Első lépés: Megérkezett a derűs optimizmus!

Szeptember 18-án lesz a Portfolio Future of Finance 2025 konferenciája, amelyen a pénzügyi szektor nagyágyúi mutatják meg a jövőt, érdemes eljönni.
A befektetői hangulat az utóbbi hetekben továbbra is optimista maradt, még az izraeli-iráni konfliktus feszültségei ellenére is, amelyek látszólag nem gyakoroltak jelentős hatást a piaci mozgásokra. A részvényindexek új csúcsokat döntögetnek, vagy legalábbis közel járnak hozzájuk, míg a kötvénypiacokon a kockázati felárak visszatértek az év eleji alacsony szintjeikhez. Az államkötvények hozamai is csökkenni látszanak, ami a hosszú távú adósságfinanszírozás kockázatainak mérséklődését jelzi. A vámemelések kapcsán érkező hírek ellenére az amerikai infláció alapú kötvények által mutatott inflációs várakozások lefelé mozognak, és visszatértek a tavalyi év végén tapasztalt szintre. Nem meglepő, hogy a kamatcsökkentés iránti várakozások újra felerősödtek, a piaci elemzők az év végéig 65 bázispontnyi (két vagy három) Fed-kamatvágást valószínűsítenek.
A recessziós félelmek szinte teljesen eltűntek. A legtöbb elemző most fő forgatókönyvként azzal számol, hogy legfeljebb enyhe lassulás lesz a globális növekedésben, az infláció az Egyesült Államokban csak átmenetileg (és mérsékelten) gyorsulhat, a világ többi részén pedig inkább dezinflációs nyomás lesz. Rövidtávon kockázatosnak látjuk szembemenni ezzel a narratívával, úgyhogy a minimális alulsúlyunkat a globális részvénypiacokon felszámoltuk, és jelenleg a hosszútávon semlegesnek tartott szinteken tartjuk a kitettségünket. A kötvénypiacokon inkább Európát preferáljuk a gyenge növekedés és a lassuló infláció miatt, a magasabb hozamok ellenére az amerikai piacot kevésbé tartjuk vonzónak. A legutolsó inflációs adatok ugyan azt támasztották alá, hogy a vámok inflációs hatásától nem kell nagyon tartani, de véleményünk szerint itt a következő hónapokban még bőven van tér kellemetlen meglepetésekre. Ráadásul csak idő kérdése, hogy a költségvetés finanszírozásával kapcsolatos aggályok újra felerősödjenek az adócsökkentési csomag elfogadását követően. A dollár folyamatos gyengülése és a legfrissebb letétkezelői statisztikák pedig azt támasztják alá, hogy a külföldiek folyamatosan vonják ki a tőkét az amerikai eszközökből.
Az amerikai makrogazdasági mutatók többsége még stabilnak tűnik, azonban néhány aggasztó jel is felfedezhető. A munkaerőpiacon több részmutató is romlást jelez: a meghirdetett álláshelyek száma csökken, a munkanélküli segély iránti kérelmek száma enyhén emelkedni kezdett, és a fogyasztói bizalmi indexek munkaerőpiacra vonatkozó mutatói már hónapok óta kedvezőtlen tendenciát mutatnak. Az ingatlanpiac is lassulásra utal, ami nem meglepő, hiszen ez a szektor a múltban gyakran az elsőként reagált a recessziók közeledtére. Májusban a háztartási fogyasztási adatok szintén elmaradtak a várakozásoktól, ami tovább növeli a bizonytalanságot a gazdaság kilátásaival kapcsolatban.
Az amerikai részvénypiac P/E hányadosa, amely körülbelül 23-nál tart, finoman szólva is alacsony kockázatot sugall. A vállalatok profitmarzsa, amely az árbevételhez viszonyított nyereséget jelenti, szintén történelmi csúcsokat döntöget. Ennek a jelenségnek egy része a technológiai szektor megnövekedett dominanciájával magyarázható, de a tendencia más ágazatokban is megfigyelhető. Ezért, még egy viszonylag enyhe gazdasági visszaesés esetén is, a részvényárak számára jelentős csökkenési lehetőségek nyílhatnak meg, így a fokozott óvatosság továbbra is indokolt. Az optimizmusra hajlamos piaci légkörben az arany árfolyama jelentős korrekcióba kezdett, azonban mi közép- és hosszú távon továbbra is komoly lehetőségeket látunk a nemesfémek piacán.
A portfólióajánló sorozatunkban figyelemmel kísérjük a modellportfóliók devizák szerinti eloszlását is. Az Erste Alapkezelő által kezelt modellportfóliók jelenlegi devizaallokációja a következőképpen alakul:
Az eszközallokáció kizárólag tájékoztatási célokat szolgál.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ