A WHO genfi ülésén a tagországok egy új, globális világjárványügyi egyezményt hagytak jóvá, amely célja a globális egészségügyi vészhelyzetek hatékonyabb kezelése és megelőzése.

Genfben történelmi jelentőségű globális megállapodást ratifikált az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közgyűlése. Ez az új megállapodás új lehetőségeket teremt a jövőbeli világjárványokkal szembeni felkészülés javítására, elősegítve ezzel a globális egészségügyi rendszer megerősítését.
"A járványügyi megállapodás számos fontos területet érint, amelyben a nemzetközi együttműködés alapelveit, megközelítéseit és eszközeit fektették le. Célja a globális egészségügyi rendszer megerősítése, hogy hatékonyan megelőzhetőek legyenek a világjárványok, valamint biztosítani tudjuk a felkészülést és a megfelelő válaszlépéseket. Ez magában foglalja a vakcinákhoz, terápiákhoz és diagnosztikai eszközökhöz való méltányos és időben történő hozzáférés biztosítását is" - olvasható a WHO közleményében.
A tagállamok 124 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 11 tartózkodással hagyták jóvá a megállapodást. A tartózkodó országok között volt Lengyelország, Izrael, Olaszország, Oroszország, Szlovákia és Irán is.
Az Egyesült Államok nem képviseltette magát a közgyűlésen, mert az amerikai kormány januárban bejelentette, hogy az Egyesült Államok kilép az Egészségügyi Világszervezetből.
A WHO hivatalos weboldalán közzétett nyilatkozat hangsúlyozta, hogy ez a jelentős lépés a 2020 és 2022 között több millió ember életét követelő koronavírus-járvány következményeként, a kormányok által irányított, több mint hároméves intenzív tárgyalások eredményeként született meg.
A WHO legfrissebb közleménye hangsúlyozza, hogy a megállapodás nem érinti a résztvevő országok nemzeti szuverenitását. A dokumentumban szereplő rendelkezések egyike sem értelmezhető úgy, hogy a WHO titkársága vagy főigazgatója bármilyen felhatalmazást kapna a tagállamok jogrendjébe vagy politikai döntéseibe való beavatkozásra. Ez magában foglalja a konkrét intézkedések, például a nemzetközi utazások korlátozását, a kötelező vakcinázást, a terápiás vagy diagnosztikai eljárások előírását, valamint a lezárások elrendelését.