Ausztriában jelentős változásokra készülhetünk: a Néppárt nyitott a koalícióra a szélsőjobboldali FPÖ-vel, ami új politikai tájakat rajzolhat ki az ország jövője számára.
Az események felgyorsultak, miután a szociáldemokraták, a konzervatívok és a liberálisok nem tudtak dűlőre jutni. Nehammer kancellár a következő hét végéig tölti be posztját, ezt követően pedig egy új személy lép a még hivatalban lévő ideiglenes kormány élére. Az új vezető kiléte egyelőre ismeretlen.
Alexander Van der Bellen köztársasági elnök osztotta meg a legfrissebb információkat, és egyúttal bejelentette, hogy hétfőn találkozik a legutóbbi választásokon győztes Szabadságpárt (FPÖ) vezetőjével, Herbert Kickl-lel.
Az események hátterében álló okok között szerepel, hogy Karl Nehammer kancellár váratlanul bejelentette lemondását mind a kormányfői posztról, mind pedig pártja irányításáról. Mindez azt követően történt, hogy pénteken a liberális NEOS kivonult a koalíciós tárgyalásokból, majd szombaton a konzervatívok, akik az adók csökkentésére törekedtek, valamint a szociáldemokraták, akik adóemeléseket ígértek, úgy döntöttek, hogy a nézeteltéréseik miatt nem tudnak közös nevezőre jutni.
A szövetségi elnök ezzel akaratlanul is beismerte, hogy a mainstream pártok fogadkozásai ellenére hamarosan hatalomra kerülhet az ország első FPÖ-vezetésű kormánya. A Nehammer vezette Osztrák Néppárt (ÖVP) képviselőivel folytatott megbeszélésein azt vette ki, hogy elhalkultak azok a hangok, amelyek kizárnák az FPÖ-vel való együttműködést Kickl vezetése alatt.
Az osztrák elnök hangsúlyozta, hogy egy új kormánynak feltétlenül be kell tartania néhány alapvető elvet. Ezek közé tartozik a jogállamiság, a hatalmi ágak szétválasztása, valamint az emberi és kisebbségi jogok védelme. Emellett a szabad és független média szerepe, valamint az Európai Unióhoz való tartozás is kiemelkedő jelentőséggel bír.
Nehammer lemondását követően a Néppárt ideiglenesen Christian Stockert, a párt korábbi főtitkárát választotta meg elnökének. Stocker már jelezte, hogy nyitott a tárgyalásokra az FPÖ-vel egy lehetséges kormánykoalíció kialakítása érdekében. Érdemes megjegyezni, hogy az osztrák alkotmány értelmében ő nem vállalhatja az ideiglenes kancellári szerepet.
Jelenleg még nem világos, hogy ez magában foglalja-e a korábban szélsőségesnek ítélt Kickl kormányfői pozícióját.
Stocker kifejtette, hogy "nyitott arra, hogy elfogadja a meghívást", amennyiben az FPÖ vezetője, Herbert Kickl tárgyalásokat kezdeményez vele a kormányalakításról. Wilfried Haslauer, a salzburgi ÖVP elnöke hangsúlyozta, hogy pártja "minden tőle telhetőt megtett" a koalíció létrehozásáért az SPÖ-vel és a NEOS-szal, de sajnos nem sikerült összhangba hozniuk a különböző társadalmi elképzeléseiket.
Jelentette ki, Stockerhez hasonlóan, hogy egy új választás "értelmetlen" lenne, mivel "a kiindulási helyzet nem változna". A legfrissebb felmérések alapján az FPÖ kiemelkedően vezetne, míg az ÖVP jelentős visszaesést szenvedne el egy esetleges új választás során.
A tavaly szeptemberi parlamenti választások során a jobboldali-populista, Moszkva-barát FPÖ először állhatott a legerősebb párt pozíciójában. Ennek ellenére Van der Bellen a kormányalakításra Nehammert kérte fel Kickl helyett. A szövetségi elnök azzal indokolta döntését, hogy az FPÖ vezetője nem lenne képes többséget kialakítani a parlamentben, mivel a többi politikai erő világosan kijelentette, hogy nem kíván együttműködni az ultrajobboldalinak tekintett politikussal.