Görög példa nyomán alakulhat a hazai csődhelyzet – figyelmeztet a KSH volt vezetője.

Mellár Tamás figyelmeztet arra, hogy a görög helyzethez hasonló veszélyek körvonalazódnak hazánkban, amit az is alátámaszt, hogy az Euronews értesülései szerint az Európai Bizottság súlyos kritikával illette a 2025-ös magyar költségvetést, sőt, értékelhetetlennek minősítette azt.
Valdis Dombrovskis, az Európai Unió gazdasági biztosa, levelet intézett Varga Mihály pénzügyminiszterhez, amelyben kifejezte aggodalmát a magyar költségvetési tervek körüli hiányos információk és megbízhatatlan adatok miatt. A december 5-én datált levélben az olvasható, hogy "Budapest láthatóan késlekedik a reális gazdasági előrejelzések benyújtásával" – számolt be róla az Index.
Dombrovskis megjegyezte, hogy ebben a fázisban még számos lényeges elem hiányzik, vagy további finomításokra és pontosításokra van szükség ahhoz, hogy a bizottság véglegesen értékelni tudja Magyarország középtávú költségvetési terveit. Az Európai Bizottság emellett a költségvetési adatok mellett a gazdasági növekedés, az infláció és a kamatkiadások terén is aggályokat fogalmazott meg.
A Párbeszéd Magyarországért országgyűlési képviselője, aki korábban a Központi Statisztikai Hivatal elnökeként is tevékenykedett, az ATV Egyenes beszéd című műsorában reagált a friss hírekre. Kijelentette: Az EU szakértői alaposan átvizsgálták a benyújtott anyagot, és arra a következtetésre jutottak, hogy a magyar költségvetés megalapozatlannak bizonyult, akárcsak a 2023-as és az idei év büdzséje. Megállapították, hogy a makrogazdasági mutatók terén semmilyen célzott értéket nem sikerült elérni, hiszen mindkét év növekedése elmaradt a várttól, míg a hiány közel a duplájára szökött a tervezett értéknek.
Mellár Tamás kiemelte, hogy bár az Európai Unió nem rendelkezik beleszólással a magyar költségvetés jóváhagyásába, a magyar gazdasági statisztikák megalapozatlanságának kijelentésével üzenetet küldenek a befektetők és a hitelezők felé. Ezzel arra figyelmeztetnek, hogy "Magyarország helyzete veszélyes közelségbe került egy görögországihoz hasonló pénzügyi válsághoz".
A Pénzügyminisztérium nyilatkozata szerint teljesen megalapozatlan az az állítás, miszerint az Európai Bizottság visszautasította Magyarország 2025-ös pénzügyi terveit. A tárca hangsúlyozza, hogy a valóság az, hogy Magyarország november 4-én, a Bizottsággal előre egyeztetett időpontban benyújtotta középtávú fiskális tervét. A Bizottság számára hat hete van arra, hogy értékelje a benyújtott dokumentumot, és ebben az időszakban folyamatosan zajlanak az egyeztetések a Bizottság és a Pénzügyminisztérium szakmai képviselői között.