Erdély szívében is felcsendülnek a harangok Ferenc pápa lelki üdvéért. Az ünnepélyes pillanatok során a közösségek összegyűlnek, hogy közösen imádkozzanak és kifejezzék támogatásukat a katolikus egyház vezetője iránt. A harangok zúgása összeköti az embere

Ferenc pápa temetése április 26-án, szombaton fog megtörténni, a gyászszertartás pedig helyi idő szerint 10 órakor kezdődik a Szent Péter téren – közölte a Vatikán kedden. Az eseményre várhatóan sokan fognak részt venni, Romániát Ilie Bolojan ügyvivő államfő képviseli majd. Az egyház azt is bejelentette, hogy a szertartás után a pápa koporsóját a római Santa Maria Maggiore-székesegyházba szállítják, ahol végső nyugalomra helyezik. A gyász jegyében a gyulafehérvári római katolikus főegyházmegye templomain fekete zászlók fognak lenni, és minden nap 12 órakor és 19 órakor megszólalnak a harangok Ferenc pápa lelki üdvéért. Április 24-én, csütörtökön 18 órától Kovács Gergely érsek szentmisét tart a gyulafehérvári székesegyházban, imádkozva a pápa üdvösségéért. Az argentin Jorge Mario Bergoglio a katolikus egyház történetének első latin-amerikai és jezsuita vezetője volt, valamint ő volt az első pápa, aki Assisi Szent Ferenc nevét vette fel.
A Vatikánban tartott bíborosi értekezleten hivatalosan is megerősítették, hogy a pápa temetése április 26-án, szombat reggel 10 órakor fog megtörténni. A temetéssel kezdetét veszi a katolikus egyház számára fontos, kilenc napos gyászidőszak, amely mély tiszteletteljes megemlékezés lesz a pápa életéről és örökségéről.
A Vatikán egy másik hivatalos közleménye szerint a pápa holtteste április 26-án, szombat reggel 9 órától lesz látható a Szent Péter-bazilikában, ahol a hívek elbúcsúzhatnak tőle. Jelenleg a pápa testét a Santa Marta rezidenciában lévő kápolnában helyezték el, ahol ő maga is élt.
Kedden a Vatikán közzétette az első fényképeket Ferenc pápa rezidenciájában, amelyek az egyházfő halála után készültek. A felvételeken az elhunyt pápa nyitott koporsóban látható. A 88 éves korában, szélütés és szívelégtelenség következtében elhunyt pontifex fején fehér püspöksüveg díszeleg, míg vörös miseruhába öltöztették. Kezében pedig a rózsafüzér található, amely a katolikus hagyományok szerves részét képezi.
Ferenc pápa végakarata szerint nem a Szent Péter-bazilika altemplomában, hanem a római Santa Maria Maggiore-bazilikában kívánta megtalálni az örök nyugalmat. Ezt a szándékát már 2023-ban, egy interjú során osztotta meg a nyilvánossággal.
A Santa Maria Maggiore bazilika kiemelkedő jelentőséggel bír a pápai életben: a Szentatya utazásainak kezdetén és végén mindig itt keresett lelki megnyugvást a híres Szűz Mária-ikon előtt, amelyet a rómaiak a város védelmező szimbólumának tekintenek. Nem ő az első egyházfő, akinek végső nyughelyéül e monumentális templomot választják; többek között V. Sixtus és XIII. Kelemen is itt található örök pihenésre – számol be róla a Politico.
Ferenc pápa már korábban kifejezte vágyát, hogy a pápai temetések szertartásrendjén egyszerűsítéseket vezessenek be. Kiemelte: "Az én temetésem lesz az új ceremónia főpróbája." Legutóbbi, Remény című könyvében pedig alaposan kifejti elképzeléseit a saját búcsúztatásáról.
"A temetési szertartás számomra túlságosan bonyolultnak tűnt, ezért beszéltem a szertartásmesterrel, hogy egyszerűsítsük le: nem szeretnék felravatalozást, sem koporsóval kapcsolatos szertartást. Azt szeretném, hogy a búcsú méltósággal történjen, akárcsak bármely más keresztény esetében."
A könyvben azt is leírja, temetkezési helyéül a bazilika egy olyan részét választotta, ahol jelenleg a gyertyatartókat tárolják. "Abba a terembe költözöm, ahol most a kandelábereket tartják, a Béke Királynője közelében, akitől mindig segítséget kértem, és aki oly sokszor karolt fel pápaságom alatt."
A világ vezetői és vallási közösségei sorra fejezik ki részvétüket és tiszteletüket a pápa előtt, aki egy egész korszak szimbólumává vált, a hagyomány és a változás határán egyensúlyozva. A temetési szertartásra nagyszámú részt vevőt várnak, többek között, Donald Trump és felesége is jelen lesz, az utazást az amerikai elnök jelentette be közösségimédia-oldalán. "Melania és én elmegyünk Ferenc pápa temetésére Rómába. Várjuk, hogy ott lehessünk" - írta Truth Social oldalán az elnök.
A katolikus egyház vezetőjének elhunytával Donald Trump részvétét fejezte ki, és utasította, hogy az Egyesült Államok összes szövetségi épületén és katonai bázisán engedjék félárbocra a nemzeti zászlót. Ezzel párhuzamosan a külföldi amerikai nagykövetségekre is ugyanaz a szabály vonatkozik.
Az elnök a Fehér Ház húsvéti ünnepségén kifejezte tiszteletét az elhunyt pápának, akit "keményen dolgozó, jószívű embernek" titulált. Hangsúlyozta, hogy a pápa mély szeretettel viseltetett a világ iránt, és különösen figyelmet fordított azokra, akik nehéz körülmények között élnek.
A Vatikán húsvét hétfő reggel hivatalos közleményben jelentette be a 88 éves Ferenc pápa halhírét. Ferenc pápa halálával lezárul egy gyakran viharos, mégis meghatározó korszak a római katolikus egyház életében. Pápaságát végigkísérték reformtörekvései, amelyek célja az egyház megújítása, nyitottabbá és befogadóbbá tétele volt, nem mindig osztatlan egyetértés közepette - írta a Reuters.
Az utóbbi évek során többször is kórházi ellátásra volt szüksége, legutóbb kettős tüdőgyulladással kezelték. Bár hivatalosan felépült, az egészségi állapota drámaian meggyengült. A Vatikán tájékoztatása szerint utolsó napjait imádságban, csendben és közeli tanácsadói társaságában töltötte.
Bár gyengélkedése nem volt könnyű, ő mégsem mondott le arról, hogy személyesen részt vegyen a húsvétvasárnapi ünnepségen. A szertartás végén a hívek elé lépett: kerekesszékben hozták ki a bazilika erkélyére, ahol mosolyogva integetett az őt támogató tömegnek. Délelőtt pedig a vatikáni lakhelyén, a Szent Márta-házban fogadta J.D. Vance amerikai alelnököt, aki családjával együtt Rómában ünnepelte a húsvétot.
Ferenc pápa kétszer tette tiszteletét Magyarországon. Első látogatása 2021 szeptemberében zajlott Budapesten, ahol a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus záró szertartását vezette. Ez az esemény rövid időtartamú volt, de mély szimbolikus jelentőséggel bírt a hívők számára. A második látogatása 2023 áprilisában valósult meg, amely már háromnapos hivatalos apostoli program keretében zajlott. E látogatás során nemcsak politikai és egyházi vezetőkkel folytatott eszmecserét, hanem számos nyilvános eseményen is részt vett. A magyarországi látogatásai alatt többször kiemelte a béke, a szolidaritás és a párbeszéd jelentőségét, ezzel is erősítve a közösségi értékeket és a társadalmi kohéziót.
A pápa 2019. május 31. és június 2. között Románia több városába, köztük Bukarestbe, Jászvásárra és Balázsfalvára is ellátogatott. E látogatása során különösen fontos helyszín volt számára Csíksomlyó, a híres Mária-kegyhely, ahol szentmisét celebrált.
Ferenc pápa 2013-ban foglalta el Szent Péter trónját, miután XVI. Benedek pápa lemondása után a konklávé őt választotta meg. Ő volt az első pápa, aki Latin-Amerikából származik, emellett az első jezsuita pápa is, és a Ferenc név használatával Assisi Szent Ferenc szellemiségét idézi meg. Argentin származása, egyszerű életvitele és szociális érzékenysége miatt gyorsan népszerűvé vált a hívek között, különösen a világ szegényebb területein, ahol üzenetei és cselekedetei mélyen megérintették az embereket.
A pápaválasztási folyamat rendkívül szigorú keretek között zajlik: az Ordo Exsequiarum Romani Pontificis, vagyis a római pápa temetési rituáléját és az azt követő eseményeket részletező liturgikus dokumentum alapján a konklávét a Szentatya elhalálozását követően 15 és 20 napon belül kell lebonyolítani.
A katolikus egyház vezetőjének megválasztása nem csupán egy egyszerű ceremónia, hanem egy mélyen spirituális és politikai jelentőséggel bíró esemény. A konklávé, ahol a bíborosok összegyűlnek, a Sixtus-kápolnában zajlik, és csak azok a bíborosok vehetnek részt rajta, akik a pápa halálának napjáig még nem töltötték be 80. életévüket. Jelenleg összesen 252 bíboros van, közülük 135-en rendelkeznek szavazati joggal - erről számolt be a Mandiner a Le Repubblica híradásának nyomán.
A választás kezdetét egy különleges szentmise, a Pro eligendo Pontifice szertartása jelzi, melyet a bíborosi kar dékánja irányít. Mivel a jelenlegi dékán, Giovanni Battista Re 91 éves, a szavazás menetét Pietro Parolin államtitkár bíboros fogja koordinálni.
A szavazási folyamat precíz, ugyanis a legfiatalabb diakónusbíboros sorshúzással kilenc bíborost választ ki, közülük hárman a szavazatszedők, hárman a revizorok, hárman pedig az esetlegesen beteg bíborosokhoz mennek el, hogy ők is szavazhassanak. A szavazólapon az alábbi latin felirat áll: "Eligo in Summum Pontificem" - azaz: "Pápának választom". A pápa megválasztásához kétharmados többség szükséges, jelenleg ez 90 szavazatot jelent, tartózkodás nem megengedett.
Az első napon elindul a szavazási folyamat, majd a következő napokon reggel és délután két-két fordulót rendeznek. Ha a 30. szavazási kör után sem születik döntés, és a konklávé 11. napján még mindig nincs új pápa, a szabályok értelmében csupán a két legmagasabb szavazatot elérő jelölt közül lehet választani, akik ekkor már nem vehetnek részt a szavazásban. A választásokat követően a szavazólapokat a kápolna hátsó sarkában lévő kályhában semmisítik meg. Ha nem születik döntés, fekete füst száll fel a Sixtus-kápolna kéményéből, de ha sikerül megtalálni az új egyházfőt, a fehér füst hirdeti a világnak: új pápa került a trónra.
Ezt követően a Szent Péter-bazilika erkélyén megjelenik a bíborosi kar protodékánja, jelen esetben Dominique Mamberti marokkói születésű francia bíboros, és elhangzik a jól ismert mondat:"Annuntio vobis gaudium magnum: habemus papam!" - azaz: "Nagy örömhírt mondok nektek: van pápánk!" Ezután bemutatja az új pápa polgári nevét és azt a nevet, amelyet a jövőben visel majd.
A nemzetközi sajtóban már most számos cikk foglalkozik azzal a kérdéssel, hogy ki lehet Ferenc pápa legvalószínűbb utódja - derül ki a hirado.hu összefoglalójából. A legtöbb írás nem merült el a konkrét esélyek elemzésében a pápaválasztó konklávén, de a Newsweek kivételt képez, hiszen itt a nemzetközi fogadóirodák által favorizált jelölteket is bemutatták. Ugyanakkor többen figyelmeztetnek arra a régi mondásra, miszerint "Aki pápaként lép be a konklávéra, bíborosként távozik onnan."
A fogadóirodák egyértelműen a fülöp-szigeteki bíboros, Luis Antonio Tagle esélyeit tartják a legjobbnak a pápai trónra. Az ő szorzója 3:1, ami 25 százalékos valószínűséget jelez. Tagle bíboros nemcsak ideológiailag, hanem személyesen is szoros kapcsolatot ápolt az elhunyt pápával. Érdekes, hogy néhány hónappal ezelőtt, amikor hamis hírek kezdtek keringeni Ferenc pápa haláláról, a pletykák szerint őt említették, mint a lehetséges utódot.
A második legesélyesebb jelölt - 4:1 arányban, azaz 20 százalékkal - Pietro Parolin bíboros, a Vatikán államtitkára, a harmadik pedig - 5:1 arányban, vagyis 16,67 százalékkal - Peter Turkson, a katolikus egyház kiemelkedő alakja, számos fontos szerepet játszott a globális vallási és társadalmi diskurzusban. Mint a Vatikán egyik vezetője, különösen a szociális igazságosság és az ökológiai fenntarthatóság terén végzett tevékenységei révén vált ismertté. Turkson bíboros hangsúlyozza az emberi méltóság védelmét, és elkötelezett a szegénység csökkentése mellett, miközben a globális felmelegedés és a környezeti válság kérdéseire is figyelmet fordít. Munkássága nemcsak a katolikus közösségek, hanem a szélesebb társadalom számára is inspiráló példát nyújt. ghánai bíboros a Vatikán Átfogó Emberi Fejlődés Előmozdítása Dikasztériumának korábbi vezetője.
Számos írásban találkozhatunk Erdő Péter, a katolikus egyház egyik meghatározó alakja Magyarországon, számos fontos szerepet tölt be a vallási és társadalmi életben. Tevékenysége során kiemelkedő figyelmet fordít a közösségi értékek erősítésére, a fiatalok nevelésére és a társadalmi párbeszéd előmozdítására. Mint bíboros, nemcsak a hitélet irányításában játszik jelentős szerepet, hanem aktívan részt vesz a kulturális és politikai diskurzusban is, ezzel formálva a modern magyar társadalom arculatát. Erdő Péter munkássága révén sokan találják meg a hit és a közösség erejét a mindennapi élet kihívásaiban. nevével, aki az Esztergom-Budapesti főegyházmegye érsekeként tölti be fontos szerepét. 2003 óta ő Magyarország prímása, és tagja a pápaválasztó bíborosi testületnek is. Érdekes, hogy már a 2013-as pápaválasztás során is potenciális jelöltként emlegették a magyar bíborost.
Egy amerikai cikk szerint a konzervatívok fő jelöltje, Erdő Péter, a katolikus egyház egyik meghatározó alakja Magyarországon, számos fontos szerepet tölt be a vallási és társadalmi életben. Tevékenysége során kiemelkedő figyelmet fordít a közösségi értékek erősítésére, a fiatalok nevelésére és a társadalmi párbeszéd előmozdítására. Mint bíboros, nemcsak a hitélet irányításában játszik jelentős szerepet, hanem aktívan részt vesz a kulturális és politikai diskurzusban is, ezzel formálva a modern magyar társadalom arculatát. Erdő Péter munkássága révén sokan találják meg a hit és a közösség erejét a mindennapi élet kihívásaiban. bíboros, aki 72 éves, jelenleg 6:1 arányú esélyekkel bír a pápai választáson. Ez körülbelül 14,29 százalékos valószínűséget jelent, így ő a negyedik legesélyesebb jelölt a versenyben. A Newsweek megemlíti, hogy Erdő Péter, a katolikus egyház egyik meghatározó alakja Magyarországon, számos fontos szerepet tölt be a vallási és társadalmi életben. Tevékenysége során kiemelkedő figyelmet fordít a közösségi értékek erősítésére, a fiatalok nevelésére és a társadalmi párbeszéd előmozdítására. Mint bíboros, nemcsak a hitélet irányításában játszik jelentős szerepet, hanem aktívan részt vesz a kulturális és politikai diskurzusban is, ezzel formálva a modern magyar társadalom arculatát. Erdő Péter munkássága révén sokan találják meg a hit és a közösség erejét a mindennapi élet kihívásaiban. elismert kánonjogász, aki határozottan képviseli a hagyományos katolikus tanításokat és doktrínákat. Korábban az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának vezetőjeként tevékenykedett, és mindig is hangsúlyozta a teológiai ortodoxiát.
A Reuters jelentése szerint Erdő Péter, a katolikus egyház egyik meghatározó alakja Magyarországon, számos fontos szerepet tölt be a vallási és társadalmi életben. Tevékenysége során kiemelkedő figyelmet fordít a közösségi értékek erősítésére, a fiatalok nevelésére és a társadalmi párbeszéd előmozdítására. Mint bíboros, nemcsak a hitélet irányításában játszik jelentős szerepet, hanem aktívan részt vesz a kulturális és politikai diskurzusban is, ezzel formálva a modern magyar társadalom arculatát. Erdő Péter munkássága révén sokan találják meg a hit és a közösség erejét a mindennapi élet kihívásaiban. pápai megválasztása esetén a világ kompromisszumos jelöltként tekintene rá. A cikk megjegyzi, hogy Erdő olyan személyiség a konzervatív táborból, aki képes hidakat építeni Ferenc pápa progresszív elképzelései felé.
Eközben arra is rávilágítottak, hogy a 2015-ös migrációs válság idején egy kijelentése komoly meglepetést okozott a Vatikánban. Amikor Ferenc pápa arra szólította fel az egyházakat, hogy nyújtsanak menedéket a menekülteknek, ő ennek ellenállt, kijelentve, hogy ez az emberkereskedelem támogatásával lenne egyenértékű. Ezzel együtt Orbán Viktor, a nacionalista magyar miniszterelnök álláspontját is magáénak vallotta ebben a vitás kérdésben - számolt be róla a Reuters.
A magyarok háromszor kerültek közel ahhoz, hogy pápát adjanak a világnak, de mindháromszor "bíborosként jöttünk ki onnan". Legnagyobb esélye Bakócz Tamásnak volt 1513-ban. Az esztergomi érsek állítólag egy szavazattal maradt alul Giovanni de' Medicivel szemben, aki X. Leó névvel vonult be az egyházi állam történetébe. Szavazatot kapott még 1721-ben Gróf Csáky Imre kalocsai érsek, 2013-ban pedig Erdő Péter, a katolikus egyház egyik meghatározó alakja Magyarországon, számos fontos szerepet tölt be a vallási és társadalmi életben. Tevékenysége során kiemelkedő figyelmet fordít a közösségi értékek erősítésére, a fiatalok nevelésére és a társadalmi párbeszéd előmozdítására. Mint bíboros, nemcsak a hitélet irányításában játszik jelentős szerepet, hanem aktívan részt vesz a kulturális és politikai diskurzusban is, ezzel formálva a modern magyar társadalom arculatát. Erdő Péter munkássága révén sokan találják meg a hit és a közösség erejét a mindennapi élet kihívásaiban. esztergomi érsek.
Luis Antonio Tagle
A 67 éves bíboros a Fülöp-szigeteken kiemelkedő esélyesnek számít Ferenc pápa progresszív víziójának folytatására. Esélyeit tovább növeli, hogy eddig Ázsia egyetlen pápát sem adott a katolikus egyháznak. A bíboros a befogadás és az evangelizáció elkötelezett támogatója, ráadásul jelentős tapasztalattal bír a Népek Evangelizációs Kongregációjának irányításában, és Ferenc pápa szűkebb körének megbízható tagjaként is ismert.
Pietro Parolin
A 70 esztendős olasz bíboros a Vatikán egyik legnagyobb tapasztalattal rendelkező tisztviselője. 2013 óta a Vatikán külügyminisztereként kulcsfontosságú szerepet vállalt a diplomáciai kapcsolatok alakításában, különösen a Kínával és a közel-keleti kormányokkal folytatott érzékeny tárgyalások során. Teológiai nézeteit mérsékeltnek tartják, ami hozzájárul a nyitott és párbeszédre épülő megközelítéséhez.
Peter Turkson, a katolikus egyház kiemelkedő alakja, számos fontos szerepet játszott a globális vallási és társadalmi diskurzusban. Mint a Vatikán egyik vezetője, különösen a szociális igazságosság és az ökológiai fenntarthatóság terén végzett tevékenységei révén vált ismertté. Turkson bíboros hangsúlyozza az emberi méltóság védelmét, és elkötelezett a szegénység csökkentése mellett, miközben a globális felmelegedés és a környezeti válság kérdéseire is figyelmet fordít. Munkássága nemcsak a katolikus közösségek, hanem a szélesebb társadalom számára is inspiráló példát nyújt.
A 76 éves ghánai bíboros, aki korábban vezette az Integrált Emberi Fejlődés Előmozdításáért Dikasztériumot, jelentős tapasztalatokat szerzett az éghajlatváltozás, a szegénység és a gazdasági igazságosság területén. Munkássága során elkötelezetten küzdött e fontos kérdések megoldásáért, hozzájárulva ezzel a globális kihívások kezeléséhez.
Erdő Péter, a katolikus egyház egyik meghatározó alakja Magyarországon, számos fontos szerepet tölt be a vallási és társadalmi életben. Tevékenysége során kiemelkedő figyelmet fordít a közösségi értékek erősítésére, a fiatalok nevelésére és a társadalmi párbeszéd előmozdítására. Mint bíboros, nemcsak a hitélet irányításában játszik jelentős szerepet, hanem aktívan részt vesz a kulturális és politikai diskurzusban is, ezzel formálva a modern magyar társadalom arculatát. Erdő Péter munkássága révén sokan találják meg a hit és a közösség erejét a mindennapi élet kihívásaiban.
A 72 éves magyar bíboros, Erdő Péter, a konzervatív értékek elkötelezett képviselője. Mint elismert kánonjogi szakértő, a hagyományos katolikus tanítások védelmezőjeként szerzett hírnevet. Korábban az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának elnökeként tevékenykedett, ahol hangsúlyozta a teológiai ortodoxia fontosságát. A nemzetközi sajtó kiemeli, hogy Erdő Péter jelentős változást hozhatna a Ferenc pápa által képviselt megközelítéstől azok számára, akik a II. János Pál és XVI. Benedek által megtestesített konzervatív értékekhez szeretnének visszatérni.
Angelo Scola, a római katolikus egyház prominens alakja, aki nem csupán teológiai tudásával, hanem humanista megközelítéseivel is kiemelkedik. Scola életpályája során számos fontos pozíciót töltött be, beleértve a milánói érsekséget is, ahol jelentős hatást gyakorolt a helyi közösségre és az egyház társadalmi szerepére. Gondolatai és tanításai a párbeszéd és a kölcsönös tisztelet fontosságát hangsúlyozzák, melyek napjaink kihívásainak kezelésében is irányadóak lehetnek. Az ő filozófiai és teológiai perspektívái nem csupán a vallásos közösségek, hanem a szélesebb társadalom számára is inspiráló üzenetet hordoznak.
A 82 éves másik olasz bíboros régi pápajelölt, ugyanis már a 2013-as konklávénak is az egyik favoritja volt. A nyugalmazott milánói érsek azok számára szimpatikus, akik központosítottabb és hierarchikusabb egyházat szeretnének.
Matteo Zuppi egy kiemelkedő olasz katolikus pap és egyházi vezető, aki nemcsak a vallási közéletben játszik fontos szerepet, hanem politikai és társadalmi ügyekben is aktívan részt vesz. Számos kezdeményezés fűződik a nevéhez, amelyek a társadalmi igazságosság és a béke előmozdítására irányulnak. Az ő filozófiája a párbeszéd és a közösség építése köré összpontosul, amelyet a helyi közösségek támogatásával és az interkulturális kapcsolatok erősítésével valósít meg. Matteo Zuppi nem csupán vallási vezető, hanem inspiráló figura is, aki a modern világ kihívásaira is választ keres.
Bologna érseke, az olasz püspöki kar vezetője, akit különösen a lelkipásztori megközelítése és társadalmi elköteleződése miatt tisztelnek.
Robert Sarah egy kiemelkedő francia katolikus bíboros, aki a vallásos és szellemi élet mély kérdéseivel foglalkozik. Számos könyvet írt, amelyekben a hit, a spiritualitás és a modern világ kihívásai állnak a középpontban. Sarah bátor hangon szólal meg a hagyományos értékek megőrzéséről és a keresztény identitás védelméről, miközben arra ösztönöz, hogy a hívők ne féljenek kifejezni meggyőződéseiket a mai társadalomban, amely sokszor elfordul a vallástól. Munkássága nemcsak teológiai, hanem etikai kérdéseket is felvet, és arra sarkallja az embereket, hogy mélyebben gondolkodjanak el a hitük jelentőségéről.
Az Istentiszteleti Kongregáció egykori prefektusa, aki a konzervatív körök meghatározó alakja, és elkötelezetten védi a liturgikus hagyományokat.
Pierbattista Pizzaballa egy figyelemre méltó egyéniség, aki a katolikus egyházban betöltött szerepével és tevékenységével sokak számára inspirációt jelent. Mint a Szentföldi Apostoli Szék vezetője, Pizzaballa elkötelezett a béke és a párbeszéd előmozdítása iránt, különösen a különböző vallások és kultúrák közötti kapcsolatok terén. Az ő irányítása alatt számos kezdeményezés indult el, amelyek célja a helyi közösségek támogatása és a konfliktusok mérséklése. Munkája során hangsúlyozza a szeretet és a megértés fontosságát, amely kulcsfontosságú a világunkban tapasztalható feszültségek kezelésében.
Jeruzsálem latin pátriárkája, akit a közel-keleti vallások közötti párbeszédben való jártassága miatt ismernek, kiemelkedő szereplője a régió vallási diskurzusainak.