Hétfőn Párizs szívében gyűlnek össze az európai vezetők, hogy közösen keressenek megoldást Washington fenyegetéseire.


Közben Szaúd-Arábiában az orosz és az amerikai küldöttségek egyeztetnek Ukrajna jövőjéről, miközben Kijev, a konfliktus középpontjában álló fél, teljesen kimarad a tárgyalásokból.

Hétfőn Párizs szívében gyűlnek össze Európa legfontosabb államfői, hogy megvitatják az "európai biztonság" kihívásait. A francia külügyminiszter, Jean-Noël Barrot, megerősítette a találkozó létrejöttét, amelyre Emmanuel Macron államfő szombaton küldött meghívót partnereinek. Barrot a rendezvényt munkamegbeszélésként jellemezte, ahogyan azt a Le Monde is kiemelte.

A találkozó előzménye az, hogy a müncheni biztonságpolitikai konferencián J. D. Vance amerikai alelnök élesen bírálta az Európai Uniót, Keith Kellogg, az amerikai elnök Ukrajnáért és Oroszországért felelős különmegbízottja pedig azt közölte: az Ukrajnáról szóló orosz-amerikai tárgyaláson Európa nem kap helyet.

Barrot a France Internek adott interjújában hangsúlyozta, hogy kizárólag az ukránoknak van joguk meghatározni, milyen körülmények között zárják le a harcokat. Rámutatott, hogy egy mások által róluk hozott békemegállapodás valószínűleg nem lesz elegendő ehhez. A szükséges biztonsági garanciákat pedig az európai szövetségeseik biztosíthatnák számukra.

Keir Starmer, a brit kormányfő, valamint António Costa, az Európai Tanács elnöke már megerősítette részvételét a hétfő délutánra kitűzött csúcstalálkozón. Ezen kívül a német, olasz, lengyel, spanyol, holland és dán kormány vezetői is jelen lesznek, továbbá az Európai Bizottság elnöke és a NATO főtitkára is részt vesz a rendezvényen.

Egyidejűleg az orosz és az amerikai vezetés Szaúd-Arábiában ülésezik. Kérdéses, hogy az ukránokat meghívták-e a találkozóra; Steve Witkoff, a Fehér Ház közel-keleti ügyekért felelős megbízottja a Fox Newsnak elmondta, hogy az Egyesült Államok külön tárgyalásokat folytat Kijevvel. A BBC információi szerint azonban Kijev nem kapott invitálást. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök korábban hangsúlyozta, hogy nem fogad el olyan megállapodást, amelyet az orosz és amerikai felek az ukránok bevonása nélkül hoznak létre.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a közelmúltban az orosz-amerikai tárgyalások jövőbeli lehetőségeiről nyilatkozott. Kifejtette, hogy az elmúlt évek során szerzett tapasztalatok segítik Oroszországot abban, hogy a Nyugattal folytatott esetleges egyeztetések során ne essen újra a megtévesztés csapdájába, ahogyan az a 2014-2015-ös minszki megállapodásokkal kapcsolatban történt az ukrajnai helyzet rendezésénél.

Related posts