Gyógyító ízek a fazékban: Káposzta új köntösben A káposzta, ez a sokoldalú zöldség, nem csupán a klasszikus ételek alapja, hanem igazi kulináris csoda is lehet. A fazékban készült étel nemcsak tápláló, de gyógyító hatással is bír, hiszen tele van vitamin
Valaki egyszer találóan azt mondta, hogy a tél valójában akkor kezdődik, amikor a töltött paprikát felváltja a töltött káposzta...
Tény, hogy a fűszeres töltött káposztalevelek a téli gasztronómia egyik ikonikus szereplőjének számítanak. Az elkészítésükhöz fűződő hagyományok és a különféle receptek tárháza, amelyeket például az egy.hu gyűjteményében is fellelhetünk, szinte végtelen. De kevesen tudják, hogy a káposzta nem csupán a konyhában, hanem a népi gyógyászatban is jelentős szerepet játszott. Így hát most érdemes feltárni, milyen gyógyító tulajdonságokkal rendelkezik ez a sokoldalú zöldség, és hogyan segíthetett az embereknek a régi időkben.
A gyógyászat területén rejlő alkalmazási lehetőségeket kutattuk alaposan.
Mielőtt belemerülnénk a részletekbe, érdemes felidézni, hogy - egy kis képzavarral élve - milyen gyökerekből fakad a káposzta. Indítsunk egy kis botanikai felfedezőútra! A közismert "fejes káposzta" nem csupán egy ízletes zöldség, hanem az emberi táplálkozás egyik legrégebbi alapanyaga, amely már több mint 4000 éve megtalálható az étkezési kultúránkban. Érdekesség, hogy ennek a növénynek is kétéves az életciklusa: az első évben a zamatos, ehető leveleket hozza létre, míg a következő évben virágzik, és magokat is fejleszt - persze, csak ha nem takarították be idő előtt.
Kép forrása: 123RF
A közismert "káposztafej" valójában egy különleges tőlevél-képződmény, amely hasonlóságot mutat más kétéves növényekkel, mint például az ökörfarkkóró vagy a lenyűgöző terjőke kígyószisz. Azonban a káposzta levelei az első évben nem szétszórtan nőnek, hanem szorosan egymásra helyezkedve, kompakt fejet alkotva. E fej formája és húsos állománya fajtánként változó, így egyesek dúsabbak, míg mások kevésbé húsosak. A levelek alapja a "torzsa", amely szintén rengeteg kreatív módon felhasználható, akárcsak maguk a levelek.
A káposzta gyógyászati értékéről már évszázadok óta beszélnek a források. Nem titok, hogy rengeteg vitamint rejt magában, ezért télen érdemes akár nyersen is fogyasztani! Különösen gazdag K- és C-vitaminban, így egy kis káposzta rágcsálásával könnyedén elérhetjük a napi K-vitamin szükségletünk 100%-át!
A középkor óta elterjedt nézet, hogy a savanyú káposzta hatékonyan küzd a skorbut ellen, amely betegség legfőképpen a C-vitamin hiányából ered.
Nem meglepő, hogy a hosszú hónapokon át tartó hajóutakra készülve a legénység gondosan feltöltötte a hajók rakterét bőséges mennyiségű savanyúkáposztával.
Kép forrása: 123RF
Érdekesség, hogy a növény nemcsak más fontos hatóanyagokat tartalmaz, hanem viszonylag magas arányban kéntartalmú vegyületeket és szelént is. Ezek az összetevők nem csupán az általános egészségmegőrzésben és méregtelenítésben játszanak szerepet, hanem a rákgyógyítás különféle terápiáinak kutatása során is figyelemre méltók. Egyes vegyületei képesek befolyásolni a tumorképződést, miközben gyulladáscsökkentő hatással is rendelkeznek, ami tovább növeli a növény potenciális jótékony hatásait.
Magas rosttartalmának köszönhetően jótékonyan hat az emésztőrendszer működésére is.
gátolja a székrekedés kialakulását, de alacsony kalóriatartalma miatt fogyókúrás étrendeknek is kiváló összetevője lehet.
A káposzta nemcsak a táplálkozásunkban játszik fontos szerepet, hanem külsőleg is rendkívül hasznos lehet. Gyulladásgátló és méregtelenítő hatásainak köszönhetően ideális választás a bőr ápolására. Használhatjuk például pakolásként, amely segíthet a gyulladt területek megnyugtatásában és a bőr tisztításában. A káposzta levelei tele vannak olyan hatóanyagokkal, amelyek hozzájárulnak a bőr egészségének fenntartásához, így érdemes felfedezni ezt a természetes csodát a szépségápolásban is.
A népi gyógyászatban a leveleit hatékonyan használták ízületi gyulladások, fájdalmak és gennyes fekélyek kezelésére is, bizonyítva ezzel jótékony hatásukat.
Nem csak Erdélyben ismert az a praktika, hogy megfázás vagy tüdőgyulladás idején a leveleiből köhögéscsillapító, hurutot-lepedéket felszakító pakolást készíthetünk, melyet tiszta vászonnal a mellkasra is rögzíthetünk. Ugyanezt a pakolást alhasra helyezve különféle nőgyógyászati problémákat kezelésére javasolják. Ezekben az esetekben nagyon fontos, hogy a leveleket alaposan aprítsuk fel, törjük össze, azonban a levet igyekezzünk nem elfolyatni. A nedves aprítékot közvetlenül a bőrre helyezzük, hogy az direkt módon érintkezhessen vele. Az aprított levelekre vásznat helyezzünk, amit akár műanyag folpack-kal is bedunsztolhatunk. Ép bőr esetén a pakolást egész éjszaka fent lehet hagyni, gennyes sebeken a varasodásig 1-2 óránként feltétlenül cserélni szükséges!