súlyos esetben hörghurutot vagy tüdőgyulladást előidéző kórokozó kapcsán több médiumban egészen aggasztó, újabb potenciális világjárványról, pusztító vírusról, megtelt kórházakról és krematóriumokról szóló hírek jelentek meg.
Milyen ismeretekkel rendelkezünk a HMPV-ről, és mennyire indokolt a félelem e vírussal kapcsolatban? Mi lehet a háttérben az utóbbi időszakban tapasztalható, megnövekedett esetszám Kínában? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ Dr. Kemenesi Gábor virológustól, a Pécsi Tudományegyetem docensétől, aki a Virológiai Nemzeti Laboratórium vezetőjeként dolgozik.
A fertőzés észak-kínai terjedésének tényét helyi szervezetek is megerősítették, ám pontos adatokat egyelőre nem közöltek. A hatóságok a lakosság figyelmét ugyan felhívták az egészségi és higiéniai óvintézkedések fontosságára, a kórházak túlterheltségét egyértelműen cáfolták, az egészségügy nagyobb forgalmát pedig a légúti fertőzések szokásos, téli szezonjának tulajdonították.
A humán metapneumovírust először 2001-ben írták le, azonban Kemenesi Gábor megjegyzése szerint ez a kórokozó már jóval korábban, valószínűleg az 1950-es vagy 1960-as évek óta kering az emberek között. A HMPV a légúti megbetegedések, például influenza, légúti óriássejtes vírus (RSV) és a Covid-19 időszakában különösen aktív. Az esetszámok növekedése tehát nem meglepő, hiszen a közelmúltban több helyszínen, nem csupán Kínában, figyelhettük meg a hasonló jelenségeket.
A 2023-2024-es időszakban Európában jelentős szamárköhögés-járvány bontakozott ki, amelyet az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ 2006 óta gyűjtött adatai támasztanak alá. Míg 2023 előtt a kontinensen havonta körülbelül 2000-4000 esetet regisztráltak, addig 2024 márciusában ez a szám megugrott, és közel 13 ezer esetet rögzítettek. Ez a tendencia Magyarországot sem kerülte el, hiszen 2024 első 45 hetében a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ 1127 szamárköhögéses megbetegedést jelentett, ami drámai emelkedést mutat a 2018 és 2022 közötti időszak adataihoz képest.
A számokból jól kirajzolódik továbbá egy, a világjárvány idejére tehető jelentős visszaesés. Ennek oka az, hogy a korlátozások a Covid-19 mellett más fertőző betegségek, így a szamárköhögés terjedését is látványosan gátolták.
"A lezárások teljes mértékben felborították a korábban is ismert légúti fertőzések cirkulációját.
Ami jelenleg Kínában történik, az valószínűleg hasonló hatások eredménye: a természetes átfertőzöttség, a kihagyott szezonok, és végül a vírus váratlan újbóli megjelenése.
- nyilatkozza a szakértő a 24.hu számára.
A HMPV, vagyis a humán metapneumovírus, egy légúti fertőzéseket okozó vírus, amely széles körben ismert. Az RSV, az influenza és a Covid-19 mellett napjainkban is aktívan terjed hazánkban. Érdemes megemlíteni, hogy a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ nyújtotta információk szerint már 2024 végén is feljegyeztek néhány esetet.
Kemenesi Gábor hangsúlyozza, hogy a lehetséges kínai járvány témája valójában erősen túlzó és félreértelmezett. "A Covid-19 óta a világ figyelme fokozottan irányul Kínára, és mindenki azonnal aggódni kezd, amint ott gyorsan terjed egy betegség, de valójában szó sincs arról, hogy újabb pandémia lenne kilátásban" – mondja.