Az őszi vetésekre gyakorolt hatásokat alaposan befolyásolta a decemberi időjárás. A hideg napok és éjszakák, valamint a csapadékos időszakok nem csupán a talaj nedvességtartalmát módosították, hanem a növények fejlődésére is jelentős hatással voltak. A té
Az időjárási viszonyok nem csökkentették lényegesen a növényi kórokozók és kártevők számát.
A hideg november után érkező első téli hónap meglepő módon az átlagosnál enyhébb időjárást hozott magával. A havi középhőmérséklet a Dunántúl jelentős részén és az Alföld déli vidékén 1 °C-kal, míg a főváros környezetében és az északkeleti vármegyékben 2 °C-kal emelkedett a sokéves átlaghoz képest, ahogyan azt az alábbi térkép is szemlélteti.
A 2024-es év decemberében tapasztalható középhőmérséklet eltérés a sokéves átlaghoz képest - forrás: HungaroMet.
A november végén tapasztalható enyhe időjárás december első napjain is megmaradt, azonban ezt követően a hőmérséklet 3-4 °C-kal csökkent. A hónap közepéig a nappali hőmérsékletek a megszokott átlaghoz hasonlóan alakultak, míg az éjszakák kissé enyhébbek voltak. December közepén viszont jelentős enyhülés következett be: 16-a és 17-e táján sok helyen 6-8 °C-kal a normál értékek fölé emelkedett a hőmérséklet. Az ezt követő lehűlés során sem csökkent az átlag alá, sőt az utolsó héten ismét 3-4 °C-kal a normál szint felett alakult. Csak az év végén, az utolsó napokban tapasztalhattunk számottevő hőmérséklet-csökkenést, ahogyan azt a mellékelt grafikon is szemlélteti.
A decemberi napi minimum- és maximum-hőmérsékletek változása 2024-ben, valamint a hőmérsékleti minimumok, maximumok és napi középértékek sokévi átlagainak (országos területi átlagok) alakulása - forrás: MeteoPlaza
A decemberi időjárás különleges pillanatait idézi fel a 16-i nap, amikor a Győr-Moson-Sopron vármegyei Fertőrákoson 15,3 °C-ot mértek. Ez a hőmérséklet körülbelül 5 °C-kal maradt el a naphoz tartozó eddigi rekordtól, amely 1989. december 16-án Kisbéren mért 20,0 °C volt. Ezen a napon az ország különböző részein jelentős hőmérséklet-változások figyelhetők meg: míg az Alpokalján és a Kisalföldön számos helyen 15 °C közelében alakult a napi maximum, a keleti határ mentén néhány területen csupán 5 °C körüli értékeket regisztráltak.
A hőmérséklet legmagasabb csúcsait 2024. december 16-án regisztrálták - forrás: MeteoPlaza.
A hónap legfagyosabb napját 26-án jegyezték fel Zabarban, Nógrád vármegyében. Ezen a napon a hőmérséklet -9,6 °C-ra süllyedt, ami több mint 18 °C-kal melegebb, mint az eddigi hidegrekord, amely 2002. december 26-án született szintén Zabarban, ahol -28,3 °C-ot mértek. Az ország többi részén azonban ezen a napon a levegő hőmérséklete nem esett -5 °C alá, sőt, a Tiszántúlon és az Alföld déli területein sok helyen a fagypont körüli hőmérsékletek voltak jellemzőek, ahogy azt a 4. ábra is szemlélteti.
A legmélyebb hőmérsékletek 2024. december 26-án várhatók - forrás: MeteoPlaza.
A novemberhez hasonlóan az első téli hónap is meglehetősen száraz időszakot hozott az ország többségében, csapadékot tekintve. Az egyetlen kivétel a Duna-Tisza köze déli része, ahol viszont jelentősebb mennyiségű eső hullott. Bács-Kiskun vármegye déli területein például a havi csapadékösszeg meghaladta az 50 mm-t is, míg az ország többi részén a csapadék mennyisége gyakran 30 mm alatt maradt. A legszárazabb helyeken, például a nyugati határ közelében és az északkeleti vármegyékben, néhány helyen még a 10 mm-t sem érték el, amint az a mellékelt térképen is jól látható.
A 2024-es év decemberében várható csapadék mennyisége - forrás: MeteoPlaza.
A csapadék eloszlását tekintve az időjárás meglepően kiegyensúlyozottan alakult, hiszen az ország jelentős részén hosszú heteken át nem tapasztaltunk száraz időszakokat. December elején, a hónap első napjain csapadékmentes időjárás uralkodott, ám december 6-án megérkezett az első jelentősebb csapadékzóna. Ez a rendszer nem csupán esőt hozott magával, hanem az ország északi területein havas esőt és havazást is eredményezett. A nyugati régiókban ónos eső is előfordult, de tartós, összefüggő hótakaró síkvidéken nem alakult ki.
Ezt követően, a hónap közepéig sokfelé több alkalommal is esett (legtöbb helyen 10-én), de kiadós (10 mm-t meghaladó) napi mennyiség nem fordult elő. Néhány napos csapadékmentes időjárás után karácsony előtt, 19-e és 24 között ismét országszerte, nem egy helyen több alkalommal is esett. Az ünnep előtt az eső mellett többfelé havazás is előfordult, eleinte a főváros környékén és az északkeleti vármegyékben, majd a Dunántúl déli részén átmenetileg 1-6 cm közötti vastagságú friss hótakaró is kialakult, ez azonban a síkvidéki területeken gyorsan eltűnt. Ezt követően a hónap, illetve az év végéig számottevő mennyiségű csapadék már nem volt, így a havi csapadékmennyiség területi átlaga csupán a sokévi átlag kétharmada körül alakult, ahogy a mellékelt grafikon is mutatja.
A 2024. decemberi naponta mért csapadékmennyiségek területi átlagai, valamint a hónap során összegzett sokévi adatok alakulása - forrás: MeteoPlaza.
A sokfelé átlagosnál kevesebb csapadék ellenére legtöbb helyen tovább növekedett a talaj nedvességtartalma. A hónap végén a lágyszárú növények vonatkozásában meghatározóan fontos, felső 50 cm-es rétegben a növények számára hasznosítható víztartalom aránya az ország nagy részén meghaladta a 80%-ot, csak az Alpokalján és a Tiszántúl egyes részein maradt 60% alatt.
A felső 50 cm-es talajréteg nedvességtartalma 2024. december végén - forrás: HungaroMet
A téli hónapokban általában a hideg időjárás és a gyakran párás, ködös levegő következtében a talaj párolgásából származó vízveszteség minimálisra csökken. 2024 decemberében sem történt ez másképp. A hó és az eső, amely a hónap során esett, általában gyenge intenzitású volt, így a lefolyásból eredő veszteség elhanyagolható mértékű maradt. A talajfagy sem gátolta meg a víz szivárgását, így annak ellenére, hogy sok helyen az átlagosnál kevesebb csapadék hullott, a talaj vízhiánya szinte mindenütt csökkent.
Cikkünk az ajánló alatt folytatódik Sikeres alapozás talaj-előkészítéssel és korszerű vetéstechnikával Hirdetés
Ezek a fajták példázzák, hogy a szója valódi sikertörténetté válhat!
Figyelem, új kórokozó jelent meg a szójababban! Ez a felfedezés aggasztó hatással lehet a termesztésre és a betakarításra. Fontos, hogy a gazdák és a szakemberek figyelemmel kísérjék a helyzetet, és tegyenek lépéseket a védekezés érdekében. Ne hagyjuk figyelmen kívül ezt a problémát, hiszen a szójatermesztés jövője múlhat ezen!
Kukoricahibridek a csúcsformában: Mi rejlik a különlegességük mögött? Hirdetés Fedezd fel a kukoricahibridek világát, ahol a minőség és az innováció találkozik! Ezek a különleges hibridek nem csupán a mezőgazdasági termelés élvonalát képviselik, hanem számos olyan tulajdonsággal bírnak, amelyek kiemelik őket a tömegből. Legyen szó a betegségellenállóságról, a hozam maximalizálásáról vagy a környezeti alkalmazkodóképességről, ezek a hibridek új dimenziókat nyitnak meg a gazdák számára. Tudd meg, miért érdemes választani ezeket a kiemelkedő fajtákat, és hogyan segíthetnek a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatokban! Ne hagyd ki a lehetőséget, hogy a legjobbat nyújtsd földjeidnek!
Fedezd fel a szójatechnológia új dimenzióit a Phylazonit NG innovatív termékeivel! Ismerd meg, hogyan forradalmasítják termékeink a mezőgazdaságot, és emeld a termesztés hatékonyságát egyedi megoldásainkkal. Ne hagyd ki a lehetőséget, hogy részesévé válj a jövő mezőgazdasági innovációinak!
Fókuszban a szója: 2025-ös évben is kiemelt téma! Hirdetés
Újabb aszályos évjárat, újabb érvek az LG Danubia hibridek mellett Hirdetés
Gazdák élményei a szárító- és tisztítórendszerek világából: Tapasztalatok és tanulságok hirdetése!
Különösen kedvező fejlemény volt, hogy december hónap folyamán éppen azokon a területeken hullott a legtöbb csapadék, ahol a vízhiány évek óta aggasztó mértékű volt. Ennek eredményeként a legszárazabb vidékeken, például Szeged környékén, a csapadék mennyisége több mint 40 mm-rel emelkedett, így közel 100 mm-re csökkent a hiány. Az ország területének közel háromnegyedén 10-50 mm csapadékra lenne szükség ahhoz, hogy a talaj felső 1 méteres rétege megfelelően telítődjön vízzel. Ezzel szemben a délnyugati határ mentén néhány helyen a deficit még 10 mm-nél is alacsonyabb.
A 2024. december végi állapot szerint a felső 1 méteres talajréteg vízhiányának mértéke mm-ben, a HungaroMet adatai alapján.
A nagyrészt enyhe, időjárási szélsőségektől mentes decemberi időjárás többnyire segítette az őszi vetések erősödését, ugyanakkor a legenyhébb időszakokban sem volt tartósan olyan magas hőmérséklet, ami megzavarta volna az áttelelő növények nyugalmi állapotát. Bár az éjszakák nagyrészt fagyosak voltak, az utolsó napokban a nyugati területek kivételével napközben is fagypont alatt maradt a hőmérséklet, -10 foknál keményebb fagy azonban nagy területen még a leghidegebb északkeleti tájakon sem fordult elő, ezért az őszi vetésekben, áttelelő növényekben jelentősebb fagykárok nem keletkezhettek.
Az enyhe időjárás negatív következményekkel is járt, mivel nem csökkentette érdemben a növényi kórokozók és kártevők számát. Az ország jelentős részén a talaj vízhiánya tovább csökkent, ami biztató jele a jövőnek. Még ha a tél hátralévő időszaka kicsit szárazabb is lesz az átlagosnál, a legtöbb helyen kedvező nedvességi viszonyokkal kezdődhet a következő vegetációs időszak.
Indexkép: Pixabay