Fisichella érsek szentmisét celebrált a Fogyatékkal Élők Jubileumi Ünnepségén - Vatican News


A Falakon kívüli Szent Pál-bazilikában Rino Fisichella érsek, az Evangelizációs Dikasztérium nyugalmazott pro-prefektusa vezette a Fogyatékkal élők jubileumára rendezett szentmisét. Prédikációjában kiemelkedő hangsúlyt kapott a "merni", a "forradalom" és a "hétköznapi" fogalma. Az érsek rávilágított arra, hogy e három kifejezés látszólag ellentmondásos, mégis mélyen tükrözi az integráció szívének pulzálását: az "őket" át kell alakítani "minketté" anélkül, hogy retorikai trükkökre vagy különleges tettekre lenne szükség. Ezt a vágyat a fogyatékkal élők és kísérőik hangja fejezte ki, egy olyan közösség ölelésében, ahol - ahogy Fisichella érsek fogalmazott - "senki sem maradhat egyedül", ha valóban befogadó a légkör. Az érsek feladata volt a szentév és számos különböző csoport római találkozójának megszervezése, köztük a Fogyatékkal élők jubileumának is.

A hétfői szentmise különleges helyszínen zajlott, abban a bazilikában, amely a pogányok apostolának szentelt földi maradványait őrzi. Ez a csodálatos építmény több mint két évezredes zarándoklati hagyománynak ad otthont, és most is a hit és közösség szent színhelye. A bazilika újra megújult, hogy befogadóbbá váljon: az ősi falak között a gondoskodás új jelei bontakoztak ki, mint például a kerekesszékes látogatók számára kialakított rámpák, amelyek a márványlépcső mellett vezetik a híveket.

A szentmise megújulása a hagyomány keretein belül valósult meg, különös figyelmet fordítva arra, hogy a hívek számára a nemzetközi jelnyelv (LIS) segítségével könnyen hozzáférhetővé tegyék a himnuszokat és imákat. A bevezető rítus során Fisichella érsek imádságra szólította fel a közösséget, hogy Ferenc pápa irgalmasságra és befogadásra irányuló pápaságának szelleme valóban gyümölcsöző legyen és "maradjon meg az Egyházban". Homíliájában az érsek felidézte azt a bibliai jelenetet az Apostolok Cselekedeteiből, amikor Péter és János a Jézus nevében gyógyítanak meg egy béna férfit, aki nem aranyat vagy ezüstöt kér, hanem a helyreállítását, hogy visszanyerhesse "autonómiáját", méltóságát és erejét a felemelkedéshez. Fisichella érsek hangsúlyozta, hogy az első egyházi közösség nem kiváltságokat kért, hanem bátorságot, hogy "ne maradjunk csendben".

Sokan valósították meg ezt az álmot, köztük Cristina Borlotti, aki ötszáz társával együtt érkezett Rómába a bergamói régióból. Az ő egyházmegyéje Fogyatékkal Élő Személyek Lelkigondozó Irodájának vezetőjeként a Vatikáni Rádióban a kettős elkötelezettségéről beszélt. Cristina hangsúlyozta, hogy nem kell "különleges" utakat kialakítanunk, hanem a mindennapi élethelyzetekben kell érvényesíteni a befogadást; a "kultúra" átalakítása pedig a szavak használatánál kezdődik. "Már nem a 'fogyatékosok' kifejezést használjuk, hanem a fogyatékkal élő emberekről beszélünk" - mondta, kiemelve, hogy a nyelv hatalmas szerepet játszik abban, hogy hidakat építsen, vagy éppen ellenkezőleg, falakat emeljen.

Cristina Borlotti elmesélte, hogy részt vett a hétfő reggeli "Mi: a remény zarándokai" című konferencián, amelyet az Olasz Püspöki Konferencia Fogyatékkal Élő Személyek Lelkigondozó Nemzeti Szolgálata szervezett. Az eseményen Marta Russo, a "Diritti Diretti" (Közvetlen jogok) egyesület elnöke, akinek célja a turizmus hozzáférhetőbb formáinak előmozdítása és az "akadálymentesítésért küzdő influencer", egy országos projektről beszélt, amelynek címe "Márta gondolatai", és amelynek célja az iskolák és diákok bevonása. Marta Russo emlékeztetett, hogy Ferenc pápa "kulturális forradalomra" szólított fel a fogyatékkal élők tekintetében, és arra kérte a fiatalokat, hogy vegyék át a stafétabotot egy igazságosabb és befogadóbb világ építése érdekében.

A jubileumi év egyik különleges résztvevője, Luca, az olaszországi Varmo városából érkezett, hogy csatlakozzon egyházmegyéje más fogyatékkal élő fiataljaihoz. Emlékeztetett arra, hogy egy római utazás, amely most valósággá vált számára, korábban "elképzelhetetlen" lett volna, ha kerekesszékben kell közlekednie. Most, hogy az Örök Város felfedezésére indul, az a vágya, hogy ez a nyitottság mások számára is "autonómiát", méltóságot és boldogságot hozzon az életükbe.

A Falakon kívüli Szent Pál-bazilikában zajló szentmise egy átfogó program részeként valósult meg, amelyet hétfő reggel indítottak el a Szent Kapuhoz vezető zarándoklattal, valamint a kiengesztelődés szentségének felvételi lehetőségével a firenzei Keresztelő Szent János-templomban. Kedden Fisichella érsek katekézise következett a Szent Péter téren, ezt követően ebéddel és ünnepi találkozóval folytatódott az Angyalvár gyönyörű kertjében. A Via della Conciliazione, amely összeköti a Szent Péter teret és az Angyalvárat, színes ételárusító standokkal és a törékeny élet szépségéről, valamint erejéről szóló inspiráló tanúságtételekkel telítődött.

Related posts